Чи нормально почуватися сумно у святковий період?

Якщо святкова метушня з року в рік викликає у вас все менше позитивних емоцій, хочеться бути наодинці або ж, навпаки, ви не маєте компанії на Новий рік, відчуваєте незадоволення та спустошення – тоді цей матеріал для вас. Наскільки нормальним є такий стан і як собі зарадити, розберімося разом зі Space mag.

Почуття провини

Зараз наша держава проживає один із найскладніших періодів свого існування. І зрозуміло, що багатьом людям зовсім не до святкувань. Однак якщо ви перебуваєте у відносній безпеці та вагаєтеся чи правильно радіти та проживати позитивні емоції у новорічний період, психологи одноголосно заявляють – це окей і святкувати варто! Необхідно прийняти ситуацію, яка склалася, та продовжувати жити у нових реаліях. Припиняйте озиратись на те, як було раніше. Не думайте про те, як могло б бути, і не витрачайте енергію на те, що ми не можемо змінити. Приймайте нову реальність і проживайте її кожну мить, а особливо – у свята.

Самотність

Якщо ви не поруч з родиною та друзями і протягом найближчого часу не можете вплинути на ситуацію, почуття самотності та відсутність святкового настрою є цілком зрозумілими. Проте не варто хнюпити носа. Психологи радять використати цю ситуацію як можливість знайомства з новими людьми. Зокрема, це можна зробити, пошукавши спільноти за інтересами або просто завітати до сусідів. Якщо ж ви не з тих, кому легко йти першим на контакт, достатньо просто вийти до ялинки, де багато людей. Піднесений настрій інших вплине позитивно і на вас.

Є ще один альтернативний варіант святкування наодинці. Організуйте день так, як ви любите найбільше: приготуйте для себе улюблені страви, підберіть список з улюблених фільмів чи шоу, створіть святковий плейлист та займіться хобі. У власній зоні комфорту ваше свято пройде максимально приємно.

Подаруйте щастя іншим

Багатьом людям для того, аби відчути щастя, достатньо подарувати його іншим. Зокрема, у новорічний період корисними будуть благодійні ініціативи. Створіть свято для тих, хто цього потребує найбільше. Організуйте збір для військових, внутрішньо переміщених осіб, завітайте до дитбудинків чи людей похилого віку. Проявіть власну щедрість і щирість, адже свята – це завжди про взаємодопомогу та людське співчуття.

Все не повинно бути таким, як у Pinterest

Ідеальна картинка ідеального Нового року існує лише в ідеальних соцмережах. Це аксіома, яку варто пам’ятати у будь-якій ситуації, коли вам здається, що у когось все буває значно красивіше та атмосферніше, ніж у вас.

Не створюйте завищених очікувань стосовно свят. Звісно, від цього складно відмовитися, коли з самого дитинства ще у казках ми всі читали про те, що на Новий рік трапляються дива. Тому варто усвідомити, що свята не завжди ідеальні й рідко йдуть за планом. Зарання створіть для себе wish-list того, що ви хотіли б втілити у новорічну ніч. Пізніше проаналізуйте цей список і викресліть з нього те, що є найменш вірогідним. Відтак, ваш план стане значно реальнішим і очікування виправдають себе.

Створіть атмосферу свята навколо себе

Погодьтеся, що бодай одна гілочка ялини та запах мандаринів здатні змінити настрій навіть найзатятішого Грінча. А як щодо того, аби додати святковості власній оселі разом з найближчими? Така вигадка зблизить вас та стане приводом, аби згадати дитинство і часи, коли ви збиралися разом.

Якщо ж рідні не поруч, радимо все одно створити бодай якийсь куточок свята для себе. Це може бути декорація, ялинка, вирізання сніжинок, створення власної свічки (зараз актуально, як ніколи) чи будь-що, з чим у вас асоціюється безтурботність.

Святковий стіл

Приготування їжі, особливо випічки, для пригощання інших, дарує відчуття причетності, власної значущості. Випікання може бути так званою поведінковою активацією – людям з депресією радять «змушувати» себе робити речі, що колись приносили задоволення і відповідали цінностям. Приготування їжі, що виходить за межі буденності, може добре впливати на психологічний стан.

Відмовтеся від алкоголю

Якщо перед святами ви почувалися недостатньо добре психологічно, то алкоголь точно не зарадить вам під час самого святкування. Він може лише погіршити ваш стан. Через алкоголь в рецептори проникає глутамінова кислота, яка заважає їм нормально передавати сигнали. Це, своєю чергою, негативно впливає на сприйняття реальності, координацію та чіткість дикції.

У багатьох людей виникають негативні емоції щодо свят як мінімум тому, що над ними тяжіє зобов’язання прийти на робочий корпоратив або святкову вечірку. Тому у такому випадку радимо скористатися порадами про те, як провести свято наодинці, про які ми написали вище.

Проженіть екзистенційну порожнечу геть

На думку Уляни Супрун, люди настільки зайняті потрібними і непотрібними справами, що коли їх раптом не стає: все готове, вихідний, прибирати зарано – ми не знаємо, куди себе подіти. Людям буває важко залишитися на самоті зі своїми думками. Традиційними втечами, і досить хорошими, є секс, настільні ігри, співи, танці, вертепи, гуляння, спорт, візити. Зрештою, сидіти і рефлексувати увесь день точно не треба, як і геть тікати від себе.

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Емоційні гойдалки в умовах війни – розповідає психологиня Олена Будько

Як допомогти собі у стані невизначеності?

Не просто втома: що таке сезонний афективний розлад?

«Мені б твої проблеми»: що таке знецінення і як із ним боротися, – розповідає психологиня Олена Будько

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
hijaluronnasl11111111
cover-1
IMG_7737глв11111111111
 кулонів Moments (1)
DiaDia_DenimDrop_Campaign11
EmptyName 70
bzqOfaWH7lafLruLlgg6o8zi11111111111
Merezhyvni red5
_MG_1976
_MG_9191 (3)j