Годинник тіла: як перехід на літній час впливає на сон та шкіру

З переходом на літній час багато хто відчуває дискомфорт та втому, а це також неабияк відображається на шкірі. Такий перехід запропонував Бенджамін Франклін ще в XVIII столітті. Тоді таке рішення було обґрунтоване суто економічною позицією, адже він зазначав, що можна заощадити серйозні гроші, не використовуючи свічки в період між 20 березня і 20 вересня. Але лише у 1916 році цю ідею реалізували. Помітили, що такі зміни не зовсім позитивно відобразилися на здоров’ї людей. Перехід на літній час досі актуальний, але від переведення годинників планують відмовитися цієї осені на території Британії. Розповідаємо більше про циркадні ритми, а також зв’язок стану шкіри та сну.

Циркадні ритми – це циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів організму, пов’язані зі зміною дня і ночі. Інакше кажучи – це наш біологічний годинник, який притаманний не лише людям, а й іншим живим істотам, зокрема і для грибів, рослин і ціанобактерій. Цей біологічний механізм розвинувся еволюційно як спосіб пристосування до добового режиму нашої планети. Ми звикли сприймати зміну дня і ночі як даність, не замислюючись над тим, як вона впливає на нас і які процеси відбуваються у нашому організмі протягом доби. А водночас несвоєчасний і неповноцінний відпочинок, режим «сови», регулярні безсонні вихідні і навіть засинання перед телевізором або монітором здатні завдати нам значно більшої шкоди, ніж здається на перший погляд.

ЩО ДОПОМАГАЄ НАЛАГОДИТИ СОН?

Вечірні ритуали, які передбачають відкладання ґаджетів за кілька годин до сну, вмикання приглушеного теплого світла та закривання штор. Окрім цього, важливу роль відіграють і правильні ранкові звички, зокрема багато блакитного світла, від якого останнім часом рекомендують захищатися. Саме завдяки цьому світлу нашому організму легше завести та врегулювати біологічний годинник. Тому прокинувшись вранці, не забувайте відкрити штори та робити все можливе, аби побачити сонце. А ще не одягати сонцезахисні окуляри, завдяки яким палички та колбочки сітківки передають сигнали про неспання в мозок.

Вночі наша шкіра втрачає вологу дуже інтенсивно, тому часто вранці володарі сухої шкіри відчувають утягнутість. Мікроциркуляція крові та лімфи вночі активізується, а шкіра теплішає, відбувається проліферація кератиноцитів, поліпшується кровообіг. Упродовж ночі кислотність шкіри знижується, а найважливішим етапом є синтез колагену І типу, котрий відбувається саме під час фази глибокого сну.

Цікавим фактом є те, що з 23:30 до 04:00 шкіра стає більш проникною: все, що ми наносимо, проникає і працює ефективніше. Але не варто забувати, що висока концентрація активних речовин може збільшити ризики побічних ефектів. Тому особливо варто звернути увагу на креми з вмістом ретинолу. Інтенсивні засоби тепер рекомендують наносити не на ніч, а на день.

Клітини не можуть відновити ДНК і вивести продукти метаболізму, якщо ми не спимо або спимо погано. Усім відомий детокс відбувається саме під час фази глибокого сну, а для часом для синтезу і відновлення шкіри є власне REM-фаза (фаза швидкого сну).

Згідно з деякими дослідженнями, у представників медичної сфери, які працюють в нічну зміну, підвищується ризик діабету, гіпертонії та ожиріння. А ті, хто не спить вночі в силу своєї професії, ще не знайшли способу, як боротися з відновлення вночі. Ті, хто погано спить вночі чи не спить взагалі, шкіра на ранок лущиться. Погіршується мікроциркуляція, посилюється набряклість, порушується захисний бар’єр. Щоб шкіра відновилася після однієї безсонної ночі, в 25 років потрібно 36 годин. У 60 років для «компенсації шкоди» знадобиться вже 10 діб.

А ще цікаво, що у різному віці існує свій найкращий час для сну, роботи та вечері. Наприклад, у 20 років найкраще прокидатися о 9:30 ранку, в 30 років – о 8:00, в 40 років – о 7:30, в 50 років – 7:00, після 60 років – 6:30.

Так, продуктивні години для роботи – через 2,5-3 години після пробудження, але хтось прокинувся і готовий працювати вже о шостій ранку, а хтось більш ефективний у другій половині дня.

Для того, щоб організувати роботу, потрібно розуміти свої кращі робочі години, якщо ви співробітник, і дати можливість обирати час початку робочого дня, якщо ви – менеджер. Багато компаній пропонують стандартний восьмигодинний робочий день, але почати його можна в проміжок з 8:00 до 12:00.

Матеріали за темою
[eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”4″ column_number=”4″ space_between_items=”huge” sort=”popular” display_author=”” display_pagination=”” offset=”” post_in=”16723, 13630, 5173, 4773″][eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” sort=”popular” display_author=”” display_pagination=”” offset=”” post_in=”18564, 18500, 18100″]
Топ-3 публікації
[eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” sort=”popular” display_author=”” display_pagination=”” post_in=”17864, 17230, 18742″ offset=””]
Вибір редакції
[eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” sort=”popular” display_author=”” display_pagination=”” post_in=”14855, 12520, 15524″ offset=””]
ПОПУЛЯРНЕ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
sidletskiy main
1647357888_15-gamerwall-pro-p-maidan-art-krasivie-oboi-21
-сайт-new (2)
19
 дроп Rooted in Nature (1)
HyperFocal: 0
d363b35d1a45
black fr
 06.11
Sisters BRUNCH копія1111111