Як скласти плани на рік та виконати усе задумане: поради психолога

Початок Нового року – наймасштабніший понеділок на планеті. Більшість з нас користуються цим днем, аби підбити підсумки, придумати на наступний рік нові плани та почати все з чистого аркуша. Хоч би як ви ставилися до записування завдань на рік – цей процес є корисним інструментом для організації життя та досягання особистої мети. Його можна застосувати у будь-якій сфері життя людини: кар’єра, особисте життя, самопізнання, здоров’я тощо.

Психологиня Олена Будько поділилась порадами, як правильно формулювати плани на рік, та найголовніше – виконувати їх.

Чи може людина прожити життя без планування? Так, звісно.

Прожити можна без плану, «тримати усе в голові» та просто уявляти свою мету й бажання.

Чи може людина прожити життя без плану, але водночас розвиватися? Навряд.

Адже ПЛАН структурує наш розвиток, вагому для нас мету, можливості та уявлення про себе. План мотивує та розширює наші «рамки», допомагає жити щасливіше і цікавіше, наповнює нас бажанням та інтересом, не заганяючи у стрес.

Отже, якщо ви вирішили написати план на рік, то для цього зовсім не обов’язково чекати Нового року. Зробіть це зараз або оберіть день, коли відчуватимете внутрішній спокій та натхнення.

Розділіть своє життя на 6 сфер: любов/сім’я, здоров’я, гроші/кар’єра, друзі, хобі/відпочинок та духовність/саморозвиток (ефективніше буде записати все на папері).

Визначте для себе мету та бажання на рік у кожній з цих сфер. Не поспішайте, кількість не є важливою. Дайте собі відповідь на запитання «Наскільки заплановане є саме вашим істинним бажанням, а не нав’язане стереотипами та соціальними установками?» Адже в такому випадку і мотивація зникне з першими труднощами, а результат не принесе бажаного почуття щастя та задоволення.

Плануйте, навіть якщо поки не розумієте, як саме зможете це реалізувати. Головне – бажання, сформоване вашим особистим прагненням.

Важливо: мета повинна бути реалістичною та стосуватись вашого життя, спонукати вас до поступового розвитку та зростання. Заробити 1 мільйон доларів за рік, стати відомим художником або виграти чемпіонат з бодибілдингу, звичайно, можна, але відштовхуйтесь від вашої реальної ситуації та можливостей.

На наступному етапі великі цілі розбийте на менші, більш конкретні та дрібні. Почніть з тих, які відгукуються найбільше. Напишіть по три кроки до кожної цілі, які ви зробите протягом наступного місяця й обов’язково зробіть їх. Таким чином ви підтвердите власний намір у досягнені бажаного і мозок вже сам буде фокусувати вашу увагу на можливих шляхах вирішення тих чи тих завдань. План має бути гнучким, аби ви змогли вносити зміни в процесі.

Проаналізуйте ризики та ресурси: що може зашкодити, а що допомогти. Це знизить ваш рівень тривожності та втримає «ґрунт під ногами» у непередбачуваній стресовій ситуації, коли щось піде «не так».

Ризики – це ті обставини, які можуть несподівано виникнути та завадити.

Ваші ресурси – це ваші вміння, навички, сім’я і друзі, подорожі й відпочинок, усе, що надихає та наповнює внутрішній ресурс.

Облиште магічне мислення «якось воно буде», «як має бути, так і буде». Не виправдовуйте свою бездіяльність, адже зазвичай в такій ситуації людина лишається незадоволена ні собою, ні своїм життям.

Візьміть аркуш паперу, уявіть картинку і складіть план. І навіть якщо не усе вийде з першого разу, то ви отримуєте найцінніше – досвід, який допоможе вам зробити крок уперед.

Пам’ятайте: ваше життя – ваша історія, то ж пишіть її власноруч.

INSTAGRAM: @olena.budko

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Думка психологині: як відсутність батька впливає на особисте життя жінки

Перфекціонізм: все або нічого

Чому ми оцінюємо людей за зовнішнім виглядом?

«Шукайте гойдалку або автомобіль»: практичні поради, як подолати надмірну тривожність

Як відновити внутрішні ресурси та енергію?

Що таке особисті кордони та як їх будувати

ОПУБЛІКУЙТЕ КОМЕНТАР