Рано чи пізно кожен з нас починає цікавитися темою здорового харчування. Хтось робить це з метою загального покращення стану здоров’я, хтось – після відвідин лікаря, а хтось женеться за фудтрендами та скуповує найновіші тренінги від нутриціологів і дієтологів.
Катерина Толстікова – лікар-дієтолог, ендокринолог, фахівець з антивікового харчування функціональної медицини, лікар загальної практики, педіатр, член Асоціації антивікової медицини засновниця Академії здоровʼя доктора Толстікової допомогла нам розібратися у тому, як не загубитися у потоці інформації про здорове харчування, знайти свого фахівця, а також розповіла про досвід роботи з відомими спортсменами, зокрема, Олександром Усиком, та інші унікальні випадки у своїй практиці.
«Ти – те, що ти їси». Ми асоціюємо ці слова передусім з їжею. А як щодо грамотного споживання інформації про здорове харчування? Чим варто керуватися, аби грамотно фільтрувати інформацію на цю тему? Адже зараз з’являється все більше псевдоекспертів з харчової поведінки тощо…
Насправді стосовно їжі працює твердження: «Ти не те, що ти їси, а те, що ти засвоюєш». Так само можна сказати й про інформацію. Або ми будемо застосовувати її у майбутньому, або вона створюватиме надмірне напруження нашій нервовій системі. Тому дуже важливо вміти фільтрувати інформацію про харчування, бо краще споживати одразу те, що треба, ніж потім перевчатися. Існує дуже багато міфів і помилок, які стосуються теми харчування. Це особливо важливо, адже харчування стосується здоров’я людини, через неякісну інформацію можна «набити ґулі», що спровокують погіршення самопочуття та несприятливих наслідків. Дуже важливо перевіряти експертність фахівця, дивитися, чого він навчає, мислити критично. Навіть перевіряти деяку інформацію, адже є багато відкритих наукових джерел, де це можна зробити, а вже лише потім застосовувати ці знання на практиці.
В одному з інтерв’ю ви розповідали, що за час своєї діяльності ви проводили чимало харчових експериментів: пробували веганство, фрукторіанство, кето дієту… Чи продовжуєте ви надалі випробовувати різні дієти тощо? Чи тепер у вас змінився підхід до роботи?
Ні, я зараз не займаюся дієтами, бо я вже давно вивчила те, як це все працює в організмі людини. Для кожного дуже важливо не створювати харчових «гойдалок», бо всі ці мої спроби закінчувалися негативно. Звичайно, я знаю як швидше вивести цей процес в здоровий бік, але я не експериментую вже давно. Закінчила, напевно, з початком вагітності. І після цього вже три роки в мене стабільний, здоровий раціон без всіляких кето дієт чи інтервальних голодувань. Мій підхід до роботи з пацієнтами не змінився. Він як і був з тими ж базовими, ґрунтовними знаннями, так і надалі я це все розповідаю. Єдине, що я дійсно інколи вивчаю щось глибше і доповнюю цю інформацію.
Здорові стосунки з їжею – які вони, на вашу думку? Коли і як грамотно почати їх вибудовувати?
Здорові стосунки з їжею починаються з матері і дитини. Коли мама не просто кладе щось в тарілку, а розповідає, для чого це, як це впливає на організм, чому важливо просто регулярно, щоденно, дисципліновано їсти. Навіть, можливо, не кожен прийом їжі робити ідеальним, але мати розуміння, для чого нам ця їжа потрібна саме для здоров’я. Треба розповідати, чому ми починаємо набирати вагу, чому ми починаємо хворіти, що це відбувається так само через те, що немає фундаменту в харчуванні. Тому здорові стосунки з їжею — це коли чиста голова і ментальне сприйняття їжі, що це не ворог, а друг. І що з їжею можна нормалізувати стосунки, реально жити в радості все життя, не влаштовуючи собі гойдалок і якихось хвороб. Тому, якщо не вдалося побудувати їх з самого дитинства, то чим раніше ви почнете їх вибудовувати, тим краще ваш організм це сприйме і почне відновлюватись.
З якими запитами зараз до вас найчастіше звертаються? Чи змінилися найпопулярніші запити клієнтів за час повномасштабного вторгнення від тих, що були до нього?
До повномасштабного вторгнення до мене найчастіше зверталися з запитами, які стосувалися схуднення. Зараз я навіть не приймаю пацієнтів, які просто хочуть схуднути і не прийшли свідомо до того, що харчування, вітаміни – це все не про схуднення, а про здоров’я. Важливо, коли людина дійсно звертається налагодити здоров’я, профілактувати якісь порушення або вилікувати проблеми, які вже є. Найчастіше це порушення роботи щитоподібної залози, гіпофункції щитоподібної залози, аутоімунний тиреоїдит, збільшення рівня гормонів стресу в крові, збільшення пролактину, порушення гормональної статевої системи, порушення роботи менструального циклу, порушення роботи шлунково-кишкового тракту, здуття, діареї, закрепи – це все найчастіші скарги, які супроводжують людину.
Ви співпрацюєте з багатьма українськими спортсменами і публічними особами. Наскільки відрізняється підхід у роботі з цими людьми? Чи справді зі спортсменами легше працювати?
Так, я співпрацюю з багатьма українськими спортсменами та публічними особами. Загалом у мене не відрізняється підхід до роботи з цими клієнтами. Звичайно, мої рекомендації можуть змінюватися залежно від того, які в кожного можливості, спосіб життя, чи може клієнт організувати самостійно собі їжу, чи він харчується в закладах. Але насправді в мене немає поділу на людей залежно від якоїсь категорії. Вони всі отримують якісну допомогу та рекомендації. І тут підхід насправді рідко відрізняється лише з професійними спортсменами, оскільки там є саме підготовка, є певні цілі, задачі в плані коливання ваги тощо. Там змінюється історія.
Зі спортсменами дійсно легше працювати, оскільки це їхня робота, вони більш дисципліновані, швидше показують результат, бо готові робити те, що я рекомендую, наприклад, щоденно. Звичайно, людина, яка не є спортсменом, має дуже багато інших задач: роботу, родину, стрес і багато чого іншого. Відтак, вона виконує якусь частку рекомендацій. Тобто це може бути 50-80%, які все одно приведуть до результатів, можливо, не таких швидких, однак, головне, щоб вони були стабільні і надовго. Як я люблю казати – раціон на все життя, раціон довжиною в життя. А зі спортсменами співпраця може бути обмеженішою в часі, але в нас є майже 100% виконання щоденних рекомендацій для того, щоб цей результат був максимально наближений до дати.
Один з ваших «підопічних» – Олександр Усик. Напередодні, напевне, найвідповідальнішого бою в його кар’єрі, ЗМІ в основному акцентували увагу на тренуваннях українця. Проте ми ж зосереджуємось на харчуванні. На вашу думку, наскільки відсотків залежить фізичне здоров’я і успіхи Олександра на рингу від харчування?
Олександр – легендарний спортсмен. Завдяки своїм зусиллям, тренуванням, підготовкам, команді, він досягнув дуже багато чого. І звання абсолютного чемпіона – це реально такий масштаб! Ми працюємо з 2019 року і я точно бачу, що чим більше він працює з харчуванням, з добавками, з правильними тренуваннями, тим краще в нього і фізична форма, і психологічна форма, бо це дуже сильно пов’язані процеси. Він стає витривалішим і міцнішим, може дуже швидко відновлюватися і на це сильно впливає харчування. У нього класні аналізи не лише під час підготовки до бою, але і між ними, оскільки він дотримується моїх рекомендацій і харчування має дуже сильну роль в плані самопочуття та здоров’я.
І, звичайно, я дуже пишаюсь, що працюю в команді з Олександром. Докладаючи зусиль одразу з усіх фронтів: і в тренуваннях, і у відновленні, і у закритті дефіцитів, все це працює на найвищому рівні. Я переконана, що це допомагає Олександру фізично і психологічно виходити на ринг, тренуватися і перемагати.
Ви зазначали, що прагнете, аби життя ваших пацієнтів змінювалося щонайменше на 90% після співпраці з вами. Розкажіть про якийсь унікальний і цікавий випадок у вашій практиці, коли результати перевершили очікування.
Все, що я роблю – я роблю це для людей, тому маю лише найвищі цілі, аби доносити інформацію так, щоб людина змотивувалася щось робити для себе. Я намагаюся викладати матеріал та розповідати інформацію у такий спосіб, щоб це змінювало ставлення до свого здоров’я. Майже кожен випадок – унікальний і цікавий, бо всі люди різні. Але з таких найцікавіших, напевно, те, що я «знімала» людей з гормонів замісної терапії, там, де дійсно вона була непотрібна. Вони нормалізовували свої гормони завдяки харчуванню, способу життя і саплементації. Тобто, якщо людина мала проблеми з менструальним циклом і вона дуже довго, роками не могла його відновити, він відновлювався. І дійсно, дуже багато відбувалося таких чудес. Вагітніли ті жінки, які не могли цього зробити. У дітей з аутистичним спектром, яких я лікувала, починалася динаміка від терапії. Моя ціль – якщо не вилікувати, то принаймні на 50% покращити стан людини, щоб вона почувала себе краще. Тому дуже багато таких випадків насправді, я навіть не можу виділити один, тому що це все, що роблять мої пацієнти, я сприймаю як якесь диво.
Instagram: @dr.tolstikova
Сайт: drtolstikova.com
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Правильне харчування: перехід на здоровий раціон
7 міфів про здорове харчування, у які не варто вірити
Продукти-антистреси: їжа, яка сприяє зниженню тривожності
5 вітамінів та мінералів, які покращать продуктивність та зосередженість