Два роки повномасштабного вторгнення: які внутрішні зміни відбуваються з нами?

«Чи довго це триватиме?», «Чого ще очікувати?» – запитання, які ставить собі чи не кожен українець, життя якого змінили два роки повномасштабної війни. Хтось стоїть на захисті країни з перших днів, а хтось закриває мільйонні збори. Є ті, хто втратив близьких, а у когось зруйнований дім і вимушене переселення. А є й такі, хто просто перечікує, доки усе минеться. У кожного своя історія і свої цінності.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Як розуміти зміни власної психіки та жити в умовах довгострокової війни – відповідає психологиня Олена Будько

Деструктивні емоції як захисний механізм

Війна руйнує не лише фізично, але й психологічно. Злість, втома, агресія, біль, відчай та невизначеність наповнюють зсередини і призводять до поведінкових змін. Деструктивні емоції шукають вихід як захисний механізм виживання. І все частіше в соціумі спостерігаємо, як вихід цих емоцій призводить до конфліктів всередині нашої країни. Цькування співвітчизників та образи, претензії та пошук зрадників там, де їх немає, недовіра та звинувачення – це те, що нас роз’єднує і може зруйнувати ще швидше та болючіше.

Негативні емоції та їх проживання

Прожити емоцію – це визнати її в моменті і не намагатися одразу її позбутись. Навчіться розпізнавати власні та відстежувати їх інтенсивність. А далі вербалізуйте їх, тобто виражайте словами. Можете почати вголос наодинці для себе або письмово. Поступово починайте говорити оточенню те, що ви відчуваєте і чому. Без образ, цькувань та звинувачень.

То навіщо нам негативні емоції та що з ними робити?

Негативні емоції мають величезне значення у житті людини і мають першочергове значення, щоб вижити. Адже вони як «червоні прапорці» того, що з нами відбувається, чи нам щось загрожує фізично, чи психологічно, чи є для нас те, чи інше шкідливим і наскільки, попереджають про проблеми. Вони – наша мотивація та стимул навчатися. Кожна негативна емоція має свою задачу та є корисною, якщо вміти її правильно проживати й направляти.

Сила – в єдності

Наша сила в єдності – так звично вже чути за цих два роки, але так правдиво і актуально саме зараз. Так, реальність не така, яка ототожнюється з нашими мріями та бажаннями. Наших «2-3 тижні» поступово переходять в «2-3 роки». Ми змінюємось і зміцнюємось.

Синдром відкладеного життя, коли здається, що зараз «не на часі», «не той момент», «коли закінчиться війна», «вже після перемоги»… Хвилювання через теперішнє та майбутнє. Здається, ще от трохи потерпіти і почекати. Життя ставиться на паузу і людина не дозволяє собі жити тут і зараз. Не помічає, що те саме життя минає і потребує ваших дій.

«Той, хто знає навіщо жити, може витримати майже будь-яке як»

Запитайте себе: «Що я люблю робити? Що приносить мені задоволення?», «Що я постійно відкладаю?», «Про що я давно мрію?», «Що мені допоможе відчути себе живим просто зараз?». Починайте жити власним повним життям.

«Той, хто знає навіщо жити, може витримати майже будь-яке як», – сказав Ніцше.

Продовжуйте планувати та мріяти. Чітко поставте собі цілі вже у новій реальності та досягайте їх у згоді з власними цінностями. Йти вперед – йти у життя. Це той ресурс, який буде вашою рушійною силою у ці складні часи.

Вдячність

Пам’ятайте про вдячність, яка має велику цінність. Зупиніться на хвилинку та відчуйте подяку, за те хороше, що з вами сьогодні трапилось. Бути вдячним – цінувати життя та помічати добро навколо, навіть у найменших дрібницях. Вдячність надає сил та впевненості, дарує позитивні емоції та впевненість, допомагає жити далі.

Важкі події життя пробуджують найкращі людські якості: підтримку, співчуття, взаєморозуміння. Підійдіть і запропонуйте допомогу, уважно вислухайте або заспокойте, підтримайте та захистіть того, хто не може про себе подбати, просто побудьте поруч. Ми потрібні один одному, адже відчуваємо спільний біль і спільний страх, нас об’єднує віра та любов до нашої Батьківщини. Прості речі, які дають сили рухатись далі і не втрачати віри у перемогу. Нашу перемогу.

Олена Будько, психологиня

Instagram: @olena.budko

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Чому важлива психологічна підтримка під час війни – розповідає психологиня Олена Будько

Як підтримувати стосунки на відстані у складні часи – радить психологиня Олена Будько

Емоційні гойдалки в умовах війни – розповідає психологиня Олена Будько

Як війна вплине на сексуальне життя українців – розповідає авторка блогу «У трусах» Анастасія Забела

Втома від війни: як стійко очікувати на перемогу?

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
_MG_9191 (3)j
Fashionista_17 (1)
8aa1111111111
Rectangle+17insв
hijaluronnasl11111111
cover-1
IMG_7737глв11111111111
 кулонів Moments (1)
DiaDia_DenimDrop_Campaign11
EmptyName 70