Психолог чи психіатр: до кого звернутися і яка між ними різниця?

За період повномасштабного вторгнення багатьох людей спіткають думки про те, що вони не справляються з життєвими обставинами, потребують допомоги та «чарівної пігулки». Однак для боротьби з проблемами ментального здоров’я важливим рішенням є візит до спеціаліста, який безпосередньо допоможе створити план комплексного лікування. Ви могли неодноразово чути: «Піди до психолога», «Психолог чи психіатр, яка різниця?», «Мізкоправи всі однакові» тощо. Однак варто розрізняти поняття «психолог» і «психіатр», про що ви і дізнаєтесь у цьому матеріалі від МОЗ України.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Чому важлива психологічна підтримка під час війни – розповідає психологиня Олена Будько

Різниця є

Дуже часто люди вживають слова «психолог», «психіатр» і «психотерапевт» як синоніми. Між ними є дещо спільне – кожен із цих спеціалістів працює з людьми, які мають проблеми психічного здоров’я, або хочуть їх попередити чи краще зрозуміти себе. Проте між освітою, методами і способами взаємодії цих спеціалістів із тими, хто до них звертається, – велика різниця.

По-перше, психіатр завжди має вищу медичну освіту. Психолог не завжди. Із першого пункту виходить наступна відмінність – психіатр, на відміну від психолога, який працює зі станами й розладами психіки, може призначати лікарські препарати. Психіатр також може скеровувати на додаткові дослідження, здійснювати загальний медичний догляд, у т.ч. спостерігати за впливом ліків на стан пацієнта, але водночас – застосовувати психотерапевтичні методи (наприклад, раціональну чи когнітивно-поведінкову, чи іншу терапію).

Психіатр займається патологіями: діагностує й здійснює експертизу психічних захворювань, визначає потрібні медикаменти, коригує лікування. Мета його роботи – зробити симптоми менш явними або усунути їх взагалі.

Психологи зосереджені на наданні психологічної допомоги із застосуванням доказових методів і підходів, які не передбачають призначення ліків.

За яких проявів варто звернутися до психіатра?
  • емоційні порушення, невротичні стани, у т.ч. після пережитого травматичного досвіду;
  • розлади настрою (апатія, депресивні розлади та ін.);
  • тривала тривога; панічні атаки, фобії;
  • тривалі розлади сну (безсоння, порушення засинання, короткочасний сон);
  • нав’язливі думки;
  • розлади харчової поведінки;
  • слухові або зорові галюцинації;
  • думки про завдання собі або іншим ушкоджень, суїцидальні думки тощо;
  • розлади поведінки; порушення спілкування з навколишніми;
  • залежності.

В Україні пацієнти з психіатричними розладами можуть отримувати безоплатну медичну допомогу. Навіть якщо через війну вони були змушені покинути свій дім і перемістилися в межах країни.

 

Психолог – це спеціаліст, який не завжди є лікарем, проте має вищу гуманітарну освіту. Психолог спеціалізується на вивченні поведінкових та розумових процесів, на тому, як люди взаємодіють з навколишнім середовищем і з іншими людьми. Психологи допомагають впоратися з психологічними та міжособистісними проблемами, стресовими подіями, подолати залежності тощо.

Зверніться до психолога, якщо ви:
  • переживаєте травматичні події та зміни в житті;
  • втратили близьку людину;
  • схильні до тривожних очікувань;
  • маєте певні психологічні або міжособистісні проблеми;
  • для особистісного зростання.

 

Психотерапія – вузька спеціалізація. Психотерапевт може мати вищу медичну або гуманітарну освіту. Психотерапевт не призначає медикаментозне лікування, але найчастіше використовує специфічні психотерапевтичні методи.

Психотерапія може використовуватися як самостійно, так і у поєднанні з медикаментозною терапією. До психотерапевта варто звертатися, якщо ви маєте психічні та поведінкові розлади, обумовлені внутрішнім конфліктом чи зовнішніми чинниками.

До кого б ви не звернулися, варто розуміти, що дбати про психічне здоров’я – завжди на часі, це нормально, правильно і важливо. Там само, як важливо дбати про здоров’я зубів, серця чи щитоподібної залози. Піклуйтеся про себе і вчасно звертайтеся по допомогу.

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Депресія: як розпізнати та допомогти – розповідає психологиня Олена Будько

Чому важлива психологічна підтримка під час війни – розповідає психологиня Олена Будько

ПТСР: як його зрозуміти та подолати?

Як відрізнити панічну атаку від тривожності – відповідає психологиня Олена Будько

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
le carassin
Screenshot
PYJAMAZZZ_SD_24_09
herbalcraft
3067c6ddbc69ec52a0614b8b2ab2e6861111111111111111111111
Співзасновникит
-сайт-new-_2_
IMG_7174
31489e7865e09ca11111111111111111
IMG_19991111111111111