Випадіння волосся – нормальний фізіологічний процес, якщо йдеться про втрату від 50 до 100 волосин на день. Така ситуація – не привід бентежитися. Але іноді, проводячи рукою по волоссю, можна виявити чималу його частину в руці, а зливник у душі забивається щораз більшою кількістю волосся після кожного миття. Тоді з’являється тривожність та бажання придбати всі засоби з позначкою «проти випадіння волосся».
Луцька нутриціологиня, дієтологиня модельної агенції MZM Models Наталія Тарапата розповіла, які насправді можуть бути причини випадіння волосся та що ви можете зробити, аби позбутись цієї проблеми.
Раніше Наталія Тарапата розповідала про 5 безпечних способів знизити вагу.
Волосся так само як нігті та шкіра можуть багато розповісти про стан здоров’я власника. І разом з біохімічними показниками крові вони є важливим компонентом комплексної діагностики.
Якщо бути уважним до свого організму, можна помітити зміни кількості волосся на гребінці або подушці, зміну товщини, кольору або блиску волосини та аналізувати зміни у способі життя, які могли до цього призвести. Можливо, до прикладу, ви почали нещодавно прийом ліків і маєте таку реакцію на активні речовини у препаратах. Проте варто пам’ятати про фізіологічний показник добової втрати волосся, який становить орієнтовно 40-100 волосин на добу. Якщо ж кількість волосся, що випадає, за вашою оцінкою перевищує цей показник, варто шукати причини до початку будь-якого лікування випадіння волосся.
Наш організм влаштований таким чином, що надає найвищий пріоритет життєво важливим внутрішнім процесам, тканинам і реакціям. Він розподіляє нутрієнти та ресурс на красу, у тому числі на волосся, за залишковим принципом. Тож, у стані дефіцитів, гіпофункцій органів, порушень гормонального метаболізму, волосся страждає у першу чергу.
Асортимент універсальних засобів та процедур проти випадіння волосся може здаватися привабливим лише на перший погляд. Адже в однакового для багатьох симптому – випадіння волосся – причини можуть бути абсолютно різного генезу. І ефективним методом лікування стане лише робота з безпосередньою першопричиною випадіння волосся у конкретному випадку.
Найчастіше з проблемою випадіння волосся звертаються до трихолога. Також люди полюбляють здійснювати самолікування засобами, які мають сильну маркетингову підтримку, але найчастіше без будь-якої наукової бази. Насправді ж, різні лікарі можуть лікувати проблему випадіння волосся по-різному, в залежності від причини.
ПРИЧИНАМИ ВИПАДІННЯ ВОЛОССЯ МОЖУТЬ БУТИ НАСТУПНІ ФАКТОРИ:
- Стрес. Виключити фактор стресу навряд чи вийде, втім допомогти собі доступними заспокійливими засобами можливо. Трави-адаптогени, магній, сон, музика, прогулянки, спілкування або інші індивідуальні ритуали мають стати системними під час стресового періоду.
У реаліях війни також актуальна проблема передчасної сивини через надмірний стрес. Механізм цього процесу пояснюється дією активованої симпатичної нервової системи, яка підвищує рівень норадреналіну у волосяних цибулинах. У результаті абсолютно всі стовбурові клітини конвертуються у меланоцити та не залишають в запасі достатньо стовбурових клітин для наступного етапу анагену. Таким чином з’являється сивина. Зазвичай у людей з передчасною сивиною фіксується знижені рівні В9, В12, біотину, вітаміну D. Їхня компенсація в комплексі з імунотерапією зазвичай дають непоганий реверс.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Три найефективніші процедури від випадіння волосся у Луцьку – радить трихолог
- Численні нутритивні дефіцити, або дефіцити певного елементу: білка, заліза, цинку або, наприклад, розповсюдженого серед населення дефіциту вітаміну D (волосяний фолікул має рецептори до вітаміну D). Тут важливо коригувати як раціон, так і роботу шлункового тракту, для оптимального засвоєння нутрієнтів з харчових продуктів. Також такі сполуки у їжі, як фітати, знижують засвоєння важливих елементів. Лікар-дієтолог допоможе виявити факт наявних дефіцитів, протипоказів та збалансувати раціон. Якщо неефективно працюють відділи шлункового тракту, оптимальний тандем для вас – це лікар гастроентеролог та дієтолог.
- Алопеція може бути одним з проявів синдрому полікістозних яєчників через надмірний вміст гормонів-андрогенів. У такому випадку проблему випадіння волосся бажано вирішувати з лікарем-гінекологом.
- Випадіння волосся може бути викликане метаболічними порушеннями: інсулінорезистентність, діабет, гіпофункція щитоподібної залози, дисфункції надниркових залоз. Скомпенсувати це допоможе лікар-ендокринолог.
- Випадіння волосся може бути проявом шкірних захворювань, у цьому випадку вам потрібен дерматолог.
- Причиною випадіння волосся може стати захворювання на COVID-19. Тут потрібна масштабна робота з підтримки імунної та гормональної систем.
Важливо пам’ятати про те, що самолікування у випадку випадіння волосся навряд чи буде ефективним. Водночас випадіння волосся – це важливий симптом, який допоможе лікарю знайти «слабке місце» в організмі. Уявна баночка вітамінів з надписом «Проти випадіння волосся» з інтернету не спрацює комплексно по всім системам, функції яких може бути порушено. Таке лікування завдасть додаткового навантаження на печінковий детокс, знизить на певний час метаболізм стероїдних гормонів, у яких насправді може бути причина випадіння.
Ви можете підготуватись до консультації з профільним лікарем, взяти відповідальність за своє здоров’я на себе і забезпечити собі максимально можливий для ваших поточних умов баланс надходження елементів, які активно беруть участь у формування здорового волосся:
- відмовитись від голодування;
- якщо ви вегетаріанець, вам варто перевіритись на дефіцитні статуси;
- доїдати свою добову норму білка;
- знизити вживання солодкого та алкоголю, щоб підтримати функції печінки;
- вживати хрестоцвітні, горіхи та насіння, бобові та цільні крупи, щоб отримувати елементи, які коригують стероїдний метаболізм;
- забезпечити себе сезонними локальними продуктами та веселкою на тарілці. Чим більше культур та кольорів в раціоні, тим краще;
- практикувати протизапальну дієту, прикладом якої є відома середземноморська дієта.
Можливо, після реалізації вищевказаних кроків лікар вам не знадобиться. Бажаю читачам зваженого підходу до лікування, міцного здоров’я і красивого густого волосся!
INSTAGRAM: @tarapatanataliia
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Як медичний канабіс діє на організм людини – розповідає нутриціологиня Наталія Тарапата
Як підвищити стресостійкість організму – розповідає нутриціологиня Наталія Тарапата
Що потрібно знати про вплив гормональних контрацептивів: розповідає нутриціологиня Наталія Тарапата
Як продовжити молодість завдяки раціону: розповідає нутриціологиня Наталія Тарапата