Як правильно піклуватись про себе та інших?

Догляд за собою у багатьох викликає стереотипні асоціації: придбати безліч бʼюті-баночок та обʼїстись смаколиками під час перегляду серіалу у теплому ліжку. Проте правильний та якісний догляд за собою поєднує набагато більше сфер, які варто пропрацювати, аби отримати гармонійне, наповнене та якісне життя. Також догляд та піклування про себе ефективні тоді, коли вони вплетені у щоденну рутину, а не тільки під час відпустки чи за виняткових обставин. Для того, щоб легше і доступніше було практикувати турботу про себе, фахівці виділяють щонайменше 6 видів турботи про себе. Деякі розраховані на більш довгострокове планування і процес, а деякі можна використовувати за вільної нагоди.

 

Турбота про емоційний стан. Це дії, які допомагають вам помічати, відчувати і давати собі раду з різними емоціями, не тільки позитивними. Емоційної турботи можна досягти за допомогою діяльності, яка активно задіює наші емоції та встановлює зв’язок з ними. Все, що вимагає від вас розпізнати, відчути, обдумати або висловити внутрішню емоцію, швидше за все, є формою емоційної самодопомоги. Сюди належать: ведення щоденника, добрий менеджмент стресу (навички справлятися зі стресом та викликами), емоційна зрілість, доброзичливість та співчуття, прощення, творчість, відвідування психотерапевта.

Турбота про фізичний стан. Діяльність, яка покращує стан вашого фізичного здоров’я. Наприклад: прогулянка, спорт або фізичні навантаження (йога, фітнес тощо), гігієна сну, збалансоване харчування, відпочинок, звернення до лікарів. Також це може бути і ванна з піною та маска для обличчя, масаж.

Практична турбота про себе. Виконання того, що відповідає основним аспектам вашого життя, а також допомагає запобігти майбутнім стресовим ситуаціям. Дії, які підтримують стабільність у вашому житті. До практичної турботи входять такі різноманітні активності: створення бюджету, заощадження та слідкування за витратами, відвідування курсів підвищення кваліфікації та професійний розвиток, організація домашнього чи робочого місця (столу, шафи, приміщення), а також робочого та особистого часу, підтримка довкілля.

Соціальна турбота досягається через турботу про ваші стосунки. Сімейні, романтичні тощо – всі наші стосунки впливають на загальне здоров’я і добробут. Виділення часу для свідомої та активної турботи про наші стосунки у будь-який спосіб є формою соціальної турботи про себе. До прикладу: межі (встановлення своїх і дотримання чужих), дзвінок члену сім’ї, зустріч з подругою за обідом, очищення своїх соціальних мереж, побачення з коханою людиною.

Турбота про духовний стан. Це можуть бути релігійні або інші практики. Наприклад: молитва, медитація, йога, час для саморефлексії, час побути з природою, ваші місця сили чи натхнення.

Турбота про ментальний розвиток. Ментальну турботу про себе часто плутають з емоційною турботою. Здається, що вони трохи перетинаються, але насправді це про різне. Психологічна турбота про себе – це все, що активно залучає ваш розум. Сюди входять такі активності: читання, хобі, ваші цінності, інтелектуальні ігри, самоідентифікація та розуміння себе, реалізація мрій чи цілей, читання, мандри, відвідування театрів, музеїв, виставок тощо.

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Чому важлива психологічна підтримка під час війни – розповідає психологиня Олена Будько

Як їжа впливає на наше психічне здоровʼя?

Як підтримувати стосунки на відстані у складні часи – радить психологиня Олена Будько

«Мені б твої проблеми»: що таке знецінення і як із ним боротися, – розповідає психологиня Олена Будько

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
adrenaline
mvkk
_P6A1659в
le carassin
Screenshot
PYJAMAZZZ_SD_24_09
herbalcraft
3067c6ddbc69ec52a0614b8b2ab2e6861111111111111111111111
Співзасновникит
-сайт-new-_2_