Що таке газлайтинг та як йому протистояти?

«Такого не було», «Я такого не говорив (ла)», «Ти все придумав (ла)», «Не накручуй». Якщо ви постійно чуєте такі фрази на свою адресу, сумнівами про адекватності свого сприйняття реальності, тоді цей матеріал для вас. Такий прийом застосовується для того, щоб встановити повний контроль над партнером. Розбираємось разом, що таке газлайтинг та як протистояти такому психологічному насиллю.

ЩО ТАКЕ ГАЗЛАЙТИНГ?

Газлайтинг (англ. gaslighting) – форма психологічної маніпуляції, метою якої є змусити жертву сумніватися в адекватності свого сприйняття навколишньої дійсності, ставлячи під сумнів власну пам’ять та розсудливість. Газлайтинг є одним з основних елементів психологічного тиску в системі аб’юзивної поведінки, що є психологічною основою домашнього насильства.

ЗВІДКИ ВЗЯВСЯ ТЕРМІН?

«Газлайтинг» – похідне від назви п’єси Патріка Гамільтона Gaslight та її екранізації 1944 року. За сюжетом, героїня Бергман Пола поступово сходить з розуму з вини чоловіка. Намагаючись приховати свої злочини, він вселяє їй, що всі її підозри – лише хвороблива недовірливість.

ХТО ЧАСТІШЕ ПІДДАЄТЬСЯ ГАЗЛАЙТИНГУ?

Газлайтинг може відбуватися тільки між дуже близькими людьми. Він часто починається з дитинства, коли батьки змушують дитину сумніватися в її нормальності, порівнюють її з іншими дітьми та тримають в постійному відчутті, що з нею щось не так. Саме такі діти частіше за все в дорослому житті піддаються газлайтингу, тому що сильно вкорінена звичка сумніватися, постійно перевіряти себе («чи все зі мною гаразд?»). Такій людині протистояти газлайтингу буде дуже складно.

 

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Токсичні люди: як розпізнати та захистити себе

Токсичні люди: як розпізнати та захистити себе

ЯК РОЗПІЗНАТИ ГАЗЛАЙТИНГ?

Зрозуміло, не можна називати насильством кожен випадок, коли близька людина сумнівається у вашій думці або не згодна з нею. Грань тут дуже тонка. Важливо відстежувати ваші емоції й почуття. Психоаналітик Роберт Стерн в книзі The Gaslight Effect склав чек-лист, за допомогою якого можна перевірити, чи не є ви жертвою газлайтинга.

 • Ви постійно сумніваєтеся в собі та у своїх діях.
 • Ви постійно запитуєте себе: «Може, я занадто чутлива?»
 • На роботі ви часто відчуваєте себе розгублено і часом в паніці.
 • Ви постійно вибачаєтеся перед батьками, коханою людиною, друзями.
 • Ви часто думаєте, що ви недостатньо гарні як дружина/донька/професіонал/друг тощо.
 • Ви не можете зрозуміти, чому ви нещасні, попри все хороше, що є у вашому житті.
 • Ви робите покупки для себе, постійно думаючи про те, як їх оцінить ваш партнер.
 • Ви часто вибачаєтеся перед близькими за поведінку партнера.
 • Ви надаєте перевагу приховувати деяку інформацію від друзів і близьких, щоб не довелося їм нічого пояснювати.
 • Ви відчуваєте, що у вашому житті щось зовсім не так, але не можете чітко сформулювати й висловити свої побоювання.
 • Ви лукавите, щоб уникнути приниження або не опинитися засудженим.
 • Ви відчуваєте труднощі під час прийняття незначних рішень.
 • Ви подумаєте двічі, перш ніж почати говорити на, здавалося б, невинну тему.
 • Перед поверненням партнера додому, ви автоматично згадуєте, що ви зробили щось не так.
 • Вам здається, що раніше ви були іншою людиною: більш впевненою у собі, веселою і розслабленою.
 • Ви надаєте перевагу спілкуватися з партнером через його секретаря або помічника, коли вам треба повідомити погану новину.
 • Вам здається, що у вас ніколи нічого не виходить.
 • Ваші діти іноді намагаються захистити вас від вашого партнера.
 • Вас дратують люди, з якими ви раніше прекрасно спілкувалися.
 • Ви відчуваєте себе безнадійно і безрадісно.

ЗДАЄТЬСЯ, ЦЕ ПРО МЕНЕ. ЩО РОБИТИ?

Сперечатися з газлайтером або намагатися його переконати – це щось зі сфери фантастики. Газлайтера абсолютно не цікавлять логіка, факти й здорові аргументи. Це лише втрата сил. Якщо з газлайтером сперечатися фактами, він перейде в емоційну сферу і почне давити психологічно: поглядами, зітханнями. Не потрібно намагатися перемогти – потрібно зробити все, щоб вийти з емоційного злиття з цією людиною. Повернути відчуття того, хто ви є.

Якщо вам доводиться жити з газлайтером, важливо розуміти, що відносини з ним найчастіше залежні або співзалежні. З них виходити досить важко. Варто уважно ставитися до того, що саме ви відчуваєте до цієї людини. Як тільки жертви газлайтера починають протистояти йому, він змінює тактику: вибачається, стає жертовним, і безпосередні жертви починають захищати своїх кривдників, навіть намагаються їх врятувати. Наша психіка висвітлює наші спогади на користь приємних. Потрапляючи у співзалежність, ми перестаємо пам’ятати все погане.

Найголовніше, в оточенні жертви газлайтинга обов’язково повинні бути інші люди – ті, з ким, грубо кажучи, можна «звірити годинники». Потрібно пам’ятати, що людина, яка застосовувала газлайтинг, рано чи пізно до нього повернеться, якщо не піде на терапію або на реабілітаційну програму. Не можна очікувати каяття і змін – робіть висновки і по-дорослому беріть на себе відповідальність за свій вибір.

 

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

20 ознак аб’юзу від луцької психологині Юлії Дзюби

Панічні атаки: причини, ознаки, профілактика та лікування

Як зупинити аб’юз – луцька психологиня Юлія Дзюба

Як розпізнати депресію?

Що таке особисті кордони та як їх будувати

Як підвищити самооцінку та полюбити себе, – радить психологиня

Чому люди розлучаються: основні причини та статистика

Токсичні люди: як розпізнати та захистити себе

 

ОПУБЛІКУЙТЕ КОМЕНТАР