Фотограф: Kathryn Wirsing
Уявіть собі ситуацію: типовий прийом їжі з улюбленим ютуб-шоу чи серіалом на фоні, паралельний скролинг соцмереж і відписування на повідомлення. Зізнайтеся, знайомо, чи не так? Багатозадачність настільки сильно вкорінилася в життєвий ритм кожного з нас, що ми вже й не помічаємо те, як складно буває зосередитися лише на одній справі.
Це явище так швидко набуває обертів, що має назву й цілу історію. І так, це не історія про те, як попкорн впливає на наш мозок. Однак це справді називають «popcorn brain» або «попкорновим мозком». Що це таке, чому це відчуття знайоме кожному, як його побороти – читайте у нашому матеріалі.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Час без телефона. Як зміниться ваша буденність без постійного користування ґаджетами?
До чого тут попкорн?
Термін «popcorn brain» став популярним після того, як його вперше використав дослідник якості життя Девід Леві у 2011 році. Леві говорив про це як про «зацикленість на електронній багатозадачності, коли повільніший темп життя в офлайні перестає викликати інтерес». Цей постійний приплив цифрової стимуляції змінює те, як наш мозок обробляє інформацію. Відтак, змінюється наш стан – ми дедалі менше концентруємося, відволікаємося на дрібниці, керуємося імпульсами.
Бажання зробити водночас всі справи та при цьому не зробити якісно жодну з них – саме це нагадує процес приготування попкорну. Коли мозок «закипає» від кількості задач, сповіщень та новин, подібно тому, як розбухає пачка попкорну від кожної розігрітої кукурудзяної зернинки.
З чого виникає попкорновий мозок?
Коли ви востаннє проводили день без телефона чи ноутбука? Лише одиниці можуть дозволити собі таку розкіш. І саме звідси виникає той самий popcorn-brain. Діджиталізація має вагомий вплив на втрату концентрації та розсіяність. Життя в режимі онлайн рухається в значно швидкому темпі, ніж реальне.
Алгоритми соцмереж функціонують так, аби подавати нам постійний потік інформації, сповіщень та розваг, пристосованих до наших інтересів та поведінки. Це може призвести до надмірної стимуляції системи винагороди мозку, зокрема дофамінових шляхів, які асоціюються із задоволенням і новизною. Коли ми отримуємо нову інформацію або сповіщення, це викликає невеликий викид дофаміну, винагороджуючи наш мозок і заохочуючи нас продовжувати цей цикл пошуку та отримання нових стимулів.
А тепер задумайтеся над тим, скільки новин ви читаєте протягом одного дня. Впевнені, кількість вас вразить. Надлишок інформації з різних джерел у соціальних мережах може призвести до когнітивного перевантаження, що ускладнює обробку та збереження значущої інформації.
Як запобігти попкорновому мозку?
Маємо гарні новини – popcorn brain не залишиться з вами назавжди, якщо почати змінювати спосіб життя. Ви можете повернути концентрацію і присвячувати більше якісного часу улюбленій справі, роботі, друзям і врешті-решт собі. Однак для цього доведеться регулярно працювати над собою і власними звичками.
Отож, кроки, які допоможуть повернути концентрацію:
Обмеження часу з ґаджетами
Більшість телефонів мають функцію регулювання часу і блокують певні програми після закінчення визначеного періоду. Адже спершу вам може не вистачати сили волі, щоб відкласти телефон, тому ці системи можуть допомогти виробити звичку проводити менше часу за екраном.
Почніть більше читати
Розуміємо, що з концентрацією, якої вистачає на кілька хвилин, складно взятися за читання книг. Можна розпочати зі звички читати по кілька науково-популярних статей в день. Або взяти за мету визначену кількість сторінок, які ви повинні прочитати за день.
Використовуйте техніку Помодоро
Щоб довше зосереджуватися на одному завданні (без телефону в руках), спробуйте техніку Pomodoro, яка допоможе вам встановити розумний час початку і закінчення роботи. Простими словами, ви встановлюєте таймер на 25 хвилин, після чого робите коротку п’ятихвилинну перерву. Повторюйте це протягом дня, роблячи довші перерви кожні дві години. Ця техніка – ідеальний метод боротьби з прокрастинацією.
Час на природі
Сильна завантаженість, вирішення десятків робочих питань і завдань у божевільному щоденному ритмі відбирають сили та внутрішній ресурс, мозок кипить. Рішення просте – перезавантаження. Поповнити енергію допоможе відпочинок, зміна обстановки та діяльності. Найчастіше вибирайтеся гуляти на свіжому повітрі, вирушайте в мініподорожі на вихідних. А також не лінуйтеся обирати пішу ходу на противагу транспорту.
Медитації
Існує кілька типів медитації, які здебільшого відрізняються методикою та тривалістю. Незалежно від того, який тип фокусування, ви обираєте, медитація активізує лобну частку мозку, яка бере участь у концентрації, плануванні, зосередженні уваги та інших виконавчих функціях. Відтак, медитації – саме та «панацея», яка необхідна всім, чий мозок вже починає перетворюватись у попкорновий.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Чому ми так любимо ностальгувати і згадувати минуле – думка психологині
Як відрізнити панічну атаку від тривожності – відповідає психологиня Олена Будько
Як поступово вводити активність у життя навесні?
Як зменшити стрес від переходу на літній час та швидко адаптуватись