Зрілість не має меж: як розпізнати в собі зрілу особистість?

Такі популярні і не зовсім зрозумілі слова – зрілість, усвідомленість. Психологічна зрілість – це про нашу внутрішню конституцію, про наше відношення до себе, свого досвіду, майбутнього та до світу загалом.

Психологічно зріла особистість – це та, яка побудувала комфортні взаємини з собою та світом, їй добре наодинці і в соціумі, бо вона цікава собі і цікавиться світом, в контакті зі своєю душею і є господарем своєму розуму, а не навпаки. Луцька психологиня та героїня постійної рубрики Юлія Дзюба розповідає про ознаки психологічної зрілості в сучасному світі.

Психологічний вік здебільшого відрізняється від біологічного віку. Людина і в 70 може бути з свідомістю 7-ми річної дитини або підлітка.

«Інфантильний» – так говорять про того, хто загрався в дитинство, «занудний» – говорять про тих, хто загрався в зрілість. Наш пункт призначення – золота середина.

У психології заведено говорити про ознаки, які свідчать про те, що психологічна зрілість прийшла. В цьому матеріалі розповідаємо про ознаки психологічної зрілості, які актуальні в сучасному світі, а також які життєво необхідні для комфортного проживання.

Раніше ми писали про 20 ознак аб’юзу від луцької психологині Юлії Дзюби.

  1. Усвідомленість – вміння знаходитись в моменті, безоцінково сприймати обставини, свобода від автоматичних, шаблонних, завчених реакцій, думок, емоцій. Це коли «я не результат збігу обставин», натомість «я вибираю думки, емоції, реакції, які я впускаю у своє життя».

 

  1. Гнучкість – вміння бути адаптивним, змінювати себе відповідно до потреб, життєвих обставин.

Люди, які застрягли в шаблонних правилах, переконаннях, баченні себе та світу, нагадують суху гілку. Якщо уявити життєві обставини в образі штормового вітру, то що він зробить з сухою гілкою? Так, зламає!

Що відбудеться з гнучкою? Вітер вщухне і вона знову відродить свою форму. Наш світ – змінюється, швидкість життя – висока. Відповідно ми повинні бути гнучкими та вміти адаптовуватися до ситуацій навколо. Вміти облаштовувати гнучкі, проте міцні особисті кордони. Знати, що припустимо щодо ставлення до себе, а що категорично ні. Всьому, що загрожує, може сказати спокійно «ні». Не з піною біля вуст і не з почуттям провини, а достойне, впевнене та виважене «ні».

 

  1. Має власні цінності.

Всередині буде індивідуальна система цінностей і орієнтирів, на які людина опирається. Вони сформувалися завдяки життєвому досвіду. Саме досвід дає можливість усвідомити, що важливо, а що не варте нашої уваги взагалі. Вони будуть чіткі, зрозумілі та допоможуть людині структурувати життя. І саме через цю призму-сито людина пропускатиме усе, що з нею відбуватиметься, буде відмовлятися від того, що не входитиме в її картину світу і робитиме впевнені кроки до того, що їй більше підходить.

 

  1. Розуміння своїх почуттів, емоцій, довіра собі.

Проявляє почуття, не травмуючи себе та не порушуючи кордони інших. Вміє проживати почуття, а не істерить або замовчує. Генерує в собі ті емоції, які будуть розвивати і відпускає ті емоції, які пригнічують, спустошують, демотивують. Довіра собі – інтуїція. Існують різні підходи до інтуїції. Мені подобається її трактування як вихід назовні несвідомого досвіду. Ми не пам’ятаємо, чому щось потрібно, але якась частина нашої психіки знає, що це важливо. Зріла особистість буде довіряти собі і своїм почуттям. Інтуїція як внутрішнє чуття, завжди дає вірний напрямок, але це секунди і головне вхопити цей імпульс до того, як включились голоси в голові і заплутали кінці.

У сучасному світі сенсорика – це те, що стрімко розвивається в кожному з нас. Все більше з’являється того, чого логікою пояснити важко. Людина без довіри до себе заплутається в теоремах власного розуму, втратить час, енергію, а відповіді могли бути на поверхні – одразу, кілька секунд після знаку запитання.

Незріла особистість буде шукати відповіді у всіх, в надії, що хтось знає краще.

А зріла твердо знає, що всі відповіді є всередині і проявляються вони одразу після знаку запитання. Сміливо та самостійно приймає важливі рішення.

Про те, хто живе всередині нас, Юлія Дзюба розповіла у матеріaлі для Space.

  1. Ініціативність, проактивність, цікавість і спонтанність. Наша особистість має різних «мешканців» всередині. Ні, це не роздвоєння особистості, це нормально і називається «его-стани» – дитина, батьківська фігура та дорослий. І все, що стосується ініціативності, спонтанності, живе в нашій «внутрішній дитині». Час для проявлення внутрішньої дитини дуже важливий, а ознакою зрілої людини буде вміння проявляти цей стан – в тій кількості та якості, що потрібні саме їй.

 

6. Розуміння своїх опор і ресурсів. Знає, що має ресурси власні, проте вміє просити про допомогу, не боїться відмови, поважає чуже «ні». Яким би важким не був життєвий період,  відчуватиметься важливість життя: опора, яка дає можливість вижити і жити далі.

 

  1. Турбота про своє фізичне та психологічне здоров’я.

Наше тіло – це той дім, в якому живе наш дух та наша душа.

Наш обов’язок турбуватись про дім (тіло) і затишок в ньому (психічне здоров’я).

Помічали напевно, як багато красивих будинків без затишку всередині? Звичайно, це метафорично, але сенс той же.

 

  1. Не боїться самотності, вміє насолоджуватись часом з собою. Визнає свою цінність та цілісність навіть якщо сам/сама. Адже кожен з нас – цілісна особистість, а інші нам потрібен для того, щоб насолоджуватись цією цілісністю і збагачувати її, і аж ніяк щоб «залатати» себе. Коли наодинці нам «холодно і голодно», то хтось поруч – це просто іграшка на деякий час. Навчитися «гратися з собою» – бути цікавим собі, а тоді й соціум буде радо відкривати свої обійми вам.

 

  1. Вміє заробляти гроші. Тут не так важлива сума для початку, як навичка не очікувати з відкритим ротом поки покладуть, направлять, дадуть, а власна відповідальність і дії в напрямку задоволення матеріальних потреб. Незалежно від того, чи це жінка, чи чоловік!

 

  1. Вміє реалізовувати власний потенціал. Це може стосуватися професії, тобто вміння людини робити те, що буде корисним для неї та інших, вміння обирати діяльність відповідно до того, ким вона є, виконувати роботу, яка їй підходить та приносить задоволення. І в процесі реалізації у зрілої особистості немає поняття – запізно, зарано, пункту стоп. Реалізація потенціалу – це безперервний, цікавий та захопливий процес.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як розпізнати батьківський аб’юз і які наслідки аб’юзивних взаємин можуть бути для дитини.

Батьківський аб’юз: ознаки, причини та наслідки

  1. Почуття гумору.

Вміння пожартувати над собою і напругу знімає, і допомагає максимально здорово реагувати на ситуації навколо. До речі, гумор є показником ментального здоров’я, його перевіряють в психіатричних клініках. Якщо людина з гумором ставиться до свого захворювання, то є шанс, що її скоро випишуть. Гумор також обов’язкова умова щасливих партнерських взаємин.

  1. Самодостатність.

Така людина може сама задовольнити свої базові потреби. Дитині необхідний той, хто буде їх задовільняти, дорослий натомість сам усвідомлює і відповідає за це задоволення.

  1. У відносинах почувається на рівних «дорослий-дорослий». Немає відчуття «я без тебе ніхто», «ми дві половинки», страх втрати, контроль, ревнощі.

У жінок відсутнє відчуття, що вона маленька і безпомічна, а він повинен захищати, вирішувати всі проблеми. У чоловіків відсутнє відчуття щодо того, що вона повинна його надихати.

  1. Повага – вміє поважати все і всіх, що оточує. Поважати – визнавати вагу та значущість. Все і всі у світі існують, бо мають для світу певну важливість. Отож, хто ми такі, щоб забороняти іншому бути або бути таким, яким він є? Зріла особистість – не змінює інших, а змінює себе та своє ставлення.

 

  1. Розуміє свої бажання, знає, чого хоче від життя. Вміє ставити мету і доводити почате до кінця. Якщо ж на середині шляху відчуває, що досягнення мети не виправдає вкладених зусиль, зупиняється з турботою про себе! Вміє вибудовувати пріоритетність своїх цілей і досягає їх без виснаження.

 

  1. Спокій. Зріла особистість – це та, яка більшою мірою спокійна упродовж дня. Вона залишила минуле в минулому, в майбутнє дивиться з вірою, а теперішнє проживає за велінням серця. Хіба може бути лячно, образливо, несміло? У такої людини – ні!

 

  1. Я є всі й всі є я. Відчуває єдність з усіма та усім, що оточує. У кожному з нас є весь спектр проявів. Хтось проявляється так, а хтось інакше, проте загалом ми всі однакові та в ту ж мить індивідуальні. Оскільки візерунок енергетичний у кожного свій, а такого, як у вас, немає ні в кого.

Коли усвідомлюєш це – конкуренція, роздратування, ненависть, оцінки, критика – феєрично падають. І от вона – СВОБОДА.

ГОЛОВНА ОЗНАКА ПСИХОЛОГІЧНОЇ ЗРІЛОСТІ

Свобода від своїх нав’язливих думок, голосів з минулого у голові, соціальних шаблонів, конкуренції, критики, переконань, що обмежують.

Свобода для прояву своєї індивідуальності, любові, дружби, співпраці, пізнання нового, сміливих рухів у напрямку життя своєї мрії.

Не лякайтеся, якщо не всі пункти ви у собі знайшли – це абсолютно ок!

Кожен із нас у своїй точці життя, на своєму етапі розвитку – і це нормально. Головне – усвідомити і розставити маячки, куди рухатись далі на шляху своєї зрілості. Зрілість не має меж і кожен день – це крок на зустріч їй або розворот «від».

Хай ваші кроки будуть завжди на зближення з вашою психологічною зрілістю.

З любов’ю у кожному слові, Юлія Дзюба.

INSTAGRAM: @psychologist.julia

FACEBOOK: Юлія Дзюба

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Як зупинити аб’юз – луцька психологиня Юлія Дзюба

Хто живе всередині нас? — луцька психологиня Юлія Дзюба

«Наші мрії – найсильніші мотиватори», – луцька психологиня Юлія Дзюба

«10 правил бадьорого ранку», – луцька психологиня Юлія Дзюба ділиться секретами

Сезонні депресії пов’язані зі змінами погоди, – луцька психологиня Юлія Дзюба

Думка психологині: як відсутність батька впливає на особисте життя жінки

Що таке газлайтинг та як йому протистояти?

Панічні атаки: причини, ознаки, профілактика та лікування

 

 

ПОПУЛЯРНЕ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
sidletskiy main
1647357888_15-gamerwall-pro-p-maidan-art-krasivie-oboi-21
-сайт-new (2)
19
 дроп Rooted in Nature (1)
HyperFocal: 0
d363b35d1a45
black fr
 06.11
Sisters BRUNCH копія1111111