У партнерстві з МВС України та урядом Великої Британії проєкт UNFPA Фонду ООН у галузі народонаселення створили застосунок «Крила», аби захистити українок від домашнього насильства під час повномасштабної війни. Застосунок «Крила» має вигляд звичайного менструального календаря, проте секретна функція SOS рятує життя – викликає поліцію у разі небезпечної ситуації.
Цей матеріал створено командою проєкту UNFPA Фонду ООН у співпраці з командою мобільного застосунку, який рятує життя при зіткненні з насильством та допомагає швидко зв’язатися з поліцією через кнопку SOS. Завантажуйте в AppStore та Google Play.
У першій частині ми розповідали про те як розпізнати гендерно зумовлене насильство та що робити постраждалим.
А про те, які є види гендерно зумовленого насильства можна почитати ТУТ.
Якщо ви постраждали від гендерно зумовленого насильства, головне, пам’ятайте, що ви не сама. Є чимало організацій, які безкоштовно, анонімно та конфіденційно допоможуть вам, проконсультують, нададуть інформаційну, психологічну та юридичну підтримку.
Куди можна звернутися у випадку насильства:
На Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації за номером 116 123 (з мобільного) або 0 800 500 335 (зі стаціонарного). Також можна написати або подзвонити в Telegram – шукайте за нікнеймом NHL116123. Або ж написати у Facebook Ла Страда-Україна.
В Урядовий контактний центр за номером 1547 (із мобільного чи стаціонарного).
В поліцію за телефоном 102 або у відділку особисто.
Навіть якщо кривдник контролює телефон та не дає коштів навіть на поповнення рахунку, у постраждалої є можливість звернутися в поліцію, не викликавши підозр. Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні разом із Національною поліцією та МВС України створили для цього спеціальний мобільний застосунок.
Це непримітний менструальний календар із прихованим інтерфейсом, який дозволяє зв’язатися з поліцією через кнопку SOS. В момент небезпеки її потрібно затиснути на 2 секунди, щоб викликати правоохоронців. Місце перебування визначається автоматично за допомогою геолокації, тому кривдник навіть не знатиме, що поліція вже їде за викликом. Також у прихованому інтерфейсі є інші корисні контакти та поради постраждалим. Завантажити застосунок можна в AppStore та Google Play.
Також потрібну інформацію та підтримку потерпілі від насильства можуть отримати в телеграм-ботах «Вона за неї» та «Дій проти насильства».
За можливості постраждалим від фізичного та сексуального насильства варто звертатися до лікарень, щоб отримати допомогу та зафіксувати деталі, що сталося, і в подальшому притягнути злочинця до відповідальності.
А також звернутися за допомогою можна у центри соціальних служб у своєму районі. Там потерпілих проконсультують, за потреби допоможуть знайти житло чи притулок, нададуть психологічну підтримку.
Що робити, якщо ваша подруга, сестра, мама чи інша близька людина постраждала від насильства?
У цій ситуації варто:
- Бути з нею на зв’язку. Важливо, щоб вона зрозуміла, що вона не сама і може розраховувати на вашу підтримку й допомогу.
- Не засуджувати, не робити її винною й не давати непроханих порад. Краще просто підтримайте й будьте поруч.
- Допомогти знайти безпечне місце чи тимчасово поселити у себе вдома.
- Встановити на її телефон застосунок, про який ми писали вище, щоб вона завжди могла безпечно звернутися до поліції без дзвінка.
- Запропонувати звернутися за професійною допомогою до фахівців, які надають підтримку постраждалим від насильства, наприклад, до місцевої служби соціального захисту, до центру допомоги постраждалим від насильства або до поліції.
- Дотримуватися конфіденційності і не розповідати цю інформацію без дозволу.
- Не тиснути й терпляче чекати, поки близька людина вирішить, що робити далі.
Щоб змінити ситуацію та зменшити кількість гендерно зумовленого насильства, треба багато зусиль від урядів, громадських організацій та суспільства в цілому. Важлива при цьому й інформаційна кампанія – про це варто говорити, вчити людей розпізнавати насильство та, зрештою, припинити його толерувати чи й нормалізувати.
І, звісно, необхідно боротися за гендерну рівність, захищати на всіх рівнях постраждалих від насильства та карати тих, хто його скоює. Тільки колективними зусиллями ми зможемо знизити рівень насильства та створити світ, де жінки та дівчата зможуть жити вільно та безпечно.
Ознайомитись з додатком можна за посиланням.
Instagram: @_unfpa_ukraine_
Facebook: Фонд Народонаселення ООН в Україні – UNFPA Ukraine
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Що таке газлайтинг та як йому протистояти?
Як зупинити аб’юз – луцька психологиня Юлія Дзюба
20 ознак аб’юзу від луцької психологині Юлії Дзюби