Як зупинити аб’юз – луцька психологиня Юлія Дзюба

Аб’юз –  це жорстоке поводження до людини через психологічне насильство. Тобто, тебе не б’ють і не застосовують фізичну силу. Це про ті випадки, коли людина, користуючись маніпуляціями та психологічним тиском, тисне на тебе і морально пригнічує.

Про те, як зупити психологічне насильство – розповідає луцька психологиня та героїня постійної рубрики Юлія Дзюба.

Сьогодні я назву аб’юз насильством під прикриттям «любові». Адже у протидії йому, найперше, що потрібно зробити, це усвідомити, що у взаєминах присутнє приховане насильство.

Раніше я розповідала про 20 ознак, які допоможуть розпізнати аб’юз у стосунках.

 

Також, щоб усвідомити, що вас аб’юзять або ви аб’юзер, важливо проаналізувати взаємини та перевірити, а чи не будуються вони за певною схемою?

Адже аб’юз – це цикл, замкнуте коло етапів. І практично завжди психологічне насильство відбувається за наступною схемою:

  1. Етап емоційної напруги (аб’юзеру трапляються і робочі, і побутові проблеми, тому він починає накопичувати напругу).
  2. Насилля або інцидент (агресивні дії спрямовані на жертву, внаслідок чого відбувається розрядка напруги в аб’юзера).
  3. Примирення (після «випуску пари» на попередньому етапі напруга спадає).
  4. Спокій або «медовий місяць» – нейтральне емоційне сумісне проживання, або період «задобрення» жертви, відновлення її довіри, жести виявлення любові та турботи. І тепер жертва знову розслаблена, вірить, що партнер змінився, і все буде по-новому.

Саме два останні етапи – те, що тримає учасників у цій грі. Жертва отримує цукерку, агресор отримує розрядку, відчуття влади над жертвою і ще ближче «прив’язує» її до себе. І знову – замкнене коло. Привіт, перший етап.

З часом відбувається прискорення циклу, етапи стають менш тривалими та межі між ними стираються.

ЯК ВИЙТИ ІЗ «ЗАМКНУТОГО КОЛА» АБ'ЮЗУ?

Передусім потрібно проаналізувати й усвідомити, що відношення партнера має нездоровий характер. Далі, якщо аб’юзер – неблизька вам людина, бігти якнайдалі!

Якщо аб’юзер – це близька людина, вам необхідно зробити такі кроки.

  1. Дистанціюватися максимально, емоційно відгородитися.
  2. Ігнорування – один із методів дистанціюватися. Коли маніпулювання на почутті провини, низькій самооцінці жертви не будуть давати ефекту, вони стануть нецікавими аб’юзеру.
  3. Не дозволяйте аб’юзеру контролювати все. Не розповідайте усі подробиці вашого життя.
  4. Не беріть на себе відповідальність за поганий настрій іншої людини, гнів, образи тощо. Ви не відповідаєте за почуття інших, а лише за свої!
  5. Не йдіть на повідку в аб’юзера. Дотримуйтесь своїх переконань, не варто постійно йти на компроміс.
  6. Якщо вас ображають – ви маєте повне право встановити особисті кордони і зупинити це. Наприклад, попередити, що вам це не приємно, а якщо це буде продовжуватись – ви припините спілкування!
  7. Обов’язково майте свій особистий простір: місце, де ви можете усамітнитися. Зберігайте за собою право на «побути з собою».
  8. Обов’язково підтримуйте зв’язки з друзями та рідними, які можуть дати вам підтримку.
  9. Займіться пошуками психолога, адже професійна підтримка – це запорука швидшого, екологічного виходу з аб’юзу!

СИЛИ Є. ДАЙТЕ СОБІ ДОЗВІЛ ПІТИ.

У припиненні аб’юзу не так важко усвідомити, що ти піддаєшся емоційному насиллю, як дати собі дозвіл дистанціюватися або піти. Адже за період аб’юзу самооцінка жертви зруйнована. І попри те, що аб’юзер завжди слабший за жертву морально, психологічно, жертва в цих обставинах може цього не усвідомлювати.

Той, хто зазнає насилля, найчастіше всю свою силу вкладає не в себе, а в аб’юзера і взаємини. Тому жертва часто переконана в тому, що немає сил для того, щоб протистояти або піти. А сили є, їх просто потрібно спрямувати в інше русло – на себе. Адже наше бажання «причинити добро» іншому, жертвуючи собою, нічого хорошого не приносить.

Тому головна порада – поверніть собі право бути такою/таким, як ви є. Дозвольте собі бути цінними для себе. Ви маєте право на власні почуття, емоції, думки, бажання. І всі вони є нормальними.

Наберіться сміливості, відійдіть на безпечну дистанцію, побудьте якийсь час в «ізоляторі». Лише у спокійній воді речі є такими, якими вони є насправді!

 

З любов’ю у кожному слові, Юлія Дзюба.

Вибір редакції

[eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” display_author=”” display_pagination=”” post_in=”8379, 9578, 10546″ offset=””]

Топ-3 публікації

[eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” display_author=”” display_pagination=”” offset=”” post_in=”9689, 9592, 10414″]
ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
ad4f49d96a6e111111111111
ann haustova
cy9n591глв1111111
T95_TAYLOR_K201320-006_MAIN-MODELS_01-RGBо
завантаженнят
1_
32 (1)
pedicure
PYJAMAZZZ240511111111головна
HUKH_12