Як же знайти цю мотивацію до занять різними вправами, спортом та дотримуватись корисного харчування, коли навколо дуже багато спокус? І ніби ж хочеться почати тренуватися, щоб отримати результат, але лінь. І кожного разу обіцяєш собі, що ось з понеділка почнеш чи з першого дня місяця, але минає рік за роком, а ти так і не починаєш рухатись до спортивної мети.
Про мотивацію та шлях до омріяного результату розповідаємо разом із персональним тренером, кандидатом педагогічних наук, старшим викладачем кафедри здоров’я та культури ВНУ імені Лесі Українки Антоном Яловиком.
ЧОМУ Ж ТАК? ЧОМУ ЦЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ?
По-перше, коли ми молоді у нас все добре зі здоров’ям та нічого не болить, тому питання про тренування та корисне харчування відкладається на потім, десь колись там… А особливо, коли зовнішній вигляд більш-менш подобається, тоді ми навіть не задумуємось про користь фізичних вправ. Тоді виникає запитання, заради чого тренуватись і мучити себе? Заради моди? Фото в INSTAGRAM?
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Готуй швидко та смачно: три рецепти від тренера Антона Яловика та гіпермаркету «Там Там Сімейні традиції»
№1 ЗДОРОВ’Я
Скажу відверто, що ми цінуємо лише ті речі, які втрачаємо. І найкращу мотивацію проявляють ті люди, які вимушені тренуватися та правильно харчуватися, щоб відновити уже втрачене здоров’я. Але ж багатьох хвороб пов’язаних із зайвою вагою, ожирінням та малоактивним способом життя, можна було б уникнути. Запам’ятайте, що завжди легше запобігти захворюванням, ніж лікувати їх. За 11 років тренерської кар’єри я чув і постійно чую одні ж і ті ж самі фрази: «Антон, а чому я не почав/почала раніше?», «Чому мені ніхто не сказав?», До речі, мене завжди лякали довгі черги у лікарнях, тому це був чудовий стимул для систематичних тренувань. Тому постав собі питання: лікарня чи стадіон?
№ 2 КРАСА
Хоча на мою думку, першим стимулом для початку тренувань є не здоров’я, а розуміння та усвідомлення того, що ми не молодіємо і з кожним роком краще не буде! З кожним днем наші клітини старіють, тому лише від нас залежить, з яким темпом ці процеси будуть відбуватися у нашому тілі!
Фізична активність і збалансоване харчування допомагають зберегти повноцінне довголіття та молодість на довгі роки.
Мені здається, що кожна жінка хотіла б мати вигляд у свої 50 років на 35. Цього реально досягти, якщо почати тренуватися та збалансовано харчуватися не в 49 (що теж не є погано), а хоча б в 30-35. І зберегти більшу кількість клітин від швидкого старіння. Чим раніше, тим кращий ефект!
Приблизно з 30 років в організмі починається природна втрата м’язової маси – саркопенія. Тому для продовження молодості необхідні, силові та кардіотренування – просто вони по-різному впливають на організм. Зрештою, збереження молодості – це комплексний процес, який включає харчування тренування і правильний догляд.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Як не заїдати стрес: 8 порад від тренера Антона Яловика
МОЛОДІСТЬ ЧИ СТАРІСТЬ?
№3 ЕНЕРГІЙНІСТЬ
Третім стимулом для тренувань, як на мене, є енергійність! Без відчуття енергії та драйву – немає щастя! Бізнес – це також енергія, але якщо вона зникає, зменшуються фінансові потоки. Пригадайте себе в дитинстві, які ви були енергійні, пригадайте скільки щастя відчували, коли їздили на велосипеді, роликах, ковзанах, після пробіжки з друзями чи купанні в озері. Скільки було щастя від руху! Чим більше рухались, тим більшими енерджайзерами ставали, як ніби підзаряджалися від руху. А як виросли, геть про це забули.
Адже ефективними з погляду виробництва енергії у нашому тілі є аеробні навантаження низької чи помірної інтенсивності. За таких навантажень енергія у клітині утворюється з участю кисню, а з однієї молекули глюкози утворюється 36 молекул АТФ. Молекули АТФ є джерелом енергії для різних біохімічних процесів, а глюкоза є головним субстратом для утворення молекул АТФ. За умови регулярних кардіотренувань збільшується кількість мітохондрій – «енергетичних станцій» – у м’язах. Так, чим більше ми тренуємося, рухаємося, тим ефективніше у м’язах утворюється та витрачається енергія.
І зовсім не обов’язково тренуватися за стандартними програмами, обирайте той вид спорту чи навантаження, який вам більше до душі: танці, велопрогулянки, біг, плавання, скандинавська ходьба, інтервальні або ж функціональні тренування.
З ЧОГО ПОЧАТИ?
І ніби ми знаємо цю всю інформацію, але все одно не починаємо тренуватися. Як себе заставити, з чого почати?
Знайдіть собі тренера-наставника, у якого є відповідний досвід та знання психології. Саме він допоможе вам вибрати вашу мету, поставити правильні завдання, щоб без перевантажень досягти бажаного результату. І головне – така людина має стати для вас підтримкою і другом, щоб усі тренування були не стражданнями, а в кайф! Саме такий наставник повинен допомогти вам сформувати правильне ставлення до тренувань, здорового способу життя та збалансованого харчування. Лише в такому випадку вам захочеться дотримуватись здорового режиму все життя, а не лише тоді, коли на вас кричить тренер!
Ще одним хорошим стимулом може стати колектив однодумців! Запишіться на групові заняття, де люди мають ті ж самі проблеми, що і у вас. Ви повинні знайти людей, які будуть вас «заряджати» своєю присутністю і енергетикою. Вибирайте для початку, групові програми, які підходять для початківців, або відповідають вашому рівню натренованості. Бо ж якщо навантаження буде вищим за ваші можливості, це вас деморалізує уже на другому тренуванні.
Обов’язково перед початком тренувань та дотриманням харчового режиму, необхідно зробити заміри тіла, зважування, фото тіла (збоку, лицем вперед, спиною до камери) та систематично відстежувати свій прогрес. Наприклад, якщо худнете, то робіть заміри, зважування тіла 1 раз в 7 днів, якщо набираєте м’язову вагу, то один раз у 14-21 день. Адже ніщо так сильно не мотивує до систематичних занять, як особистий результат! Але якщо ви помітите, що прогрес зупинився, або навіть і не починався, то не чекайте поки ваш запал згасне, зверніться до тренера-наставника (пункт 1), адже він допоможе вчасно знайти і провести роботу над помилками. Запам’ятайте, що удвох завжди легше йти до мети. А для того, щоб самостійно знайти причину відсутності прогресу в інтернеті, потрібен досвід, який формується роками, щоб розпізнати фейкову та правдиву інформацію.
Завжди плануйте своє тренування. Для того, щоб виробилось бажання тренуватися, дуже важливим моментом є систематичність. І найкраще тренуватися в один і той же час, щоб сформувалася правильна звичка. Тобто, заведіть собі GOOGLE календар з нагадуваннями. Позначте в ньому час і дату тренувань. Порахуйте, скільки часу займатиме тренування, скільки часу займатимуть гігієнічні процедури та дорогу до зали і додому. Наш мозок діє за принципом: те, що записане, те існує. Тому коли у вас у календарі буде відмітка про тренування, мозок вам не дасть спокійно пропустити його. І якщо ви переборете свою лінь і виконаєте тренування в запланований час навіть тоді, коли не буде бажання, то ви відчуєте неймовірну насолоду, до крові будуть виділятися гормони опіати (дофамін, серотонін, ендорфін). Це буде вашою нагородою за те, що ви виконали заплановану дію! І ви відчуватимете за себе гордість, а ваша самооцінка зросте до небес. Ці відчуття вам захочеться відчути знову, тому з кожним разом буде все легше і легше тренуватися, а рівень задоволення буде з кожним разом все більше зростати. Завдяки цьому у вас сформується здорова звичка.
Тренуйтесь і радійте життю!
INSTAGRAM: @tonisprint
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Спорт під час критичних днів: за і проти
Спортивний догляд: як готувати шкіру до тренувань
Поради тренера: як знайти час на тренування у щільному графіку?
Фітнес для мам: як повернути форму після пологів