Сезонна алергія: причини виникнення, способи лікування та чи є альтернатива таблеткам?

Період весняного барвистого цвітіння завжди радує око після стриманої у кольорах зими. Але є категорія людей, які не можуть, на жаль, повністю насолодитися процесом пробудження природи від зимового сну. Мова йде про людей, які схильні до сезонної алергії або полінозу. І про всі тонкощі сезонної алергії – у матеріалі нашої постійної експертки, сертифікованої нутриціологині Наталії Тарапати.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Правда та міфи про детоксикацію організму від луцької нутриціологині Наталії Тарапати

Джерелами алергенів у цьому випадку можуть стати не лише квіти і трави, як заведено вважати, але і дерева (наприклад, береза, вільха) чи навіть злакові.

За підвищеної чутливості до пилку таких рослин у людини виникають неприємні реакції у вигляді свербіння в носі або очах, чхання, нежитю чи навіть набряків слизових і ускладнення дихальної функції.

Це суттєво знижує якість життя на період активності речовин, до яких є чутливість, заважає процесу соціалізації, самореалізації, може сприяти зниженню когнітивних функцій та навіть самооцінки. Іншою стороною алергій є ризик ускладнення у вигляді астми, що може бути небезпечним. Фармацевтичний ринок пропонує безліч швидких рішень від алергії, які спокушають виключити симптоми «тут і зараз» і забути про свою алергію до прийому наступного антигістамінного препарату.

Але чи є найоптимальнішою стратегією просто гасити симптоми алергії від сезону до сезону? Звідки береться алергія? І чи існують альтернативні протиалергійним таблеткам стратегії?

ЗВІДКИ У МЕНЕ АЛЕРГІЯ?

Імунна система людини має складну та тонку організацію, разом з цим є багато точок, коли десь щось може піти не так у будь-який момент. Алергічна реакція – це помилкова реакція імунної системи, якої в здоровому організмі бути не повинно, «баг». Tак звана аутоімунна реакція.

Зокрема, на нашу схильність до аутоімунних реакцій впливають генетичні схильності, поточний статус шлунково-кишкового тракту та ресурс перетравлювати їжу, поточний раціон і навіть віруси, на які ми могли хворіти багато років тому, в дитинстві, і які можуть впливати на Т-хелперну активність. Причинами подібних реакцій також можуть бути: некомпенсований стрес, підвищена дія зовнішніх токсинів (не обов’язково тих, на які потім виникла алергія), а також «теорія стерильності» – коли  дитина утримувалась у надмірно стерильних умовах тривалий час з народження і її перші контакти з зовнішніми збудниками відбулися вже після фізіологічного для імунної системи вікна.

ТРІШКИ ТЕРМІНІВ ТА «ВНУТРІШНЬОЇ КУХНІ»

Алергія – це справа рук клітин, які називаються Т-хелперами (T-helpers). Організація роботи Т-клітин здорової імунної системи передбачає багатогранний злагоджений механізм зворотних зв’язків, схожий на мікросхему: розпізнавання потенційно небезпечних речовин (наприклад, онкоклітин або зовнішніх факторів), перевірка відсутності реакції відносно власних здорових клітин, запуск реакції зі знешкодження небезпечних речовин, контроль «рівня та шляху знешкодження».

При алергії відбувається помилкове визначення рослинного пилку як небезпеки і домінантність клітин Th2, які боряться з зовнішніми небезпечними патогенами. Саме вони ідентифікують пилок рослин як подібного небезпечного агента, з яким організм починає боротися за допомогою антитіл, збільшуючи при цьому імуноглобулін Е. Так виникає реакція гіперчутливості, зумовлена тучними клітинами та антитілами IgE. Вдихаючи пилок алергену у подібному стані, тучна клітина дегранулює та вивільняє свої вазоактивні хімічні речовини у кровотік, що викликає швидку алергічну реакцію.

КЛЮЧОВІ АЛЕРГЕНИ

БЕРЕЗА має доволі «летючий» пилок, який схильний викликати алергічні реакції. Сезон  цвітіння берези починається з квітня, тобто береза вже починає запилення. Якщо ви маєте симптоми вже, ймовірно, ваша імунна система чутлива до берези.

ВІЛЬХА також має широку розповсюдженість і високу алергенність.

Серед злакових виділяємо ПШЕНИЦЮ.

ТРАВИ: полин, амброзія, кульбаба.

КРОС-РЕАКЦІЇ

Важливо розуміти ймовірність крос-реакцій за наявності алергій. Це означає, що вживаючи певні продукти, алергія може підсилитися. І навпаки, зменшивши частотність або кількість вживання таких продуктів, симптоми алергії також можуть зменшитися, а з ними і потреба у препаратах.

Найчастіші реакції виникають від вживання наступних продуктів на час цвітіння рослини-алергену:

Якщо у вас алергія на березу – мінімізувати ківі, яблуко, банан, інжир, томат.

Якщо у вас алергія на вільху – мінімізувати яблуко, вишню, полуницю, малину.

Якщо у вас алергія на трави – мінімізувати інжир, диню, кавун та банан.

ЗВОРОТНІЙ БІК САМОЛІКУВАННЯ АЛЕРГІЇ

Передусім хочеться підкреслити схильність людей до самолікування, що можна добре зрозуміти у цьому випадку. Адже некомфортні симптоми алергічного риніту в комбінації з доступністю таблетки-блокатора в найближчій аптеці – практично непереможна спокуса. Проте я рекомендую зробити вибір на користь комплексного дослідження причин алергії, консультації лікаря алерголога та свідомого, а не спонтанного вибору терапевтичної стратегії.

Окрім швидкого ефекту, кожен з антигістамінних препаратів має протипокази, побічні явища, ту чи іншу схильність до звикання (це означає те, що ви підсвідомо почнете збільшувати або дозування препарату або частоту прийому, тим самим підвищуючи токсичність).

Є ще один важливий аспект під час вибору антиалергійної стратегії, а саме препаратів. Мова йде про подальший метаболізм вжитих речовин в організмі. Саме цей момент часто упускається, адже, здається, що таблетку випито, справу зроблено, ефект досягнуто.  Між тим, більша частина відомих на цей час лікарських засобів метаболізується через роботу фермента CYP3A4 цитохрому Р450 у печінці, і антигістамінні препарати не виключення. Нам важливо розуміти, на скільки даний цитохром активний, на скільки він здатен до переробки певних речовин, тим паче що нативна функція цих цитохромів – це не переробка фармацевтичних препаратів, а метаболізм власних речовин. Наприклад, стероїдних гормонів, які також йдуть цим шляхом біотрансформації. Займаємо «трасу» зовнішньою речовиною – впливаємо на структуру детоксу загалом. Додатково, якщо, наприклад, ви вживаєте вітаміни, низка з них може також впливати на швидкість роботи цього цитохрому, у такий спосіб збільшуючи токсичність вжитого антиалергенного препарату. Ви впевнені, що при самопризначенні зможете прорахувати всі можливі крос-реакції? А якщо є питання по функціональності печінки?

ОПТИМАЛЬНИЙ ПЛАН ДІЙ

Він ніколи не вміститься в єдину таблетку. Рекомендую звернутись до профільного лікаря для врахування всіх вхідних даних та ризиків, а також зробити повний чекап організму для виявлення тонких місць, компенсації дефіцитів та відновлення роботи органів ШКТ. Також, такі міри, як нормалізація ваги, складу раціону, калорійності, введення регулярної помірної фізичної активності, баланс кишкової мікрофлори та стрес-протекція значно вплинуть і на баланс роботи Т-хелперів імунної системи. На відміну від швидких таблеток, така стратегія має перспективу введення алергії у стан ремісії і подарує можливість знову насолоджуватися красою весни без неприємних симптомів і токсичних таблеток.

INSTAGRAM: @tarapatanataliia

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Як запобігти розвитку онкології – розповідає Наталія Тарапата

Як правильно харчуватись під час вагітності – розповідає луцька нутриціологиня Наталія Тарапата

Чому випадає волосся і як із цим боротися – розповідає луцька нутриціологиня Наталія Тарапата

Збираємо правильний продуктовий кошик разом із нутриціологинею

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
_MG_9191 (3)j
Fashionista_17 (1)
8aa1111111111
Rectangle+17insв
hijaluronnasl11111111
cover-1
IMG_7737глв11111111111
 кулонів Moments (1)
DiaDia_DenimDrop_Campaign11
EmptyName 70