Наше життя сьогодні – це швидкий темп, вирішення десятків завдань, проблем та відсутність часу для відпочинку. Ми забули, як це радіти простим речам та відчувати потреби тіла. Виснаження нервової системи стресами та відсутність внутрішнього дозволу на «відпочити», «відпустити», «розслабитись», «насолоджуватись», «радіти».
Величезна кількість стресу, інформації, нестабільність економічного, політичного середовища стали причиною зростання тривожності серед населення більшості країн. Звісно, періодичні випадки виникнення почуття тривожності притаманні кожній людині, тому це нормально.
Людина може відчути занепокоєння, коли у неї проблеми на роботі, перед екзаменом або перед прийняттям важливого рішення. Але тривожні розлади включають не лише тимчасове занепокоєння чи страх. У людини з тривожним розладом тривога не зникає і може посилюватись з часом. Симптоми можуть впливати на щоденну діяльність: результати роботи, успіхи в навчанні та стосунки.
Сьогодні ми поговоримо про один з найпоширеніших тривожних розладів – ПАНІЧНУ АТАКУ (ПА).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як полюбити себе
https://spacemag.com.ua/lifestyle/psychology/lyubov-do-sebe-what-why-how/
ПАНІЧНА АТАКА. ХТО ТИ? ЗВІДКИ? ЯК ІЗ ТОБОЮ ВЗАЄМОДІЯТИ? ЯК ОРГАНІЗУВАТИ ЖИТТЯ ТАК, ЩОБ УНИКНУТИ ЗНАЙОМСТВА З ТОБОЮ?
Панічна атака – це раптовий приступ сильного страху, тривоги, який викликає важкі фізичні реакції організму, коли немає реальної небезпеки для життя.
Ви відчуваєте:
- прискорене серцебиття;
- відчуття недостатності повітря;
- біль, дискомфорт, важкість в грудях;
- ком в горлі;
- страх втрати свідомості;
- активне потовиділення;
- підвищення тиску;
- запаморочення;
- шум у вухах;
- відчуття нереальності, відчуженості;
- нудота;
- тремтіння;
- задишку;
- різкий страх смерті.
Коли ви помітили у себе кілька симптомів з переліку, обов’язково перевірте серце та ендокринну систему. Адже дуже часто такі ж симптоми можуть сигналізувати про проблеми з серцево-судинною системою або гормонами!
Панічні атаки часто виникають без будь-якого попередження, а іноді й без чіткого тригера. Вони можуть виникати навіть тоді, коли ви розслаблені або спите.
ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ПАНІЧНИХ АТАК
Точна причина панічних атак невідома. Проте основними умовами, які можуть їх викликати є тривалий стрес, фізичне та емоційне перенавантаження, виснаження психіки, постійні переживання або разовий сильний стрес, емоційна травма.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Психологічні причини висипань на шкірі
ФІЗІОЛОГІЯ ПА
Під час тривоги або страху організм виділяє гормони стресу – кортизол та адреналін, норадреналін. Адже коли ви боїтесь, організм готується до захисної реакції: бий або біжи.
Ви злякались собаки чи нафантазували страшилку – організму байдуже. І в тому, і в іншому випадку виділяються гормони стресу. Коли в результаті страху, тривоги, переляку ви не видали реакцію, на яку були виділені гормони, ви накопичили не перепрацьований стрес, який буде продовжувати в вас жити!
Крім стресу, тривоги спровокувати появу ПА можуть хімічні речовини:
- ліки (якщо ви на постійній основі приймаєте ліки, прочитайте інструкцію, чи немає раптом у побічних діях чогось схожого на ПА);
- стимулятори, енергетики;
- алкоголь;
- наркотики;
- надмірна кількість вуглеводів та цукру в раціоні.
Напади паніки зазвичай проходять через кілька хвилин, водночас симптоми тривоги можуть тривати досить довго. Панічні атаки часто викликають занепокоєння або страхи, пов’язані з повторною атакою. Тривога може відступити, якщо зникають причини, що її викликають. За відсутності лікування напади паніки і панічний розлад можуть торкнутися практично всіх сфер життя.
УСКЛАДНЕННЯ, ЯКІ МОЖУТЬ БУТИ ПОВ’ЯЗАНІ З ПАНІЧНИМИ АТАКАМИ
- розвиток специфічних фобій: страх перед водінням або виходом з дому;
- часті звернення до лікарів;
- уникнення соціальних ситуацій;
- депресія, тривожні та інші психічні розлади;
- підвищений ризик суїцидальних думок;
- зловживання алкоголем або іншими наркотичними речовинами.
ПРОФІЛАКТИКА ПА
- Не накопичувати стрес;
- проживати емоції;
- проговорювати стресові ситуації;
- вирішувати життєві завдання поступово, не накопичувати вагон проблем і незавершених справ;
- стежити за харчуванням;
- бути активними;
- баланс робота/відпочинок;
- урізноманітнювати життя новими враженнями та подіями;
- екологія душі (відпускати образи, почуття провини, як тільки його відчули);
- дозволяти собі глибинне розслаблення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто живе всередині нас? — луцька психологиня Юлія Дзюба
ЛІКУВАННЯ ПАНІЧНИХ АТАК
Якщо ви відмітити у себе ознаки ПА, обов’язково зробіть ЕКГ та зверніться до ендокринолога для того, щоб виключити проблеми з серцем та з гормональною системою. Хоча розлади гормональної системи можуть бути і наслідком тривалого стресу та частих ПА.
Обов’язково зверніться до психолога, психотерапевта
Завдання психолога не лише дати інструменти, які допоможуть впоратися з нападами ПА тут і тепер, але й знайти та усунути першопричину виникнення. Це індивідуальний процес. У кожного своя причина.
Знайти травматичні ситуації в минулому (дитинстві) + закрити потреби та виразити заборонені емоції там + сформувати відчуття безпеки + навчитись екологічно проживати стрес + навчитись технікам релаксації + врегулювати режим дня, сну, харчування, активності = панічні атаки залишаються у минулому.
ЧИ Є МЕТОДИ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ З ПА?
Так, звичайно. Різноманітні дихальні вправи (наприклад дихання животом), «психологічне заземлення» (перераховуємо предмети, які бачимо, говоримо з кимось хто є біля нас, торкаємось маленького шершавого предмета і акцентуємо на тактильних відчуттях), перепрацювання стресу рухами очей (допомагають впоратись з емоційною реакцією, але не вирішують першопричину).
Дуже рекомендую вести щоденник самоспостережень, де ви щодня занотовуєте свій режим дня, харчування, думки, зустрічі, емоції (та чим на вашу думку вони викликані), ситуації тощо. Це допоможе простежити тригери – елементи у зовнішньому та внутрішньому світу, які запускають панічну реакцію.
Тригери допоможуть знайти ситуацію в минулому, яка стала точкою відліку. Повернувшись в цю ситуацію і проживши її по-новому, задовольнивши там свої потреби і змінивши відношення до ситуації, ви «знімете себе з гачка» страху.
У моїй практиці роботи з ПА багато клієнтів, які вилікувались від ПА, для цього достатньо кількох сесій. Важливим є бажання клієнта і готовність змінюватися.
Немає безвихідних ситуацій, є безвихідне мислення. Нам ніхто не гарантує життя без стресу, це неможливо. Ми живемо в динамічному світі змін, а зміни – це завжди стрес, навіть коли ці зміни на краще. Вихід – навчитися жити в умовах стресу, сформувати стиль життя, який дозволяє балансувати між напруженням та розслабленням, знижувати значущість подій, підвищувати важливість внутрішнього комфорту і всього, що його забезпечує!
Панічні атаки – це не вирок, а знак, про те, що потрібно змінити відношення до себе, інших, світу, до свого минулого, теперішнього та майбутнього.
INSTAGRAM: psychologist.julia
FACEBOOK: Юлія Дзюба
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Як зупинити аб’юз – луцька психологиня Юлія Дзюба
Хто живе всередині нас? — луцька психологиня Юлія Дзюба
«Чоловік в жінці»: як воскресити в собі жіночу енергію
«Наші мрії – найсильніші мотиватори», – луцька психологиня Юлія Дзюба
«10 правил бадьорого ранку», – луцька психологиня Юлія Дзюба ділиться секретами
Як вийти з кризи середнього віку – поради психологині