«Не можу дозволити собі»: чому нам важливо вміти радіти під час війни

Майже 100 днів кожен з нас неодноразово ставив собі запитання: «Чи доречно мені радіти?», або «Чи маю я право на радість?». Найчастіше це трапляється з тими, хто перебуває у відносній безпеці, чи тилу. Розповідаємо, чому нам необхідно вміти відчувати позитивні емоції та не винити себе за них.

НЕМАЄ ЗАБОРОНЕНИХ ЕМОЦІЙ

Навіть в найважчих умовах немає заборонених емоцій та відчуттів. Якщо ви думаєте, що зараз «легально» відчувати лише біль, злість, ненависть, ви помиляєтеся. Не варто ховатися чи відмежовуватися від позитивних емоцій, адже вони у складній ситуації дають нам відчуття балансу. Радість є базовою емоцією. Її виникнення свідчить про те, що наші нейромедіатори працюють у нормі або принаймні в умовній нормі. І в теперішній ситуації відчувати позитивні емоції – це хапатися за рятівне коло майбутнього. Варто завжди пам’ятати: війна попри її смертоносне дихання є частиною життя. А життя – це завжди історія про віру, надію та любов, і без радості тут ніяк!

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Як підвищити стресостійкість організму – розповідає нутриціологиня Наталія Тарапата

СМІХ КРІЗЬ СЛЬОЗИ

Якщо ви крадькома «смакуєте» всі меми про російський воєнний корабель, або ж тихенько наспівуєте «Боже, яке кончене», але не зовсім впевнені, що це доречно та етично у цей непростий час, згадайте вислів Лесі Українки: «Щоб не плакать, я сміялась».

Сміх – це терапія. Він здатний лікувати, зцілювати, підтримувати ментальне здоров’я, запобігати розвитку різних нервових розладів.

ЯК ПРАЦЮЄ СМІХ?

Сміх знижує викид гормонів стресу – кортизолу та адреналіну. Цим він посилює вироблення ендорфіну та серотоніну, які відповідають за послаблення больових відчуттів та покращення настрою.

Коли ви смієтеся, або хоча б посміхаєтеся, посилюється приплив крові до мозку, він отримує більше кисню, що позитивно впливає на емоційний стан. Сміх допомагає зняти м’язове напруження у тілі, адже рухаються плечі, вібрує діафрагма, розслабляються м’язи спини, шиї та обличчя. Він виникає рефлекторно. Ми не вирішуємо, коли сміятися, наш мозок робить це сам, природно та спонтанно.

Сміх – це елемент єдності. Адже це соціальна емоція, яка зближує і допомагає встановити зв’язки. Тому, коли ми народжуємо жарти, що віддзеркалюють нашу важку реальність, то формуємо, таким чином, міцні стосунки між всіма українцями і навіть світом.

Сміх – це зброя! Жарти допомагають нам висловити зневагу до спільного ворога, підіймати дух та наближати перемогу. До речі, коли ви смієтеся від душі, ваш організм здатен відновлюватись і перезавантажуватись, як після фітнесу. Тому якщо у вас немає змоги піти у спортзал, зарядіть себе порцією якісного гумору чи сатири.

АБИ СМІЯТИСЯ БУЛО ЛЕГШЕ:

  • Розпочинайте свій ранок з усмішки. Навіть якщо настрій поганий, спробуйте розтягнути м’язи обличчя в усмішку декілька разів, покорчити гримаси або почитати анекдоти.
  • Дивіться комедії. Так-так, саме комедії зараз на часі, адже вони мають анестезійну дію.
  • Підпишіться не лише на новинні канали, але й гумористично-сатиричні.
  • Ведіть «смішний щоденник»: записуйте кумедні випадки із життя у нотатник телефону або ж діліться в соціальних мережах.

Джерело: Психолог Марина Діденко

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

«Складно психологічно дозволити собі працювати»: блогерка Роксолана Ліма про волонтерство, стосунки та роботу простору LimaInc під час війни

Що таке метод статистичного психоаналізу та як він працює – розповідає луцька психологиня Вікторія Лащ

Як жити далі під час війни: поради від психологині

Війна очима українських ілюстраторок

Про розлучення, зниження лібідо та взаємини на відстані під час війни – розповідає Елліс Мурр

ОПУБЛІКУЙТЕ КОМЕНТАР