Як питна вода впливає на наш організм – розповідає нутриціологиня

Вода – найважливіший напій, рекомендований для щоденного споживання для підтримки балансу в організмі.

Згідно з даними World Health Organization, середньодобовий рекомендований об’єм питної води для споживання дорослою людиною складає близько 2 літрів, але він також має бути персоніфікований під можливі особливості та потреби.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: More water: як визначити зневоднення організму та його уникнути

Поки у більшості локацій ми маємо практично вільний доступ до питної води – важко повноцінно оцінити та усвідомити залежність стану організму від достатнього питного режиму. Незначний дефіцит споживання води вже можна побачити в аналізах крові, але навряд чи це матиме явні симптоми, на відміну від тривалого клінічно значущого дефіциту питної води. Вода залучена у більшості ключових функцій організму, вона виконує роль транспортера елементів, а також бере участь у підтримці структур тканин, реології крові та жовчі та у детоксикації.

Про важкі метали у воді, мікропластик і чому важливо тримати воду у скляній тарі, навіщо підсолювати воду і як покращити її засвоєння – у матеріалі Наталії Тарапати.

ВОДА ТА ВАЖКІ МЕТАЛИ

Пошук чистої води – завдання, яке не має єдиної правильної стратегії та лише ускладнюється з плином часу, через глобальне погіршення екологічної ситуації та кліматичні зміни.

Широке застосування пестицидів у сільському господарстві сприяє забрудненню води.

Важкі метали, якими наповнене повітря, також мігрують у воду, викликаючи у її споживачів як швидкі, так і відкладені у часі ефекти, які корелюють із захворюваннями сучасності: бронхіти, астму, атеросклероз, онкології, аутизм, нейропорушення.

Звичайно, у сільській місцевості ці ефекти знижені, а от проживаючи у мегаполісі важливо звернути увагу на підтримку органів та процесів детоксикації.

 

ВОДА І ПЛАСТИК

Все більше інституцій вважають відносно безпечною перевірену та/або очищену воду у пластикових пляшках. Але тут постає питання безпосередньо ефекту пластифікаторів, які мігрують у склад води та здійснюють свої безповоротні ефекти на організм. Адже вони є ендокринними дизрапторами (endocrine disruptors, ED), які біоакумулюються в організмі людини та діють на ендокринні залози, порушуючи  гормональні процеси.

Мікро- та нанопластик можуть проникати скрізь гемато-енцефалічний бар’єр з дією на мозок; опинятися в шлунково-кишковому тракті, легенях, викликати імунотоксичні реакції. Ендокринні дизраптори здатні впливати на процес метилювання ДНК та експресію генів, здійснюючи епігенетичний вплив на генетику.

Сполуки пластмаси постійно знаходять у організмі людини, у тому числі бісфенол та хлоровані парафіни з коротким та середнім ланцюгом.

У разі такої можливості, воду з собою краще носити у скляній тарі. Тим паче, що у літній період велика ймовірність потрапляння пластикової пляшки під прямі сонячні промені, нагрівання та прискореної міграції пластикових наночастинок зі стінок пляшки у воду.

 

СПОЖИВАННЯ ВОДИ ДІТЬМИ

Дітей потрібно навчити пити воду та організувати вільний доступ до неї вдома та забезпечити їх екологічною місткістю для транспортування води з собою. Бажано, щоб це був не пластик.

Додатковим викликом є той факт, що серед напоїв конкуренцію за увагу дітей виграють підсолоджені напої (соки та содова вода), які негативно впливають на подальші показники глікемії та метаболізму.

Дослідження свідчать про вищу успішність у школі та кращі когнітивні функції у тих дітей, чиї батьки свідомо обмежували споживання солодких напоїв та слідкували за достатньою кількістю звичайної питної води у раціоні своїх дітей.

Додаткове дослідження виявило вищий рівень освіти у тих батьків, які обмежували дітям споживання солодких вод (Water Consumption Among Children: a systematic review. PMID:31409359)

 

МІНЕРАЛЬНА ВОДА

Використовується у складі комплексної терапії для корекції травних патологій. Дія такої води залежить від складу та концентрації мінеральних солей. Важливо розуміти, що така вода має протипокази (наприклад, може подразнювати стінки у разі порушень слизового шару) і використовується після призначення спеціаліста, курсом. Найкраще купувати таку воду у скляній тарі або їхати безпосередньо на природні джерела.

 

ТЕПЛО-ГАРЯЧА ВОДА

Окрім того, що вода бере участь у процесах детоксикації організму, тепло-гаряча вода має підвищений ефект детоксикації. Споживання тепло-гарячої або приємно теплої води має сануючий ефект на шлунково-кишковий тракт, а також діє як жовчогінний та спазмолітичний засіб. Тепла вода розслабляє сфінктери шлунково-кишкового тракту та підвищує синтез та тік жовчі. Разом з цим покращується і моторика кишківника. Багато хто п’є каву натще для подібного ефекту. Оскільки кава натще може мати негативні ефекти і на слизові ШКТ, і на ендокринні процеси, рекомендовано замінити каву натще прийомом тепло-гарячої води. Результатом стане підвищення всіх детоксикаційних функцій організму.

Якщо ж після прийому тепло-гарячої води натще присутнє відчуття нудоти, скоріше за все присутній жовчний застій, з яким обов’язково потрібно працювати з метою превенції порушень функцій жовчного міхура.

 

 

ЗАСВОЄННЯ ВОДИ

Для того, щоб вода могла якісно підтримувати водно-електролітний баланс, їй потрібно ефективно ввійти у клітину. Для цього рекомендовано незначно підсолювати воду, достатньо пари кришталиків нешліфованої солі на стакан води. Це особливо важливо у літню спеку, в тому числі для дітей.

Також так званий «злив» води і її неефективне засвоєння може відбуватися при адреналіновому стресі та зниженій функціональності наднирників. У такому випадку потрібно задуматись про стрес-протекцію та підтримку нервової системи.

Важливе: у той час, коли більшість людей планує харчовий режим родини, не менш актуальним є планування питного режиму. Знайдіть постачальника води, якому можна довіряти. Забезпечте членам родини екологічний посуд для води. Лишайте воду в графині у вільному доступі для дітей. Починайте день не з кави, а зі склянки води. Ці кроки легко входять у звичку і покращують самопочуття.

Наталія Тарапата, нутриціологиня.

INSTAGRAM: @tarapatanataliia

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Чи є альтернатива антидепресантам – відповідає нутриціологиня Наталія Тарапата

Як запобігти розвитку онкології – розповідає Наталія Тарапата

Що потрібно знати про вплив гормональних контрацептивів: розповідає нутриціологиня Наталія Тарапата

Правда та міфи про детоксикацію організму від луцької нутриціологині Наталії Тарапати

ПОПУЛЯРНЕ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
-сайт-new (2)
USUAL_16111
molodo main
sidletskiy main
1647357888_15-gamerwall-pro-p-maidan-art-krasivie-oboi-21
-сайт-new (2)
19
 дроп Rooted in Nature (1)
HyperFocal: 0