Синдром самозванця: що це і як його подолати – розповідає психологиня Олена Будько

Психологиня Олена Будько

Вам знайоме відчуття, що ваш успіх – це справа випадку, «просто пощастило» або ж вдалий збіг обставин? Ви проходите постійно нові курси та навчання, бо не вважаєте себе професіоналом і боїтесь, що люди навколо можуть помітити це?

 

Якщо ви відповіли «так», то, схоже, що у вас синдром самозванця. Синдром самозванця – психологічний стан, коли людина знецінює власні успіхи, вміння, навички та досягнення.

Згідно зі статистикою, цей стан переживає близько 70% успішних людей у певний період свого життя. Найчастіше себе відчувають «самозванцями» перфекціоністи, які звикли доводити усе до ідеалу і шукають оцінку від оточення, порівнюючи себе з іншими не на свою користь. Люди з синдромом самозванця рідко делегують справи через страх, що хтось засумнівається у їхніх вміннях та намагаються все робити вище своїх сил.

 

 

Зрозуміти, чи справді ви відчуваєте цей стан допоможуть наступні твердження:

  • ви вважаєте, що все, що робите, може зробити будь-хто інший;
  • болісно реагуєте на критику;
  • боїтесь не виправдати очікувань;
  • порівнюєте постійно себе з іншими, прагнучи бути найкращим;
  • не вмієте себе похвалити;
  • вважаєте, що ваші досягнення є просто фортуною;
  • є страх, що хтось «викриє» вас як недостатньо хорошого професіонала у вашій справі;
  • впевнені, що не заслуговуєте на компліменти;
  • часто відчуваєте страх невдачі, тому так важко розпочати новий проєкт чи справу.

Синдром самозванця викликає зайві хвилювання і сумніви у житті. У результаті, люди часто обмежують себе і займають нижчі посади, ніж дозволяють їх здібності. Низька самооцінка заважає насолоджуватись власними успіхами.

Щоб перемогти вашого «самозванця»:

  1. Для початку визначте мету, яку ви хочете досягти, займаючись тією чи іншою справою, який результат ви хочете бачити, яку навичку розвинути. Опишіть, як саме зміниться ваше життя в кращу сторону.
  2. Виводьте себе з автоматизму думок: відстежуйте свого внутрішнього критика і повертайте себе до фактів (чого ви досягли, що отримали, який результат маєте).
  3. Зміцніть власну самооцінку. Поставте собі запитання: чому/за що мені платять гроші? Яку цінність я даю людям? Дайте об’єктивну відповідь.
  4. Випишіть свої досягнення на папір і не порівнюйте себе з іншими. Лише працюйте над власним розвитком. Доки є порівняння, доти живе «самозванець».
  5. Поговоріть з близькими людьми, кому довіряєте, щоб допомогти сформувати більш реалістичне уявлення про ваші здібності.
  6. Не бійтесь помилитись. Натомість поставте собі запитання: «Що навчила мене ця ситуація? Які мої слабкі сторони і як мені потрібно підсилити?».

Нехай ваші страхи стануть вашими зонами росту і розвитку, а не фактором, що вас обмежує. А отриманий досвід допоможе усвідомити власну безумовну цінність!

Олена Будько, психологиня

INSTAGRAM: @olena.budko

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Емоційні гойдалки в умовах війни – розповідає психологиня Олена Будько

«Мені б твої проблеми»: що таке знецінення і як із ним боротися, – розповідає психологиня Олена Будько

Як підтримати близьку людину, яка зараз на війні?

Як поводитися з токсичними людьми?

ПОПУЛЯРНЕ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
-сайт-new (2)
USUAL_16111
molodo main
sidletskiy main
1647357888_15-gamerwall-pro-p-maidan-art-krasivie-oboi-21
-сайт-new (2)
19
 дроп Rooted in Nature (1)
HyperFocal: 0