Життя людини можна порівняти з кораблем, який пливе морем. Буває на морі штиль, коли все спокійно і затишно, а іноді трапляється шторм, коли страшно, а відчай і невизначеність нас опановують.
От у відрізку життя від 30 до 50 років (різні наукові школи по-різному формують віковий проміжок) – багатьох «штормить» і назва цьому шторму – криза середнього віку!
Криза середнього віку (КСВ) – період, коли людина переоцінює життя, шкодує за втраченими можливостями, підбиває проміжні підсумки та повторно самовизначається у житті. Більше про цей період та як розпізнати кризу середнього віку дізнаємося від луцької психологині Юлії Дзюби.
Ще донедавна КСВ вважалась привілеєм чоловіків. Вважали, що цю кризу відчувають лише чоловіки. Проте швидкоплинне, трансформаційне сьогодення дало можливість і жінкам відчути, хто ж вона така – КСВ).
Уклад життя жінок надто змінився. Практично кожна жінка замислюється над питанням самореалізації, збільшенням особистого доходу. Все частіше жінкам доводиться зважувати чаші терезів «сім’я» та «самореалізація». Часто трапляється таке, що жінці й вибирати не доводиться, оскільки кількість розлучень зростає щорічно. Жінка змушена бути і мамою, і основним годувальником у сім’ї. А ще тисне сучасний «ідеальний віртуальний світ», де всі успішні, красиві, багаті, з дітьми, красенем-чоловіком і песиком відпочивають на Мальдівах, а я? Хто я? Чого я досягла взагалі? На фоні всього цього, у гонитві за успіхом жінка може потрапити у шторм під назвою «криза середнього віку».
У чоловіків найчастіше КСВ пов’язана з професійною реалізацією та рівнем доходу. Тобто, чоловіки аналізують в напрямку – чи досягнута мета та мрія, яку хотілося досягнути в юності, дитинстві. І чим більша різниця між реальністю і поставленою метою, тим яскравіше може «проїхати» танком КСВ. Також у цей період чоловік близько до серця може приймати – лисину та сивину, яка починає з’являтись, животик або темні кола під очима, зміни потенції, претензії дружини, жарти друзів тощо.
ОТЖЕ, ЯК РОЗПІЗНАТИ КРИЗУ СЕРЕДНЬОГО ВІКУ?
• Паніка через проблеми зі здоров’ям та відображення у дзеркалі.
З’являється бажання більше дбати про здоров’я, адже це дасть можливість збільшити тривалість життя.
Також закономірним є той факт, що і чоловіки, і жінки цього віку починають більше уваги звертати на зовнішній вигляд, догляд, оскільки помічають уже перші ознаки старіння і хочуть продовжити свою молодість і привабливість.
Порада від мене – прийміть той факт, що тіло змінюється з віком, але це не означає, що воно стає вашим недоліком. Просто тепер ваш головний козир – не тіло, а досвід, життєва мудрість, внутрішня харизма!
Думаю, ви часто помічали, що є люди з ідеальною зовнішністю, але «не чіпляють» й «не притягують», а є люди, далекі від соціально прийнятого ідеалу, але ти просто «залипаєш» на них. І вік тут зовсім ні до чого!
Як можна порівняти Піраміди у Єгипті з хмарочосами сучасних міст? У кожного своє завдання і родзинка! Так само і з людьми різних вікових категорій.
• Порівняння себе з оточенням.
Напевно, найсильніший удар завдають саме порівняння себе з іншими: хто ж має кращий вигляд у моєму віці, хто заробляє більше, у кого тачка крутіша і хата більша тощо.
Важливий момент – КСВ властива не лише тим, хто вважає, що не досяг чогось у житті, дуже часто вона торкається тих, хто у професійному та матеріальному плані досяг високого рівня, але – все частіше ставить собі питання – а чи щасливий /щаслива я?!
Ніколи не порівнюйте себе з іншими! У кожного з нас свої життєві завдання, завдання душі, свій шлях, темп розвитку та унікальність, свої життєві сприятливі та несприятливі періоди.
• Думки про власну цінність та сенс життя.
Саме у цьому віці ми починаємо порівнювати себе з собою в минулому, дивимось, що вдалося досягти, а що лишилось мрією і на фоні цього, з’являється оцінка себе – «я ок» чи «я не ок». Все частіше в голові крутяться запитання – чим корисний я цьому світу? Що цінного я можу зробити?
Сенс життя, місія у житті – це те, над чим найчастіше починають замислюватись саме у цьому віці. Адже людина розуміє, що приблизно половина життя минула і точка неповернення все ближче.
• Депресія
На фоні змін фізичного стану, емоційного, а як наслідок – і напруження у стосунках з оточенням, матеріального становища, незадоволеності професійною реалізацією – з’являються ознаки депресії.
Хтось ще не створив сім’ю, хтось давно створив і вже встиг знудитись у цьому форматі, у когось діти-підлітки, у когось батьки уже у віці, що вимагає турботи, і все ніби падає сніжним комом. Людина опускає руки, бо не відчуває сил і можливостей, аби з цим усім впоратися.
Дуже важливо у цей період заручитись підтримкою близьких, якщо таких немає, то працювати над зрощенням в собі навички приймати, підтримувати, любити себе!
Найкраще, звичайно, здійснювати профілактику, а найкраща профілактика – це:
– вирішувати життєві завдання тоді, коли вони з’являються, а не відкладати у далеку шухлядку, яка потім з грохотом може впасти на голову;
– ставити свій фізичний та емоційний стан на пріоритетне місце, щодня робити щось для його покращення.
• Зміни у поведінці
Часто у цьому віці людина починає думати про те, що нема чого втрачати – і здатна на імпульсивні й навіть ризиковані вчинки, може з’явитись бажання зробити дуже коштовну покупку, подорожувати, пробувати щось нове та незвідане.
ЩО ВІДЧУВАЄ ЛЮДИНА ПІД ЧАС КРИЗИ СЕРЕДНЬОГО ВІКУ?
- Тривожність (з’являється маса страхів, переживань)
- Роздратування (часто допікає все: робота, діти, партнер, колеги, друзі тощо)
- Перепади настрою
- Конфліктність
- Відчуття самотності
- Песимізм
- Занепад сил
- Замкнутість
КСВ не є патологією! Це стан душі! Тому якщо хтось з тих, хто читає впізнав себе, то не поспішайте засмучуватись – це відбувається зі всіма. Це період народження внутрішнього мудреця!
А про те, як пройти цей шлях легко і з дивідендами, розповім в наступній статті.
З любов’ю у кожному слові.