Травма свідка: як на нас впливають шокові новини

Світлини з Вінниці та Краматорська, постійний потік новин з Миколаєва та Харкова – сьогодні кожен українець, який навіть фізично перебуває в безпеці, отримує величезну психологічну травму просто під час перегляду стрічки новин.

Постійне перебування в потоці новин, спостерігання за насиллям, бойовими діями та смертями людей психологи ще називають травмою свідка. Її провокує емоційна залученість у трагедію або попередня травма, наприклад, у людей, які встигли евакуюватися з небезпечних місць і просто не можуть спостерігати за руйнуваннями інших міст.

ТРАВМА СВІДКА. ОЗНАКИ:

  1. Після перегляду новин людина дуже яскраво уявляє, що це могло статися з нею чи його близькими. Ці фантазії настільки деталізовані, що викликають сильний страх та стан, близький до панічної атаки.
  2. Безпорадність та сором за неможливість допомогти постраждалим. Провина за те, що вціліли.
  3. Пекучий та неймовірно потужний гнів, мрії про помсту та бажання руйнувати все.
  4. Несподіваний спокій та порожнеча. Наслідки травми можуть наздогнати не одразу, а через деякий час у вигляді тривоги, нових фобій чи нічних жахів.

ЩО РОБИТИ?

Якщо ви не публічна персона, то не обов’язково ділитися незаблюреними світлинами, які вже всі побачили на новинних ресурсах. Краще напишіть у соцмережах про свої почуття, проговоріть ситуацію чи підтримайте наших воїнів, які зараз борються із ворогом на передовій.

Перетворіть свій біль на дію: займіться волонтерством, допоможіть літнім сусідам, робіть все, що допоможе вам не лише відволіктися, а й прокинутися з розумінням, що ви зробили щось корисне. Головне пам’ятати – одна велика перемога, до якої ми сьогодні йдемо, складається з безлічі маленьких щоденних подвигів.

 

 

 

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

«Страшно до смерті!»: що таке панічні атаки і як їх лікувати

Панічні атаки: причини, ознаки, профілактика та лікування

Чому не можна відкладати життя «на потім»?

Війна очима українських ілюстраторок

Як розрізняти фейки про війну в Україні?

ОПУБЛІКУЙТЕ КОМЕНТАР