Тривога – відомий стан для більшості з нас, особливо за останні роки. Стан тривоги є досить неприємним, він супроводжується очікуванням чогось недоброго (поганим передчуттям), нервозністю, напругою та страхом, станом невизначеності та безпорадності.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Продукти-антистреси: їжа, яка сприяє зниженню тривожності
Взагалі тривога має велике значення з психологічного погляду: вона допомагає адаптуватись організму, щоб скоригувати нашу поведінку в обставинах, що швидко змінюються.
Соматично тривога проявляється тремтінням у тілі, ускладненим диханням, болем в області серця, підвищеним тиском та проблемами з кишково-шлунковим трактом, погіршенням памʼяті тощо.
Але ж дуже схожі симптоми мають панічні атаки. Стан, який з кожним роком проживає все більше людей незалежно від віку, гендеру та соціального статусу. Постійна експертка Space mag. психологиня Олена Будько розповіла різницю між панічною атако і тривогою та поділилися техніками, які допомагають у боротьбі проти цих станів.
Як відрізнити тривогу від панічної атаки?
Панічна атака – це раптовий напад страху (відчуття раптової загрози), який супроводжується соматичними проявами. Зазвичай вона досягає свого максимуму протягом перших 10 хвилин, а потім поступово минає. Панічна атака не загрожує здоровʼю і життю, але викликає сильне хвилювання у людини, яка проживає її в моменті.
Часто у людини, яка пережила одну панічну атаку в очікуванні наступної, формується панічний розлад, який змушує повірити у наявність серйозної хвороби та неодноразово звертатись до лікарів за обстеженням.
А от тривога – стан, який може тривати довго (тижні, місяці, і навіть роки), постійно підживлюючись інформацією, наприклад, з новин або ж самостійно, коли ми домальовуємо неминучість чогось поганого.
Іноді людина ззовні має абсолютно спокійний вигляд, намагаючись приховати свій тривожний стан. Але це дуже виснажує і невдовзі може спричинити стан відкритої гострої тривоги, яку місцями важко контролювати. Тривога, як і панічні атаки сильно обмежують якість життя. Тому не варто втрачати час на ігнорування та очікування «якось пройде». Адже відтягування консультації спеціаліста може лише погіршити стан і сприяти розвитку інших розладів.
Однак загальні рекомендації стануть гарними способами самодопомоги в моменті.
Як виявити тривогу та допомогти собі?
- помічайте думки, які приходять вам щодня та спробуйте більше фокусуватись на позитивних;
- намагайтесь не драматизувати та не перебільшувати;
- відрегулюйте сон, адже він – найкращий помічник під час тривожних розладів;
- активно проживайте свій день: плануйте, вирішуйте, цікавтесь;
- знайдіть свої способи розслаблення: прогулянки, тепла ванна перед сном, перегляд фільму.
Ми не можемо контролювати виникнення емоції, але можемо вирішувати як її прожити.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Життя в очікуванні. Як і чому у нас виникає залежність від сильних емоцій?
Негативні емоції: проживати, а не пригнічувати
Психолог чи психіатр: до кого звернутися і яка між ними різниця?
Чому ми так любимо ностальгувати і згадувати минуле – думка психологині