Підтримувати, оберігати й зігрівати: як допомогти дітям, що постраждали від війни

Українські діти вже майже два роки живуть в умовах, які складно назвати «щасливим дитинством». Однак попри все вони залишаються дітьми, такими ж добрими, мрійливими та щирими, тим самим надихають і підтримують дорослих. Вони вселяють віру у щасливе майбутнє нашої держави і їхній оптимізм варто навчитись переймати кожному дорослому. Підтримка дітей у сьогоднішній час – це місія кожного дорослого. Від батьків, вихователів, вчителів – до інфлюенсерів, великих організацій, бізнесів тощо.

Наші діти – наша мотивація рухатись далі, вірити у перемогу й усіма способами допомагати її наблизити! Нині існує низка важливих ініціатив, які дарують дітям радісні усмішки та сяйво в очах. Свідомий бізнес впроваджує різноманітні благодійні акції, які підтримують малечу. Одним з прикладів є мережа магазинів косметики і товарів для здоров’я Watsons, яка спільно з Henkel Україна проводять благодійну акцію «Тепло дітям». Це вкотре доводить, що ми рухаємося у правильному напрямку та здатні витримати й перебороти будь-які труднощі заради щасливого дитинства українських діток!

Цей матеріал – це невеличка підказка для всіх батьків та дорослих, аби їхні діти були щасливими і радісними. У ньому наша постійна експертка – психологиня Олена Будько розповість про те, як піклуватись про дітей та про себе попри складні часи, як дарувати любов та тепло. Також ви дізнаєтеся про те, як допомогти дітям разом зі свідомим бізнесом на прикладі благодійної співпраці Watsons Україна та Henkel Україна.
Бонус – добірка книг, які допоможуть батькам обговорити з дітьми про війну і вселити у них віру в добро та справедливість, які перемагають попри все.

 

Довідка:

Матеріал створено у співпраці з мережею магазинів косметики і товарів для здоров’я та краси Watsons, які спільно з партнером Henkel Україна проводять благодійну акцію «Тепло дітям». У період з 30.10.2023 по 26.11.2023 компанії перераховують 5 грн з кожної проданої одиниці товарів ТМ Syoss, Gliss, Palette, Taft, Persil, Perwoll, Silan, Bref на закупівлю генератора для благодійного фонду «Клуб Добродіїв». Генератор буде використовуватись для забезпечення теплом та світлом нового центру для підлітків в Київській області «Місце сили» в разі блекаутів.

 

«Клуб Добродіїв» – всеукраїнська благодійна організація, яка допомагає дітям з 2011 року. Під час війни організація допомагає дітям за двома напрямами: термінова допомога родинам з дітьми, які знаходяться на межі виживання; підтримка дитинства під час війни.

«Місце сили» – простір для соціоемоційної підтримки дітей, які знаходяться у столиці – для подолання наслідків травми та стресу, спричинених війною. За рік там надаватимуть психологічну підтримку 75 000 дітям.

Відтак, зробивши звичні для себе покупки, ви долучаєтеся до доброї справи та допомагаєте зігріти українських діток теплом і любов’ю.

Про важливість батьківської підтримки дітей – далі.

ЯК БАТЬКАМ ПІДТРИМУВАТИ ДІТЕЙ?

Повномасштабне вторгнення змінило не лише наше звичне життя, але й забрало мирне дитинство у наших дітей. І якби ми не намагалися їх захистити, все одно війна матиме вплив і на фізичний, і на психоемоційний стан. Якщо дорослі ще можуть дати раду власним емоціям, то ось діти хоч усе і розуміють, але ще не вміють правильно вибудовувати комунікацію та висловлювати власні думки. Завдання дорослих – бути поруч та допомогти їм пройти цей досвід, вчитись адаптуватись і впоратись з ним. Психологиня Олена Будько радить не зациклюватися на тому, аби постійно бути ідеальними батьками, в ресурсі та наповненими.

«Це війна і неможливо жити без стресу. Прийміть цей факт, будьте до себе добріші, а коли відчуваєте провину перед дитиною – попросіть пробачення і визнайте право помилятись. Дорослий – це опора і орієнтир для дитини, особливо у ці складні часи. А емоційно стабільний та здоровий дорослий – запорука того, що дитина менше травмуватиметься та навчиться справлятись з наслідками цієї страшної війни», – зазначає експертка.

Психологиня виділяє наступні кроки, які допоможуть батькам і дітям:

– любіть та приймайте своїх дітей безумовно, в будь-якому настрої, стані. Дайте їй (дитині) зрозуміти, що ви пройдете цей шлях разом за будь-яких умов;

– будьте уважні до змін настрою та емоційного стану вашої дитини. Не лишайте на «якось буде», «переросте», «то вік/характер такий»;

– слухайте дітей та говоріть з ними про усе, що їх цікавить, тривожить, хвилює. Не знецінюйте фразами, типу: «Ти не розумієш», «Ще маленький/а», «Яка різниця», «Не твоя справа»;

– не соромте, не висміюйте та не критикуйте;

– обговорюйте та приймайте рішення у вашій сім’ї разом з дітьми, запитуйте та зважайте на їх думку. Можливо, делегуйте певні домашні обов’язки, це дасть їм відчуття причетності та цінності;

– разом мрійте та плануйте майбутнє: що ви робитимете найближчим часом, а що після війни. Обов’язково з позитивним налаштуванням;

– проявляйте власні емоції і вчіть цього власних дітей. Поясніть, що боятись, плакати, переживати – це нормально. Стрес легше переживати, коли є з ким про це поговорити, без страху і сорому;

– будьте чесними з дітьми: про ваш стан, почуття, ситуацію в сім’ї чи то в країні. Не фантазуйте про сьогодення чи майбутнє;

– максимально зберігайте рутину для дітей, відволікайтесь на фільми, книги, прогулянки, розмови.

 

Окрім цього, Олена Будько наголошує на тому, що батькам потрібно також дбати про себе: «Пам’ятайте і про свій фізичний стан, здоров’я, їжу та відпочинок. Адже ви зможете допомогти своїй дитині лише тоді, коли в змозі допомогти собі. Якщо відчуваєте безпорадність – зверніться до рідних, друзів чи спеціаліста, що допоможе тримати зв’язок із зовнішнім світом».

 

5 КНИГ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ПОГОВОРИТИ З ДІТЬМИ ПРО ВІЙНУ

Протягом цього року багато дитячих авторів присвятили час пошуку слів та образів, які б допомогли батькам проговорити з малечею тему війни. Ділимося добіркою книг, які стануть в пригоді батькам і дітям.

«Мої вимушені канікули» Катерина Єгорушкіна, видавництво Vivat

Вік: від 9 років.

Книжка оформлена у вигляді щоденника 10-річної Віри. Разом із батьками й меншим братиком дівчинка переїжджає у підвал своєї багатоповерхівки, ховаючись від обстрілів. Сім’я намагається пристосуватися до нової реальності. Здається, звичний світ руйнується і відбудувати його можна лише в уяві чи комп‘ютерній грі, чим й починає займатися Віра. В книзі зібрано щоденникові записи головної героїні про перші 19 днів повномасштабного вторгнення, а також є поради від психологині Світлани Ройз, як заспокоїтися, коли страшно або дуже сумно.

 

«Жерар-партизан» Іван Андрусяк, видавництво Vivat

Вік: від 6 років.

Це історія про детектива Жерара, який ще донедавна розслідував різного штибу дивні чи незбагненні події, капості, прикрощі, а то й справжні злочини та жив цікавим мирним життям. А тепер він хоробрий вояка! У час, коли ворожі танки насуваються на хутір Витівку, протистояти їм збирається відважний звірячо-партизанський загін. Колишній детектив, а тепер безстрашний захисник Жерар разом із мишачою теробороною, котами Степаном і Тимком та іншими місцевими мешканцями готуються задати жару московським зайдам. Кляті орки ще не знають, із ким доведеться мати справу. Бо від Жерара та ЗСУ ніхто не втече!

 

«Котик, Півник і Шафка» Олександр Михед, Видавництво Старого Лева

Вік: для всіх.

На сторінках книги оживають символи стійкості українців в протистоянні з окупантами: шафка, що втрималась на стіні зруйнованого будинку в Бородянці, півник васильківської майоліки, який дивом вцілів на шафці, та врятована з пошкодженої багатоповерхівки кішка.  У цій казці вони оберігають всесвіт однієї родини – бабусі Лізи, дядька Андрія і онуки Соні. Ця родина покоління за поколінням циклічно проживає історію і врешті стає сильнішою, ніж будь-коли. Нагріта теплом дідусевих рук Шафка, подарований на свято Півник і врятований Котик втілюють силу й незламність, бережуть рід і дарують надію.

«Битва за місто» Володимир Чернишенко, видавництво Артбукс

Вік: від 3 років.

Книжка покликана допомогти дітям повірити у те, що світло переможе темряву, а зло обов’язково буде покаране. Всередині прості коротенькі віршики про біду, боротьбу, згуртованість та, звичайно, перемогу. У виданні використано художній прийом героїзації персонажів, який має на меті вселити читачам віру у світле майбутнє та допомогти їм побороти нав’язливі негативні думки.

«Дім» Катерина Тихозора, Олександр Продан, видавництво Ранок

Вік: від 3 років.

Оповідь ведеться від імені хлопчика, який був вимушений полишити свій зруйнований дім, й описує його відчуття дорогою до безпечного місця — іншої країни. Ключовою в книзі є тема дому й пошуку відповіді на питання: Чи стаєш ти бездомним, якщо твій дім зруйновано? Що таке дім і де його шукати, якщо зненацька втратив? Проте тато головного героя таки знаходить правильні слова й переконує малюка, що дім завжди лишається  у наших серцях й підказує нам правильний шлях.

Довідково:

Watsons Україна входить до складу міжнародної компанії A.S. Watson Group, найбільшої у світі мережі роздрібної торгівлі продукцією для краси та здоров’я. Нині мережа налічує понад 16 000 магазинів, 12 роздрібних брендів на 28 ринках та більше ніж 130 000 співробітників по-всьому світу. За 2022 фінансовий рік A. S. Watson Group зафіксувала дохід у 22 мільярди доларів США. Щороку компанія обслуговує понад 5,5 мільярдів покупців через свої платформи, як онлайн так і офлайн, забезпечуючи клієнтам роздрібну торгівлю на основі сучасних технологій.

Крім того, щоденно Watsons збирає гуманітарну допомогу для ТрО, ЗСУ, благодійних фондів, пологових домів, волонтерів, внутрішньо переміщених осіб та інших, хто потребує допомоги. Понад 1900 співробітників обслуговують близько 1,5 млн покупців щомісяця.

Instagram: @watsonsua

Сайт: www.watsons.ua

Facebook: Watsons

Youtube: Watsons Ukraine

Експертка: психологиня Олена Будько

Література: добірка створена видавництвом бестселерів Vivat

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Без кексу і лелек: як правильно говорити з дитиною про секс

Краса без меж: як любити себе завжди?

Чому важлива психологічна підтримка під час війни – розповідає психологиня Олена Будько

«Звуки війни»: як підтримати дитину та допомогти їй впоратися зі страхом

ПОПУЛЯРНЕ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
8450f9a7c117ea0d3ad1ebb8da104a5c111111
IMG_4526в
110b7916ad15efe7d50efd595377add61111
photo_2025-01-27_11-04-21j
e006d2ec454b5c1111
IMG_8001й
get-a-job-in-fashionf
завантаження (6)
e0fa64fd1217432e175450cf31548a06x
3718f4799cc111