Що таке метеозалежність і як з цим жити?

Погані новини з телевізора, неприємні ситуації в житті, а погода не тішить… Якщо новини можна не дивитися, а неприємні ситуації залежать від нашого ставлення, то на погоду ми вплинути аж ніяк не можемо. Тим паче, що клімат останнім часом дуже змінюється – замість холодної зими і спекотного літа маємо весь рік постійні перепади температури. Організм просто не встигає так швидко пристосовуватися й перелаштовуватися і… реагує болями та поганим настроєм. «Метеозалежність», – кажемо ми. Але чи насправді існує така хвороба і чи це вигадка офісних працівників, які просто не хочуть працювати? Розберемося у цьому разом із психологом – на питання відповідає луцька психологиня Юлія Дзюба.

 

Юлія Дзюба
Юлія Дзюба, луцька психологиня

Метеозалежність – проблема, швидше, психологічного, аніж фізичного характеру?

Погоджуюсь із цим, адже чим гірше погода, тим гірше настрій, виходить сонце – світ сяє новими барвами. В міжнародній класифікації хвороб взагалі не існує таких понять, як «метеозалежність» або «метеочутливість».

Однозначно, зв’язок між погодою і емоційним станом існує, адже про це стверджують численні дослідження. Саме через це спостерігаємо збільшення кількості психічних загострень в міжсезонні, коли атмосферний тиск, температура, вологість та інші кліматичні показники стрибають від мінімуму до максимуму, до того ж все в один день. До слова, поняття сезонної депресії також пов’язане зі змінами погоди.

Метеоневроз – один із видів невротичних розладів, під час яких відбувається внутрішній збій психіки через погодні умови у занадто вразливих людей, що піддаються впливу геомагнітних прогнозів, що публікують ЗМІ. Погіршення здоров’я відбувається не через погоду, перепади тиску або спалахів на сонці, а через психологічний чинник.

Адже людський організм має потужну систему гомеостазу (саморегуляції), яка дозволяє йому нормально функціонувати в досить широкому діапазоні температури, вологості і тиску.

З іншого боку, багато хто скаржиться на погіршення самопочуття під час зміни погоди. Безумовно, організм відповідає стресом на будь-які зовнішні фізичні і психологічні дії, зокрема і на різкі зміни навколишньої температури, швидкості вітру, тиску.  Але здорова людина швидко адаптується до цих змін! Інша справа, якщо у вас є хронічні захворювання. У цьому випадку можливе погіршення самопочуття.

 

Але частенько суб’єктивні відчуття залежать від наших очікувань. Якщо ми знаємо, що магнітні бурі можуть призвести до погіршення самопочуття, то напевно, почувши на  радіо про черговий спалах на сонці, вже підсвідомо готові до різних хвороб. І загострення не примушують себе чекати – це психосоматика!

 

Як боротися з метеозалежністю на психологічному рівні?

Дослідники давно помітили, що сила, з якою людина реагує на зміну погоди, залежить від її психологічних особливостей. Тобто, чим врівноваженіша людина – тим реакція на зміну погодних умов слабкіша. Чим тривожніша, нервовіша – тим вона потужніша. І це, загалом, зрозуміло: адже наша здатність успішно адаптуватися до навколишніх умов залежить від стану нервової системи.

Тому перший крок, який важливо зробити у боротьбі з метеозалежністю, – заспокоїтися.

 

 Щоб повернути собі душевну рівновагу:

  • Відмовтеся від шкідливих звичок: зловживання алкоголем, цигарками, кавою, чаєм, солодким, ґаджетами, інформаційного перенавантаження.
  • Нормалізуйте норму режиму дня: спати достатню для відновлення кількість годин (така кількість для кожного індивідуальна).
  • Контролюйте свої емоції впродовж дня.
  • Знаходьте причини для радості – щодня!
  • Баланс напруження/розслаблення.
  • Проводьте час на природі.
  • Збільшуйте фізичну активність: більше гуляйте або, наприклад, займіться йогою. Це знизить рівень тривожності.
  • Обов’язково налаштовуйте якусь зайнятість, щоб власне самопочуття не видавати за деяку основу усіх справ. Тобто вам варто мати щось таке, що викликає інтерес і бажання пізнавати (незалежно від віку, статі). І тоді все буде нормально.

 

Чи справді до метеозалежності більше схильні міські мешканці, особливо офісні працівники, більше жінки, ніж чоловіки, а також літні люди? Чому саме така статистика?

Відповідь проста – стрес, малорухливий спосіб життя, перенасиченість інформацією, невміння розслаблятись. Найсильніше погодні зміни діють на людей з хронічними захворюваннями: хворобами серця, бронхіальною астмою, артритами. А ще на тих, хто переніс черепно-мозкову травму, страждає порушеннями вегетативної нервової системи.

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
kids st
433752755_402492882529120_7619119416570274353_nу
IMG_0539
gorn ceramics
2
F7ykwглв11111111
gattorre-jef-claesп
-сайт-new (2)11111111
IMG_65111
ad4f49d96a6e111111111111