Усвідомлений сон: що це таке, переваги, небезпеки, техніки

Бодай раз у вашому житті ви чули запитання: «Яку суперсилу ти хотів/ла би мати?». Зазвичай можна почути такі відповіді, як: мати можливість літати, читати думки, бути невидимим тощо. А як щодо суперсили, яку реально набути самотужки – можливість контролювати власні сни? Практика усвідомленого сну – вже не новинка, проте завжди знаходить тих, хто прагне керувати свідомістю уві сні й впливати на розвиток подій у ваших сновидіннях. Більше про свідомі сновидіння, їхню суть, техніки, переваги й небезпеки – у матеріалі.

 

Що таке усвідомлений сон?

Простими словами, свідомий сон – це той сон, коли ви розумієте, що спите і здатні впливати на хід подій. Під час усвідомлених сновидінь ви відчуваєте свою свідомість. Це форма метапізнання або відчуття своєї свідомості. Часто усвідомлені сновидіння також дозволяють контролювати те, що відбувається уві сні.

 

За статистикою, близько 55% людей бачили один або більше усвідомлених сновидінь протягом свого життя. Деякі з них повідомляють, що усвідомлені сни здаються їм дуже яскравими і реальними, в той час, як інші кажуть, що вони трохи туманніші. Треті кажуть, що їхні усвідомлені сновидіння відчуваються по-різному щоразу.

 

Трішки з історії досліджень усвідомленого сну

За останні 20 років психофізіолог доктор Стівен ЛаБердж став справжнім провідником у дослідженні сновидінь наяву. Він не тільки винайшов одну з найпопулярніших технік усвідомлених сновидінь, але й очолив багато наукових досліджень на цю тему.

 

Робота ЛаБерджа допомогла дослідникам відкрити терапевтичні переваги усвідомлених сновидінь. Вони можуть бути корисними в лікуванні таких станів як посттравматичний стресовий розлад, повторювані кошмари та тривога. Зазвичай усвідомлені сновидіння відбуваються спонтанно. Однак можна навчитися бачити керовані сни за допомогою різних методів.

 

Станом на тепер, свідомі сни поділяють на два основних типи:

 

  • усвідомлений сон (УС, англ. Dream Initiated Lucid Dream, DILD) – сновидіння, яке починається як звичайне, але потім особа усвідомлює, що спить;
  • свідомо розпочатий сон (СРС, англ. Wake Initiated Lucid Dream, WILD) – сон, у який людина входить зі стану неспання, при цьому не втрачає усвідомлення того, що вона спить.

 

Переваги усвідомлених сновидінь

Існують докази того, що усвідомлені сновидіння мають терапевтичний ефект і вони можуть допомогти людям зробити наступне:

Подолати нічні кошмари. Коли сновидець знає, що він спить, він може усвідомити, що ці жахи не є реальними.

Знизити рівень тривоги. Більшість наукових досліджень зосереджені на ПТСР і тривозі, викликаній кошмарами. Але, згідно з окремими свідченнями, усвідомлені сновидіння також можуть полегшити тривогу, викликану іншими причинами. Люди стверджують, що контроль над своїми сновидіннями дозволяє їм боротися з факторами, які викликають у них тривогу.

Покращити моторику. Під час усвідомлених снів потенційно можна отримати користь у фізичній реабілітації. Дослідження 2013 року показало, що ментальне виконання рухових навичок може підвищити фізичну здатність їх робити.

 

Негативні аспекти керованих снів можуть включати:

 Проблеми зі сном. Усвідомлені сновидіння передбачають пробудження посеред ночі. Ці переривання можуть ускладнити повноцінний відпочинок, особливо якщо у вас є розлади сну або нерегулярний режим.

 Дереалізацію. Порушення сну може призвести до дереалізації, або відчуття, що люди, речі та ваше оточення не є реальними.

 Сонний параліч. Він передбачає сновидіння, які можуть бути короткими, але тривожними. Це стан, коли параліч м’язів наступає до засинання або після пробудження. Параліч усього тіла зазвичай супроводжується відчуттям жаху, неможливістю покликати на допомогу чи взагалі що-небудь сказати.

 

Поради щодо усвідомленого сну

 

Облаштуйте свою спальню: переконайтеся, що температура в спальні комфортна, у кімнаті повинно бути темно і тихо. Штори, маски для сну та інші аксесуари допомагають зменшити рівень освітлення, а вушні затички можуть блокувати зовнішні шуми, що заважають вам спати.

Оцініть свою реальність: протягом дня практикуйте «тестування реальності», перевіряючи навколишнє середовище, щоб підтвердити, спите ви чи не спите. Уві сні навколишнє середовище може виглядати знайомим, але в ньому будуть невідповідності та спотворення порівняно з реальністю. Виконуючи ці перевірки реальності кілька разів на день, ви можете набути здатності перевіряти свою реальність під час сновидінь.

Спробуйте методи MILD і WBTB. Для MILD (мнемонічної індукції усвідомлених сновидінь) прокиньтеся після п’ятигодинного і нагадайте собі, що ви бачите сон, як тільки заснете. Метод MILD довів свою високу ефективність у деяких дослідженнях. Техніка WBTB (прокидайся і лягай спати) також вимагає прокидання після п’яти годин сну. З WBTB вам потрібно не спати від 30 до 120 хвилин, перш ніж повернутися до сну.

Записуйте свої сни: Щоранку записуйте все, що ви пам’ятаєте про свої сни, у щоденник. Ви також можете використовувати диктофон для запису своїх сновидінь. Детальні записи дозволять вам легше розпізнавати сни, коли ви засинаєте, що, своєю чергою, може допомогти викликати усвідомлені сновидіння.

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Як покращити якість сну та позбутись безсоння?

Як зменшити стрес від переходу на літній час та швидко адаптуватись

Без ґаджетів та кофеїну: як подолати безсоння

«Сонна муха»: чому восени більше хочеться спати?

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
Screenshot
PYJAMAZZZ_SD_24_09
herbalcraft
3067c6ddbc69ec52a0614b8b2ab2e6861111111111111111111111
Співзасновникит
-сайт-new-_2_
IMG_7174
31489e7865e09ca11111111111111111
IMG_19991111111111111
magazine-norway111111111111