Розлади харчової поведінки – це група симптомів, які пов’язані з порушенням вживання їжі та її кількістю. Такі стани супроводжуються великою кількістю ускладнень фізичного здоров’я і можуть турбувати людину протягом багатьох років. Чому виникають та що робити, якщо запідозрили перші симптоми?
В офіційній класифікації хвороб розглядають три види розладів харчової поведінки, але психологи виділяють ще й орторексію (жорсткий розподіл їжі на корисну та некорисну, страх з’їсти «сміття») та бігорексія (страх мати недостатньо рельєфне тіло). Про орторексію ми писали в попередніх випусках глянцю. Найпоширеніші розлади харчової поведінки – це анорексія, булімія та компульсивне переїдання.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Що таке харчова гігієна та навіщо вона нам
КОМПУЛЬСИВНЕ ПЕРЕЇДАННЯ
Вживання набагато більшої кількості їжі, ніж передбачалось, упродовж короткого часу, було відокремлене у власну категорію. Як зрозуміти, що йдеться саме про розлад харчової поведінки, а не про звичайне переїдання? Під час компульсивного переїдання ви відчуваєте втрату контролю, а реакцією на їжу є почуття провини, відрази, сорому або зніяковілості. Ви переїдаєте щонайменше раз на тиждень упродовж трьох місяців, часто намагаючись приховати це від інших. Епізоди переїдання трапляються періодично. Вони пов’язані з душевними переживаннями та почуттям провини за те, що людина з’їла.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Емоційне переїдання: як розпізнати та уникнути
АНОРЕКСІЯ
Ще в середньовіччі існував феномен «anorexia mirabilis» (свята анорексія). Вона була поширена серед жінок-черниць, які обмежували себе в їжі й дотримувалися повної аскези. Найбільш відома з них – Катерина Сієнська. У 15 років в її раціоні були лише овочі, у 33 роки вона повністю відмовилася від їжі та померла. А ще раніше цю хворобу визначали лише як свідому відмову від їжі. Натомість нове визначення зауважує, що патологічний страх погладшати в поєднанні зі спотвореним образом тіла призводить до радикальних спроб худнути за будь-яку ціну, зокрема за допомогою обмеження калорій та надмірних фізичних навантажень.
БУЛІМІЯ
Коли переїдання супроводжують спроби уникнути збільшення ваги через викликання блювоти або використання проносних засобів. Раніше медики кваліфікували як булімію щонайменше два випадки переїдання та позбавлення їжі на тиждень, однак нове визначення скорочує їх кількість до одного на тиждень. Людина може також компенсувати переїдання голодуванням або надмірними фізичними навантаженнями. Самооцінка такої людини залежить від ваги і форми тіла, нерідко її переслідує страх ожиріння.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Дитяче харчування: чому не можна змушувати дитину доїдати?
ХТО ПІД ПРИЦІЛОМ?
Страждають від розладів харчової поведінки тривожні, схильні до депресії або залежностей люди. Такі особливості, на жаль, зумовлюють біологічні аспекти, наприклад швидкість нервових імпульсів та чутливість серотонінових рецепторів. Але добра новина в тому, що ми можемо самі впливати на наш мозок, тренуючи його у нових умовах.
Якщо ви помітили, що у вас або вашої близької людини виникли певні труднощі зі споживанням їжі, сприйняттям власного тіла, використанням проносних та сечогінних препаратів без рецепта – не варто нехтувати допомогою фахівця. Варто врахувати комплексний підхід із залученням фахівців різного профілю: дієтолога, терапевта, психіатра та психотерапевта.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Відвідувати ресторан та харчуватися здоровою їжею: чи можливо це?
Їжа майбутнього — з пробірки на тарілку
Рекомендує нутриціологиня: їжа для зміцнення імунітету
Як продовжити молодість завдяки раціону: розповідає нутриціологиня Наталія Тарапата
Збираємо правильний продуктовий кошик разом із нутриціологинею
Їсти і не товстіти: все про інтуїтивне харчування від нутриціологині