День Гідності та Свободи: фільми про українські революції

21 листопада є особливим днем для кожного українця, оскільки саме сьогодні ми відзначаємо День Гідності та Свободи, який символізує початок Помаранчевої революції та Революції Гідності. І поки наша свобода щодня виборюється кров’ю й потом українських захисників, ми з шаною і сумом пригадуємо всіх тих небайдужих героїв, хто не стояв осторонь долі нашої країни. Аби завжди пам’ятати та вшанувати тих, хто встав за правду й нове майбутнє для наступних поколінь, ми зібрали добірку документальних фільмів, які допоможуть краще розуміти цінність і вагу двох українських революцій.

«ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКИХ МАЙДАНІВ – ВІД ПРОТЕСТІВ НА ГРАНІТІ ДО ПОМАРАНЧЕВОЇ РЕВОЛЮЦІЇ»

Це фільм історика Володимира В’ятровича, створений спільно з Центром досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду. У ньому розповідаються події Помаранчевої революції, які сколихнули Західний світ. Сам автор висловився про фільм так: «Я завжди пам’ятатиму ніч з 21 на 22 листопада 2004 року. Весь день перед тим ми, активісти громадянської кампанії «Пора!», намагалися захистити вибір українців на виборчих дільницях. Це був день голосування, другий тур виборів президента України. Я бачив як бандити нападали на дільниці, як викрадали бюлетені, як підвозили цілі автобуси підкуплених виборців…

Ми робили все, що могли. Але влада все одно оголосила переможцем Януковича. Ми всі були дуже втомлені, але ніхто не збирався спати. Всі розуміли, що це вирішальний момент для країни. Або народ повстане і захистить свій вибір, або демократії на цьому прийде кінець. Тому замість сну ми роз’їхалися по київських гуртожитках – підіймати студентів на протести».

«ЗИМА У ВОГНІ»

Стрічка «Зима у вогні» є однією з найтитулованіших серед інших фільмів про Євромайдан. Вона зібрала низку нагород, була демонстрована в рамках офіційної програми Венеціанського кінофестивалю, а також номінувалася на «Оскар». Режисер Євген Афінеєвский знімав події в центрі столиці разом із 28-ма операторами за підтримки стрімінгової платформи Netflix.

«ЗИМА, ЩО НАС ЗМІНИЛА»

«Зима що нас змінила» – це проєкт телеканалу 1+1 та творчого об’єднання «Вавілон’13», присвячений подіям зими 2014 року. Він складається з 5 документальних фільмів, кожен з яких має свою історію. «Небесна сотня» – про 3 дні коли постраждало понад 100 людей, «Перша смерть» про першого вбитого – Сергія Нігояна, «Коктейлі Грушевського» – про події після насилля над студентами на Майдані, «Межигір’я. Батіна хата» – про житло Януковича, «Самооборона» – про те, як виникав опір поліції, «Пожежа у Будинку Профспілок» – про страшну подію в будівлі, та «Автомайдан». У фільмах емоційно реконструюються події, які трапилися на Майдані та змінили Україну.

«СКРІЗЬ МАЙДАН»

Короткометражний документальний фільм української режисери Катерини Горностай, був представлений на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини «Docudays UA». «Я хочу згадати цей рік, хочу зберегти пам’ять про всіх людей, які оточили мене. Рік Майдану, рік відзначений війною та миром», – описує стрічку авторка. Розповідь про події на Євромайдані в Києві зимою 2013-2014 років. Зокрема, фільм зображує масштабні події Революції Гідності крізь призму особистостей і життя людей. Фільм можна переглянути ТУТ.

«СИЛЬНІШЕ, НІЖ ЗБРОЯ» 

Це розгорнуте полотно драматичних подій Української революції Гідності та російсько-української війни – від стихійної спроби захоплення будівлі президентської адміністрації 1 грудня 2013 року до кривавих боїв у руїнах Донецького аеропорту восени 2014-го. В картині від Babylon’13 немає жодного неправдивого чи симульованого кадру: фільм нагадує сплав, у якому показ драматичних подій перетікає в осмислення шляхів творення нового суспільства, а мистецьке переживання зафіксованої документальної реальності для глядача є потужнішим та впливовішим від ігрового кіно.

«ПОЕЗІЯ ГІДНОСТІ»

Це не документальний фільм, а спецпроєкт телеканалу UA:Перший, у якому зібралися українські поети і поетеси: Ірина Цілик, Мирослав Лаюк, Дмитро Лазуткін, Павло Коробчук, Олена Герасим’юк та ін.

Більшість з них брали безпосередню участь в революційних подіях, хтось спостерігав зі сторони, але кожен має свою власну історію, яка пов’язана з трагічними подіями на Майдані. У цих віршах – лише емоції, сконцентровані у поетичних творах.

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Втома від війни: як стійко очікувати на перемогу?

«Звуки війни»: як підтримати дитину та допомогти їй впоратися зі страхом

Як підтримати близьку людину, яка зараз на війні?

«Не можу дозволити собі»: чому нам важливо вміти радіти під час війни

ПОПУЛЯРНЕ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
1647357888_15-gamerwall-pro-p-maidan-art-krasivie-oboi-21
-сайт-new (2)
19
 дроп Rooted in Nature (1)
HyperFocal: 0
d363b35d1a45
black fr
 06.11
Sisters BRUNCH копія1111111
image 65111111