38 років тому, 26 квітня 1986-го року відбулася найбільша техногенна катастрофа в історії людства – аварія на Чорнобильській АЕС, яка забрала життя тисяч людей і викрила всю цинічність радянської влади.
Близько трьох мільйонів постраждалих українців (з них понад 617 тисяч – діти) – такий людський вимір аварії на Чорнобильській АЕС. Ми зібрали книги, фільми й серіали про Чорнобильську катастрофу, які варто прочитати й подивитися, аби пам’ятати й не забувати про цю страшну трагедію.
Книги про аварію на ЧАЕС
«Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи», Сергій Плохій
Автор книги Сергій Плохій – один із дослідників історії України та провідний фахівець з історії Східної Європи, професор української історії та директор Українського наукового інституту в Гарвардському університеті у США.
Книга-марафон розповідає про події на ЧАЕС від вибуху і до закриття станції у грудні 2000 року, а також перед читачами постає картина подій не лише в апаратному залі, а й загалом крах радянської системи та її падіння.
«Чорнобильська молитва», Світлана Алексієвич
Нобелівська лауреатка Світлана Алексієвич зібрала у романі свідчення реальних людей: ліквідаторів та їхніх близьких, вимушених переселенців з уражених радіацією регіонів, посадовців, від рішень яких залежали долі десятків тисяч людей, та дітьми, котрі знали, що народилися вже приреченими.
Переклад на українську та післямову написала українська письменниця Оксана Забужко.
«Опівночі в Чорнобилі. Історія катастрофи», Адам Гіггінботам
Праця британського журналіста, визнана найкращою книгою 2019 року за версією New York Times, оповідає про Чорнобильську катастрофу на основі неопублікованих і раніше засекречених фактів, а також спогадів та інтерв’ю свідків. Історія починається з будівництва електростанції, де викривається недбалість, неналежний захист реакторів, порушення заходів безпеки тощо. Наприкінці автор розповідає про особисті зустрічі з учасниками подій та їх подальшу долю.
Фільми та серіали про аварію на ЧАЕС
Серіал «Чорнобиль» від HBO
Мінісеріал-сенсація, який здобув загальне визнання у кінокритиків, звичайних глядачів та був позитивно оцінений істориками за правдиве зображення подій Чорнобильської катастрофи.
Творці серіалу принципово не хотіли робити традиційне телевізійне шоу-катастрофу. Саме тому вони продемонстрували аварію на ЧАЕС вже у перші хвилини серіалу. Загалом кожна серія вражає деталізацією, пронизує відчуттям безпорадності людини перед страшним лихом та вкотре змушує переосмислити масштаби трагедії для всього світу.
Документальний фільм «Чорнобильські бабусі»
Режисерки стрічки Голлі Морріс й Енн Боґарт цікавляться історіями сміливих і відважних жінок з усього світу. І одними з таких жінок стали бабусі з зони відчуження, які попри все залишилися жити там, у той час як більшість їхніх сусідів уже давно виїхали, а чоловіки померли.
У New York Times відзначили, що ця стрічка передає тонкощі й невизначеності Чорнобиля, а також стійкість людської душі.
Документальний фільм «Розщеплені на атоми»
Документальна драма Світлани Усенко присвячена дню пам’яті вибуху на Чорнобильській АЕС. Її метою було відтворити спогади постраждалих у далекому 1986 році. Робота поєднує документальну і художню зйомки. Фільм містить кадри, які були зняті в зоні відчуження, місті Прип’ять, в безпосередній близькості до атомного реактора, а також художню реконструкцію подій тих часів.