Йод: пити чи не пити?

Йод – важливий для здоров’я людини мікронутрієнт, необхідний для біосинтезу гормонів щитоподібної залози, які регулюють метаболічні процеси на клітинному рівні.

Луцька нутриціологиня, дієтологиня модельної агенції MZM Models Наталія Тарапата розповіла, як виникає дефіцит йоду, про симптоми йододефіциту, його профілактику та чи варто взагалі пити йод.

Згідно з даними Інституту Ендокринології та Обміну Речовин, 85% українців мають клінічно значущий йододефіцит, що негативно впливає на метаболічні та імунні функції. Призначати собі та пити йод безконтрольно точно не варто. Але нам усім необхідно підвищувати свідомість щодо потреби у йоді, його функцій, симптоматики йододефіциту та релевантних станів, вивчати динаміку свого особистого йодного статусу.

Одним з розповсюджених міфів щодо йоду є думка про те, що йод потрібен переважно для роботи щитоподібної залози. Втім, у нашому тілі існує близько 2000 рецепторів до йоду. Йод захоплюється з крові за допомогою натрій-йодного симпортеру (NIS), який присутній і у нирках, і у слинних залозах, також у слизовій шлунково-кишкового тракту та очей, у плаценті, у молочних залозах. Всі ці органи потребують достатньої кількості йоду.

Знижений рівень йоду пригнічуватиме функції щитоподібної залози, реакції печінкової детоксикації, порушуватиме естрогеновий метаболізм і підвищуватиме чутливість тканин молочних залоз до естрогенів, збільшуючи ризики онкозахворювань. Йод також є потужним антисептиком. Наприклад, зі зниженням вмісту йоду в організмі знижуються бактерицидні властивості слини, яка має захисну бар’єрну функцію. Також існує дослідження впливу достатнього вмісту йоду на ефективне лікування кандидозу та інших подібних станів (у складі комплексної терапії). Мало хто знає, що йод стимулює травлення та засвоєння речовин, тобто покращує ефективність роботи ланок ШКТ. Йод бере участь у процесі анаболізму, а також підтримує когнітивні функції та рівень IQ у дорослих і дітей. Хочете мати розумну дитину – потурбуйтесь про відсутність у неї йододефіциту.

Ми усвідомили, що йод є дуже важливим елементом, вміст якого варто вивчити у своєму організмі. Для цього необхідно звернутися до лікаря-ендокринолога, оскільки єдиного аналізу для оцінки йододефіциту немає. Нам необхідний комплексний підхід, адже для йодних дотацій існують протипокази, а показана форма йоду, дозування та тривалість приймання у разі потреби також мають бути персоніфікованими, щоб уникнути передозування.

Так, наприклад, в Японії був зафіксований масштабний випадок передозування йодом через комплекс одночасних факторів: надмірне йодування солі та води, надмірне споживання водорості в раціоні. Попри те, що дефіцит йоду зустрічається набагато частіше, ніж його передозування, надмірний вміст йоду в організмі також є небезпечним та може викликати патологічні стани.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Чому випадає волосся і як із цим боротися – розповідає луцька нутриціологиня Наталія Тарапата

ЗВІДКИ БЕРЕТЬСЯ ДЕФІЦИТ ЙОДУ?

По-перше, є категорії, які вже в групі ризику. Це жінки репродуктивного віку, вагітні, діти та ті, хто практикує веганську та вегетаріанську дієти. Наприклад, масова заміна молока тваринного походження на рослинне сприяє зменшенню надходження йоду з молочними продуктами. Особливо, якщо ми говоримо про соєве молоко, яке на додаток містить речовини, що пригнічують абсорбцію йоду.

Потреба та розхід йоду організмом у щоденних реакціях значні, у той час, як вміст йоду у харчових продуктах частіше не може покрити добові потреби. Наприклад, середній вміст йоду у звареному яйці – всього 25 мкг. Вміст йоду в однойменних продуктах може відрізнятись в залежності від сезону, географічної локації, застосованих методів ведення сільського господарства, насичення йодом землі та водойм на певній території.

Найбільше джерело йоду на планеті – це океан та його продукти. Йод також потрапляє в атмосферу і повертається у ґрунт, звідки може переходити у продукти. Вважається, що водорослі, риба та морепродукти є найбагатшими джерелами йоду. Втім, йод також містять молочні продукти (молоко, сир, йогурт), яйця, картопля, крупи, м’ясо, випічка зроблена із застосуванням йодованої солі та інші продукти.

Є продукти з доданим йодом. Організації Food and Drug Administration (FDA) та Codex Alimentarius (США) розробили міжнародні стандарти норм різних форм доданого йоду у харчах для World Health Organization. Так було прийнято рішення глобально йодувати харчову сіль з метою профілактики йодного дефіциту. В Європі йодування солі контролюється іншими органами та має менші масштаби.

За оцінками експертів, йодування харчової солі зменшило глобальний йододефіцит населення, але не вирішило проблему повністю. Близько 20% йоду вже втрачається під час промислової обробки самої солі. Інші 20% втрачаються під час приготування їжі з сіллю. Також варто знати, що вміст йоду в солі у будь-якому випадку не є достатнім для забезпечення добової потреби, і не є стабільним, оскільки залежить від умов зберігання. Наприклад, від вологості.

ЙОД ТА ІНШІ ГАЛОГЕНИ

Йод входить в єдину групу галогенів разом з хлором, бромом та фтором, для яких характерні реакції так званого «витіснення». В силу своєї будови йод легко витісняється та заміщується вищеназваними галогенами. Як це трактувати у житті?

Під час контакту з речовинами, які містять хлор, бром або фтор ми можемо втрачати йод. Це причина, щоб більш ретельно слідкувати за достатністю йоду в організмі та відновлювати його рівень. Наприклад, регулярне відвідування хлорованого басейну може зменшувати вміст йоду в організмі та збільшувати потребу у його дотаціях.

ЙОД ТА ГОЙТРОГЕНИ

Існують продукти, які мають властивість пригнічувати абсорбцію йоду щитоподібною залозою. Це продукти-гойтрогени. До них належать соєві продукти (соєвий ізофлавон геністеїн втручається у роботу ферментів, що залучені у метаболізмі йоду), хрестоцвітні продукти (броколі, кейл, цвітна капуста та інші), батат, насіння льону і цілий ряд інших продуктів, які ви можете загуглити під назвою «продукти-гойтрогени». Хрестоцвітні продукти містять глюкозинолати, метаболіти яких зменшують абсорбцію йоду щитоподібною залозою. Це зовсім не означає, що у разі підтвердженого дефіциту йоду або зниженої функції щитоподібної залози необхідно відмовитися від цих продуктів. Кожен з них має свої корисні функції для організму, зокрема метаболічні та детоксикаційні. Необхідно визначити допустиму у вашому стані безпечні частоту та кількість таких продуктів у раціоні. Можна вживати такі продукти приготованими, оскільки термообробка знижує їхню гойтрогенність.

СИМПТОМИ ЙОДОДЕФІЦИТУ

Всупереч необхідності лабораторних та інструментальних досліджень для підтвердження факту йододефіциту, організм часто сигналізує симптоматикою про такий стан. Необхідно перевірити статус йоду, якщо є складність зі зменшенням зайвої ваги, порушення менструального циклу, присутнє випадіння волосся, сухість шкіри, зниження когнітивних функцій та інші порушення.

ЙОД ТА РАДІАЦІЯ

У випадку радіоактивного випромінювання щитоподібна залоза здатна абсорбувати радіоактивний йод (RI) аналогічно до того, як вона накопичує стабільний йод (SI). Доза радіації, яка потрапить таким чином у щитоподібну залозу, є серйозним фактором ризику можливої онкології цього органу. Попереднє однократне насичення щитоподібної залози стабільним йодом у дозуванні, яке у 1 000 разів перевищує фізіологічні дози, буде блокувати надходження до щитоподібної залози радіоактивного йоду 131.

Треба усвідомлювати, що такий крок є доволі серйозним втручанням у роботу організму, тож варто попередньо оцінити всі ризики та обговорити стратегію зі своїм лікарем.

ЧИ ВАРТО ПИТИ ЙОД ПРОФІЛАКТИЧНО?

Універсальної рекомендації «пити чи не пити» немає. Як і універсального дозування чи тривалості прийому. Вищезгадане питання оптимально вирішити на прийомі у вашого лікаря-ендокринолога. Це залежить від поточної метаболічної ситуації з організмом, поточного йодного статусу та статусу кофакторів засвоєння йоду, статусу наднирників, рівня тироїдних антитіл та структури самої щитоподібної залози, статусу метилювання та якості роботи ШКТ. Треба також пам’ятати, що монотерапія не є панацеєю. І будь-який стан, який ви зібрались пропрацювати за допомогою дотацій йоду, потребує комплексного розгляду і персоніфікованої терапії, а не лише дотацій одного йоду. Часто це також робота зі шлунковим трактом, підтримка роботи печінки, жовчного міхура та кишківника.

Бажаємо міцного здоров’я та зважених кроків на шляху профілактики йододефіциту.

INSTAGRAM: @tarapatanataliia

Використані джерела у статті:

  • Niwattisaiwong S, Burman KD, Li-Mg M.
  • Iodine Deficiency: Clinical Implications (2017) doi: 10.3949/ссjm.84a.15053
  • Farebrother J, Zimmermann MB, Andersson M.
  • Excess Iodine Intake: Sources, Assessment and Effects on Thyroid Function (2019) doi: 10.1111/nyas.14041
  • World Health Organization (WHO). Iodine Thyroid Blocking: Guidelines for Use in Planning and Responding to Radiological and Nuclear Emergencies (2017)
  • Thyroid Cancer Among Ukrainians and Belarusians who were children and adolescents at the time of the Chernobyl Accident. J Radiol Prot (2006) doi: 10.1088/0952-4746/26/1/003
  • Iodine and toxicity against Candida Albicans. Sergio Cuellar-Rufino doi: 10.18502/ijm.v14i2.9195
  • Iodine and Iodine Deficiency: A comprehensive Review of a Re-Emerging Issue PMID:36079737

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Правда та міфи про детоксикацію організму від луцької нутриціологині Наталії Тарапати

Як правильно харчуватись під час вагітності – розповідає луцька нутриціологиня Наталія Тарапата

Як медичний канабіс діє на організм людини – розповідає нутриціологиня Наталія Тарапата

Як підвищити стресостійкість організму – розповідає нутриціологиня Наталія Тарапата

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
IMG_7737глв11111111111
 кулонів Moments (1)
DiaDia_DenimDrop_Campaign11
EmptyName 70
bzqOfaWH7lafLruLlgg6o8zi11111111111
Merezhyvni red5
_MG_1976
_MG_9191 (3)j
How to sleep (6)1111111111
chernobyl-by-craig-mazinv