Хоча грудень лише розпочався, багато хто вже готується до новорічних свят і планує меню для головної ночі року. Важливо вміти правильно обирати й вина та ігристі напої, які підкреслюватимуть смак ваших страв. Відтак, ми поспілкувалися із зірковою сомельє та ексучасницею «Холостяка» Аліною Пухальською про те, як обрати і зберігати вино до новорічних свят, чи можна знайти якісні напої у масмаркеті, а також інші цікаві нюанси.
Які види вин краще підходять для різних страв, наприклад, м’яса, риби чи вегетаріанських закусок?
Звична формула «біле – до риби, червоне – до м’яса» працює в багатьох випадках, але світ гастрономії набагато багатогранніший. Існує справжня наука поєднання вин і страв – еногастрономія.
Одним із ключових принципів є географічне поєднання страви та вина. Наприклад, якщо у вас є червоне вино з Бароло, яке походить із П’ємонту, то чудовим доповненням до нього будуть страви з трюфелями, адже трюфелі – це кулінарний скарб П’ємонту. Якщо ж ви любите Піно Нуар із Бургундії, то ідеальною парою до нього стане яловичина по-бургундськи.
Ще один важливий аспект – це баланс між жирністю страви та кислотністю вина. Наприклад, якщо ви обрали жирну страву, як-от пасту під насиченим вершковим соусом, візьміть витримане Шардоне з Бургундії. Воно має достатню кислотність для гарного травлення і тільність, яка не загубиться на фоні такої багатої страви.
Важливо також враховувати насиченість вина та страви. Якщо вино витримане, алкогольне та «тільне», то йому потрібна страва з таким самим рівнем насиченості, наприклад, з густим соусом. Легкі страви, як-от устриці чи інші напівсирі морепродукти, краще поєднувати з легкими, ненав’язливими винами, які підкреслять ніжність страви.
Звичайно, нюансів дуже багато, ідеальні поєднання залежать від деталей. Проте у більшості випадків кольоровий принцип – біле до риби, червоне до м’яса – працює. Головне – пам’ятайте про особливості страв і вин та не бійтеся експериментувати!
Як правильно обирати ігристе вино або шампанське?
Перше, на що ми маємо звернути увагу, – це країна походження та регіон. Регіон вирішує багато. Якщо на етикетці зазначено лише, що вино з Франції, але не вказано конкретний регіон, це може бути не найкращий вибір. Чим більш деталізоване місце походження, тим краще.
Друге – це класифікація. Наприклад, якщо ви хочете обрати просекко, на полиці можна побачити пляшки з позначеннями DOC та DOCG. Обирайте DOCG – це вища категорія, яка означає, що виноград і ділянка, з якої його зібрано, є більш якісними. Таким чином ви отримаєте більш збалансоване та смачне просекко.
Третє – це показник цукру. Якщо ви хочете ігристе з яскраво вираженою кислотністю, вам підійде категорія Brut Nature або Extra Brut. Також безпрограшний варіант – Brut. А якщо хочете відчувати легку солодкість у смаку, обирайте Extra Dry. Це основні критерії вибору ігристих вин.
Чи існують універсальні вина, які пасують до більшості страв новорічного меню?
Тут усе суб’єктивно, звичайно. Але пляшка саме шампанського, виготовленого з класичного бленду Шардоне/Піно Нуар/Піно Меньє, з рівнем цукру категорії Brut – безпрограшний варіант. Якщо любите червоне, оберіть Піно Нуар або Піно Неро (так його називають в Італії), і не помилитеся.
Що стосується тихих білих вин, Шардоне з Шаблі – чудовий вибір: воно свіже та мінеральне. Якщо ви прихильник Совіньйону, зверніть увагу на Сансер. Це елегантне вино з долини Луари (Франція). Також хороший вибір – совіньйон із регіону Альто-Адідже (Італія). А ось із Нової Зеландії не рекомендую: такі вина часто занадто парфумні.
Якому вину ви самі віддаєте перевагу на новорічні свята?
Новий рік – це що? Свято! А на свята що п’ють? Звісно ж, бульбашки!
Тому мій топ – це шампанське та українські ігристі вина, вироблені за класичним методом шампанізації. Нам є чим пишатися, повірте! Зверніть увагу на ігристі вина від виноробень Grande Vallee та Фрумушика Нова.
Щодо справжнього шампанського можу сказати одне: обирайте маленьких виробників із Шампані, які не закуповують виноград, а виготовляють вино виключно зі свого врожаю. Це ключ до якості!
Як правильно зберігати вино до свят, якщо придбали його заздалегідь?
Головне – уникати різких перепадів температур. Наприклад, у зимові морози вино не варто залишати на балконі при -5 °C, а потім заносити у квартиру, де +30 °C. Це може негативно вплинути на його якість. Найкраще забезпечити стабільну температуру для зберігання.
Якщо ви купуєте вино з метою витримки на декілька років, кладіть його у горизонтальне положення, щоб корок постійно торкався вина. Це запобіжить його висиханню. Також уникайте потрапляння сонячних променів на пляшку. Ну, а що стосується свят, головне – забезпечити правильні умови зберігання, щоб вино дожило до свята. Якщо треба – поставте замок!
Чи можна придбати якісне вино у масмаркеті? Чи краще замовити заздалегідь? Як робите ви?
Якщо мова йде, наприклад, про легке розе на обід – чому б і ні? У супермаркетах можна знайти досить непогані варіанти. А якщо шукаєте вино для свята, краще звернутися до спеціалізованих винних маркетів. Там вас зустріне кавіст або сомельє, який допоможе підібрати ідеальне вино відповідно до ваших смаків.
Або ж приходьте до мене на дегустацію – будемо розширювати ваш дегустаційний портфель!
Що скажете про гаряче вино або глінтвейн як частину святкового меню?
Звісно, це не про високі роздуми про вино, але зимовий глінтвейн – це щось особливе. Я дуже люблю взимку випити кілька склянок глінтвейну. По-перше, це створює особливу атмосферу, по-друге – це смачно.
Я віддаю перевагу червоному глінтвейну. Рекомендую не шкодувати апельсинів та кориці. А ще маленький секрет: перед приготуванням обов’язково обсмажте сухі спеції на сковорідці, а вже потім додавайте їх у вино – так напій буде більш ароматним.
І головне, для глінтвейну можна сміливо обирати прості бюджетні вина – це ніяк не погіршить смак.
Як правильно зберігати вже відкорковану пляшку вина?
Існують спеціальні вакуумні пробки та помпи. Їх можна знайти в інтернет-магазинах або винних бутиках. Цей простий пристрій відкачує повітря з пляшки, завдяки чому вино не окислюється і зберігається значно довше. Але, звісно, не безкінечно – до тижня вино залишатиметься свіжим, залежно від його типу.
Для ігристих вин існують спеціальні стопери, які надійно утримують бульбашки в пляшці, дозволяючи зберегти їхню свіжість та ігристість.
Instagram: alina_pukhalska
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
IT’S WINE O’CLOCK: як обрати вино та як смакувати?
Як правильно обрати вино у подарунок: корисні поради від сомельє