Номофобія: все, що потрібно знати про страх залишитися без телефона

Люди витрачають на інтернет та соціальні мережі понад 6 годин щодня, що можна порівняти з тривалістю робочого дня. Користувачі дивляться відео, спілкуються у месенджерах, грають в ігри, слухають подкасти, вирішують робочі питання. Сьогодні можна порахувати лічені години, коли ми офлайн, не відповідаємо на листи й месенджери та не скролимо нескінченні стрічки новин. Така надмірна онлайн-активність стала можлива багато в чому завдяки смартфонам. Ґаджети почали викликати у людей залежність, яка має назву «номофобія».

Звісно, сьогодні час використання смартфонів здебільшого обумовлений роботою, проте не всі вміють позбутись звички бездумно скролити стрічку в позаробочий час. Дізнаємося разом, чим небезпечна номофобія та як перемогти страх залишитися без телефона.

ЩО ТАКЕ НОМОФОБІЯ?

Номофобія – це залежність від смартфона. Цей термін вперше запропонували після дослідження, проведеного 2008 року у Великій Британії. Nomophobia розшифровується як «страх опинитись без телефона» (no mobile phone phobia) та описує стан, коли люди бояться бути відключеними від свого телефона. З часом термін став більш універсальним і експерти заговорили про цифрову залежність або інтернет-залежність.

Автори дослідження хотіли знати, як люди почуватимуться, коли їх позбавлять телефонів. 53% учасників сказали, що відчувають дискомфорт, коли гублять свій телефон, він розряджається, на ньому немає грошей чи доступу до мережі. 55% непокоїлись, що не можуть зв’язатись з близькими. На прохання оцінити рівень тривожності учасники порівнювали його зі стресом в день весілля. Локдаун, пов’язаний з COVID-19, та війна лише погіршили ситуацію щодо номофобії.

ЧИМ НОМОФОБІЯ НЕБЕЗПЕЧНА ДЛЯ ЖИТТЯ?

Одним із проявів номофобії є неконтрольоване використання смартфонів. Дослідники з Лондонської школи економіки у 2021 році вирішили детальніше вивчити цей вияв смартфонозалежності та дійшли до висновків: 89% взаємодій зі смартфоном відбувається неусвідомлено і вони не викликані об’єктивними потребами.

А перевірка телефона найчастіше викликана «автоматичним бажанням просто скористатись ним». Це не реакція на отримані сповіщення, дзвінки чи потребу здійснити якусь корисну дію, до прикладу, надіслати робочого листа чи оплатити підписку на онлайн-сервіс. Лише в 11% випадків люди брали до рук смартфони, бо отримали сповіщення. Автори цього дослідження порівнюють взаємодію зі смартфоном з такою ж автоматичною звичкою, яка виникає у курців, які прикурюють нову сигарету. Не менш цікава деталізація поведінки учасників експерименту після того, як вони взяли до рук смартфон. Найчастіше вони перевіряли екран блокування, чи є свіжі листи, після чого перевіряли стрічки в Facebook та Instagram.

Також дослідники опублікували й такі результати: в середньому людина розблоковує свій смартфон до 150 разів на день; 71% користувачів кладуть смартфон біля себе під час сну; 40% перевіряють гаджет посеред ночі; 75% переглядають смартфон в туалеті; 85% роблять це під час розмов з друзями та сім’єю; 84% перевіряють смартфони в робочий час.

ОСНОВНІ СИМПТОМИ НОМОФОБІЇ

  • Занепокоєння, порушення дихання, тремтіння, піт, збудження, дезорієнтація чи тахікардія в умовах, коли зв’язок недоступний чи неможливо скористатися телефоном. Наприклад, коли ви на нараді, у кінотеатрі тощо.
  • Ви берете смартфон із собою до ліжка, ванної, навіть у душ, щоб чогось не пропустити.
  • Перевіряєте рівень заряду батареї та сповіщення кілька разів на годину, щоб переконатися, що він працює і ви нічого не пропустили.
  • Проводите багато годин за екраном телефона без очевидної потреби.
  • Постійно намагаєтеся пересвідчитися в тому, що смартфон поруч, якщо він не в руці чи кишені.
  • Відчуваєтеся безпомічним без свого девайса.
  • Тримайте зарядку постійно під рукою, щоб уникнути дистресу, пов’язаного з розрядженим смартфоном.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ ВИЯВИЛИ У СЕБЕ НОМОФОБІЮ?

  1. Спробуйте відкладати телефон в іншу кімнату, щоб не мати змоги користуватись ним ввечері чи вночі.
  2. Вимикайте смартфон або натискайте «режим польоту», коли проводите час з сім’єю та друзями. Ваш відпочинок має бути якісним.
  3. Візьміть за звичку проводити годину без телефону: посидіть у тиші, напишіть листи, сходіть на прогулянку, проведіть годину із домашніми улюбленцями, помедитуйте.
  4. Спробуйте частіше взаємодіяти з реальними людьми: невеликий діалог із продавцем, тренером чи сусідом. Нам необхідна реальна соціалізація та живе спілкування офлайн.

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Без зволікань: як перестати прокрастинувати і робити все вчасно

«Зелена терапія»: як рослини впливають на наше ментальне здоров’я

Як тривожні люди впливають на ваш емоційний стан?

Дерматіломанія: чому виникає бажання пошкоджувати свою шкіру

Як допомогти собі у стані невизначеності?

ПОПУЛЯРНЕ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
-сайт-new (2)
USUAL_16111
molodo main
sidletskiy main
1647357888_15-gamerwall-pro-p-maidan-art-krasivie-oboi-21
-сайт-new (2)
19
 дроп Rooted in Nature (1)
HyperFocal: 0