Головне питання зимового сезону: що буде з організмом людини, якщо вона проігнорує дефіцити заліза?

Важливо піклуватися про себе, особливо про своє здоровʼя. Чи були у вас відчуття підвищеної втоми, сонливості, тривоги, зміни в настрої та самопочутті? Якщо так, то це перші «тривожні дзвіночки» дефіцитів вітамінів і мікроелементів. Наскільки небезпечним є дефіцит вітамінів і мікроелементів для організму? Це питання цікавить кожну людину, яка турбується про своє здоровʼя. Лише 60% людей намагаються врегулювати ситуацію завдяки збалансованому харчуванню, спорту та регулярному чекапу, який дозволяє контролювати стан здоров’я. Інші 40% ігнорують  «дефіцитний процес».

Попередити проблему – простіше, ніж відновлювати організм після комплексних дефіцитних станів, що потребують застосування не лише нутрицевтичної підтримки, але й фармакологічної терапії.

Взимку, на початку весни та осінню, усі люди відчувають слабкість, кволість, нездатність швидко рухатися, концентруватися – усе це видно неозброєним оком. Найголовніше відбувається тоді, коли людина не звертає уваги на цей стан.

Ігнорування – це неправильний план для підтримки організму.

Попередити – це вижити, проігнорувати – це згаснути

Звісно, не лише пора року вирішує, коли наш організм переживає дефіцитні стани, існує багато інших факторів: спосіб життя, наявність хронічних інфекцій, фізіологічні причини, які сприяють виникнення дефіцитних станів.  Згідно даних ВООЗ, найбільш поширеним дефіцитом серед вітамінів і мікроелементів, є дефіцит заліза, який призводить не тільки до темних кіл під очима, ламких нігтів чи рясного випадання волосся, але й до гірших клінічних наслідків. Про дефіцитні стани та спеціальну програму для визначення дефіциту заліза розповіла директорка клініки «Medspace», кандидат медичних наук, доцент кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, лікар-імунолог, ревматолог з 14-річним досвідом – Віра Гаєвська. 

Чому ми повинні застосовувати правильний та регулярний підхід до діагностики та лікування дефіциту заліза? 

Залізо є ключовим у виробництві гемоглобіну, необхідного білка в еритроцитах, який переносить кисень до тканин по всьому тілу. Недостатня кількість заліза означає, що виробляється менше еритроцитів, що призводить до таких симптомів, як втома, головні болі, запаморочення та задишка. Центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) рекомендують жінкам репродуктивного віку проходити тест на анемію кожні 5-10 років.

Залізо міститься в ряді продуктів, таких як м’ясо, бобові та листова зелень. Однак людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, вагітним жінкам і жінкам з рясними менструаціями може знадобитися додатковий прийом заліза, щоб підтримувати здоровий рівень.

Отже, кому і як слід приймати залізо, без призначення лікаря? Відповідь очевидна –  нікому. Вітаміни та нутрицевтики з додатковим залізом можуть бути небезпечними. До прикладу: у людей порушений обмін заліза, його надлишки в раціоні призводять до розвитку цирозу печінки, цукрового діабету та кардіоміопатій.

Чи є звʼязок між метаболізмом заліза та захворюваннями, які пов’язані зі старінням (включно з нейродегенеративними захворюваннями)? 

Під час процесів старіння накопичення негемового заліза руйнує стабільність внутрішньоклітинного середовища. Руйнування заліза може спричинити пошкодження клітин шляхом утворення вільних гідроксильних радикалів, цей процес призводить до мітохондріальної дисфункції, старіння мозку та організму. Тому роль метаболічного процесу заліза в організмі та вікових нейродегенеративних захворюваннях є дуже важливою. У деяких випадках – вирішальною.

У який момент виникає залізодефіцитна анемія? 

Залізодефіцитна анемія виникає, коли рівень гемоглобіну крові падає нижче 130 грамів на літр (г/л) у чоловіків і 120 г/л у жінок. Інші маркери, такі як феритин, загальне залізо та інші, можна використовувати для оцінки стану заліза. Коли феритин падає нижче 10 мікрограмів на літр (мкг/л), це також вказує на залізодефіцитну анемію.

Єдиний спосіб дізнатися, чи є у вас низький рівень заліза, це перевірити його в медичному закладі, якому довіряєте.

Якщо ваш рівень заліза низький або дефіцитний, лікар призначить лікування, яке зазвичай включає призначення різних форм заліза. Тривалість, схему, форму та діючу речовину препарату лікар підбирає персоналізовано, згідно з результатами лабораторного обстеження та клінічних даних.

Дефіцит заліза – це індивідуальний показник, який врегульовується у кожної людини по-різному! 

Які сигнали подає організм, якщо самостійний прийом заліза є неправильним? 

Високі дози добавок заліза та щоденний самостійний прийом добавок заліза збільшує ризик побічних ефектів.

Найчастіше надлишок заліза відкладається у печінці, тому перші скарги – це ниючі болі в області правого підребер’я. Є й неспецифічні скарги, за якими поставити точний діагноз неможливо:

  • значне зниження ваги
  • зниження лібідо
  • сухість шкіри
  • артралгія

Вживання надмірної кількості заліза призводить до більш серйозних проблем зі здоров’ям, таких як ниркова недостатність та кардіоміопатія (клінічний стан, який впливає на здатність серця перекачувати кров).

Не міфи: два основні твердження світової медицини про залізо
  1. Залізо є важливим мікроелементом, який відіграє вирішальну роль у формуванні здоровʼя людини. Окрім транспортування кисню, залізо необхідне для росту, виробництва енергії, синтезу гормонів і неврологічного розвитку. Слід пам’ятати, що нормальний рівень гемоглобіну в крові не означає, що немає дефіциту заліза, оскільки феритин та інші показники допомагають зрозуміти всі обмінні процеси, тому відповідно при зміні їх значення формується латентний дефіцит.
  2. Надлишок заліза є токсичним для організму у вільному стані, бо  запускається процес підвищеного виділення залізозв’язуючого білка і процес виведення заліза з кишківника в кров значно прискорюється. Пізніше залізо з крові відкладається у багатьох органах людини, що призводить до загибелі клітин та порушення функціонування самого органу.
Де шукати хороші джерела заліза? 

Тіло не може виробляти залізо самостійно, але воно може переробити залізо зі старих еритроцитів. Приблизно 90% потреб у залізі для виробництва еритроцитів задовольняється шляхом переробки заліза зі старих еритроцитів. Цей механізм недосконалий, оскільки існує багато факторів, які порушують цей процес. Тому людина повинна отримувати залізо з харчування або добавок, щоб досягти ідеального рівня і забезпечити свій організм, враховуючи його потреб.

Для людей без хронічних захворювань, які дотримуються збалансованої дієти, потреби в залізі зазвичай можуть бути компенсовані регулярним споживанням продуктів, багатих на залізо. У їжі можна знайти два види заліза: гемове і негемове залізо. Їжа тваринного походження містить як гемове, так і негемове залізо, тоді як рослинна їжа містить лише негемове залізо.

Гемове залізо має вищу біодоступність, ніж негемове залізо. Ваше тіло засвоює близько 25% гемового заліза, порівняно з лише 17% негемового заліза. Щоб підтримувати здоровий рівень заліза, найкраще регулярно споживати джерела як гемового, так і негемового заліза.

10 продуктів тваринного та рослинного походження, які є дієвими джерелами заліза:
  • Яловича печінка
  • Устриці
  • Біла квасоля
  • Сочевиця
  • Шпинат
  • Тофу
  • Чорний шоколад (45%–69% какао)
  • Сардини
  • Запечена картопля
  • Смажені горіхи кеш’ю

Існують й інші продукти, багаті на залізо, тому деякі люди можуть компенсувати свої щоденні потреби лише за допомогою правильно підібраного харчування.  Однак люди із підвищеною потребою в залізі або ті, хто має хронічні захворювання, які впливають на їх здатність засвоювати залізо з їжі, може знадобитися додаткове залізо, щоб запобігти дефіциту. У таких випадках можна рекомендувати залізо у довенній формі.

Рішення Medspace: програма залізодефіциту, яка допоможе покращити якість життя

Клініка Medspace розробила програму для визначення дефіциту заліза з подальшим ступеневим лікуванням:

  • 1 крок – лабораторні обстеження для оцінки стану насичення залізом організму.
  • 2 крок – консультативна зустріч лікаря-терапевта для інтерпретації обстеження та призначення відповідної дози препарату.
  • 3 крок – виконання процедури в нашому денному стаціонарі. Якщо лікар бачить необхідність у призначенні довенного препарату, тоді індивідуально підбирає дозу препарату або призначає відповідне лікування пероральними формами з підбором тривалості та фармакологічної формули рекомендованого заліза.

Сайт: medspace.lviv.ua
Інстаграм: @medspace.lviv
Фейсбук: medspacelviv

Телефон: +38(068) 222 72 72.

Адреса: м. Львів, вул. Івана-Теодозія Куровця, 10.

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Чарівна добавка: чи справді потрібно вживати колаген?

Вітамін D: що робити, аби уникнути його дефіциту у холодну пору?

Цей загадковий гемоглобін: як підвищити його рівень в крові

5 вітамінів та мінералів, які покращать продуктивність та зосередженість

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
hijaluronnasl11111111
cover-1
IMG_7737глв11111111111
 кулонів Moments (1)
DiaDia_DenimDrop_Campaign11
EmptyName 70
bzqOfaWH7lafLruLlgg6o8zi11111111111
Merezhyvni red5
_MG_1976
_MG_9191 (3)j