Постійна експертка Space mag., психологиня Олена Будько розповіла про те, чому кожен з нас має звичку згадувати минуле (навіть якщо воно не дуже хороше) та ностальгувати за тим, що було раніше. Чим це пояснюється, добре це чи погано – далі у матеріалі.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Втеча від реальності: чому ми любимо переглядати старі фільми та серіали?
Спогади заспокоюють?
Майбутнє таке невідоме, теперішнє – не завжди визначене, а ось минуле так добре знайоме.
Згадуючи минуле, ми часто поринаємо у приємні спогади, коли відчували щастя та приємні емоції, були сповнені сил та енергії. І це добре, тому що перебуваючи у поганому настрої або відчуваючи апатію, ми можемо повернутись думками у ці спогади, які стають для нас додатковим ресурсом та мотивацією. Вони ніби нас заспокоюють. У психології навіть є практика, де клієнту пропонується згадати місце або ситуацію, коли він почував себе безпечно. І саме відчуття безпеки та комфорту – одна з тих причин, яка повертає нас у ностальгію.
Проживання, проговорювання, недосказаність
Але чи все так однозначно? Ні. З одного боку, ми здатні ідеалізувати наше минуле, навіть якщо там було і не все прекрасно: стосунки, друзі, події. Ці спогади видаються зворушливими та ми ведемо внутрішні діалоги, проговорюємо та проживаємо ще раз і ще раз.
З іншого боку, якщо минуле викликає у вас неприємні емоції, ви згадуєте одну і ту ж ситуацію або життєвий період, то можна припустити, що лишилась незакрита потреба. Невирішений конфлікт чи суперечка, щось недосказане або не зроблене. Щось, що постійно повертає думками у минуле, продовжуючи жити і функціонувати у вашому теперішньому. Як результат – формуються образа та страх, що заважають розвиватись і рухатись уперед.
Розуміння власних емоцій, вдячність
Щоб зрозуміти, чи є у вас ця незавершена потреба з минулого, варто відстежувати в такі моменти свої сильні емоції, наприклад, агресію або сум. Про що ви постійно думаєте, відтворюючи в голові різні сценарії? Що не вирішили чи не сказали? Що хотіли б зробити інакше?
У цьому і є найбільша небезпека ностальгії: вона краде ваше теперішнє, ваше тут і зараз. Це нічого вже не змінить сьогодні, а лише перетворює ваші думки на мисленнєву гумку, що страшенно виснажує психіку. Паралізує мрії та бажання. Минуле поглинає ваше життя, унеможливлює проживати яскраві емоції та ставити нові цілі.
Яким би сентиментальним або ж складним не видавалось вам ваше минуле, подякуйте собі за цей етап вашого життя. Відчуйте вдячність за пройдене, за помилки та отриманий досвід. Та врешті змістіть свою увагу на своє теперішнє. Що для вас цінне зараз? Що приносить задоволення та радість? Дозвольте собі відчувати яким приємним життя може бути сьогодні.
INSTAGRAM: @olena.budko
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Чому важлива психологічна підтримка під час війни – розповідає психологиня Олена Будько
Депресія: як розпізнати та допомогти – розповідає психологиня Олена Будько
Як відрізнити панічну атаку від тривожності – відповідає психологиня Олена Будько
Синдром самозванця: що це і як його подолати – розповідає психологиня Олена Будько