Травма свідка: як на нас впливають шокові новини

Щоденні новини з фронту та інших міст України, постійний потік новин про нові обстріли, жахливі відео тортур та знущань – сьогодні кожен українець, який навіть фізично перебуває в безпеці, отримує величезну психологічну травму просто під час перегляду стрічки новин.

Постійне перебування в потоці новин, спостерігання за насиллям, бойовими діями та смертями людей психологи ще називають травмою свідка. Її провокує емоційна залученість у трагедію або попередня травма, наприклад, у людей, які встигли евакуюватися з небезпечних місць і просто не можуть спостерігати за руйнуваннями інших міст.

ТРАВМА СВІДКА. ОЗНАКИ:

  1. Після перегляду новин людина дуже яскраво уявляє, що це могло статися з нею чи його близькими. Ці фантазії настільки деталізовані, що викликають сильний страх та стан, близький до панічної атаки.
  2. Безпорадність та сором за неможливість допомогти постраждалим. Провина за те, що вціліли.
  3. Пекучий та неймовірно потужний гнів, мрії про помсту та бажання руйнувати все.
  4. Несподіваний спокій та порожнеча. Наслідки травми можуть наздогнати не одразу, а через деякий час у вигляді тривоги, нових фобій чи нічних жахів.

ЩО РОБИТИ?

Передусім, не дивіться вміст відео чи фото, якщо вони незаблюрені або мають попередження чи обмеження до перегляду. Вони поширюються задля нашої дестабілізції, страху та через реальні успіхи наших воїнів. Якщо ви не публічна персона, то не обов’язково ділитися незаблюреними світлинами, які вже всі побачили на новинних ресурсах. Краще напишіть у соцмережах про свої почуття, проговоріть ситуацію чи підтримайте наших воїнів, які зараз борються із ворогом на передовій. Задонатьте до фонду, якому довіряєте.

Перетворіть свій біль на дію: займіться волонтерством, допоможіть літнім сусідам, робіть все, що допоможе вам не лише відволіктися, а й прокинутися з розумінням, що ви зробили щось корисне. Головне пам’ятати – одна велика перемога, до якої ми сьогодні йдемо, складається з безлічі маленьких щоденних подвигів.

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

«Страшно до смерті!»: що таке панічні атаки і як їх лікувати

Панічні атаки: причини, ознаки, профілактика та лікування

Чому не можна відкладати життя «на потім»?

Війна очима українських ілюстраторок

Як розрізняти фейки про війну в Україні?

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
завантаженнят
1_
32 (1)
pedicure
PYJAMAZZZ240511111111головна
HUKH_12
6111111вжмв
ptashatam
porada space
Denim_drop_16