Менопауза або клімакс – стан, коли з організмом та психікою жінки відбуваються не надто приємні, однак вимушені зміни. Під час менопаузи «згасає» репродуктивна функція: яєчники перестають виділяти певні гормони. Спершу порушується, а згодом і зовсім припиняється менструальний цикл і втрачається фертильність. Цей процес може тривати декілька років і сильно відбиватися на самопочутті й фізичному здоров’ї жінок. Чому так трапляється та як зарадити собі у цей період – розповідаємо у матеріалі.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Менопауза: що відбувається з організмом жінки під час менопаузи
ПОЧАТОК МЕНОПАУЗИ
Перш за все, кожній жінці віком 45-55 років варто пам’ятати, що під час менопаузи добігає кінця її репродуктивна здатність, однак аж ніяк не життя! Симптомами наближення менопаузи є:
- напади холоду і пітливості вночі;
- вагінальна сухість і біль під час сексу;
- потреба в частішому сечовипусканні чи нетримання сечі;
- безсоння, дратівливість, перепади настрою;
- сухість шкіри та слизової рота й очей;
- набрякання і біль у молочних залозах;
- зміна інтенсивності менструацій.
Також можуть турбувати головні болі, тахікардія, біль у суглобах та м’язах, а ще розсіяність, тимчасові провали в пам’яті, набір ваги, випадання волосся і його стоншення.
Симптомів багато і всі є неприємними. На щастя, вони рідко коли трапляються всі разом, і багато чого можна покращити завдяки зміні способу життя і медикаментозній терапії. Менопауза – не хвороба. Це період життя, до якого треба пристосуватися. Проте не всім це вдається і втрата колишньої себе також часто породжує комплекси, через які жінки ще більше закриваються в собі й переживають сильний стрес. Зокрема багато жінок під впливом стереотипів сприймають зміни зовнішності, як щось страшне й незворотне, втрачають цілеспрямованість і соціальну активність, стають пасивними, втрачаючи інтерес до себе, переставши стежити за своєю зовнішністю і станом здоров’я.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Як полюбити своє тіло?
ЯК ПРАВИЛЬНО ПЕРЕЖИТИ КЛІМАКС
Перш за все, варто визначити для себе один вектор розвитку власного ментального стану – зробити пріоритетом здоров’я, комфорт і задоволеність собою!
Є декілька простих, проте дієвих кроків, які покращать ваш настрій і здоров’я у період менопаузи:
Фізичні навантаження: ходьба в темпі, біг, силові вправи, гантелі у квартирі, велосипед, походи, танці. Це і підтримка здорового індексу маси тіла, і запобігання атеросклерозу та діабету, деменції, остеопорозу, втраті рівноваги та дегенерації сітківки. Саме м’язовий каркас підтримує шкіру пружною, не дає їй провисати в разі втрати ваги.
Здоровий сон. Сон в абсолютній темряві, прохолоді, без нічних підйомів, безсоння запобігають розвитку тривожності, безпідставному набору ваги (коли людина не переїдає).
Збільшення білка (не лише м’яса) у раціоні. Необхідне, аби запобігти зменшенню об’єму м’язів і розвитку слабкості та обвисанню шкіри на руках і ногах. І не забувайте про навантаження на м’язи. Без них стимулу вбирати в себе амінокислоти та не зменшуватися в м’язах не буде. Якомога менше солодкого і більше клітковини, овочів і риби.
Духовні практики. Стан жінки в період менопаузи безпосередньо залежить від її психологічних установок. Якщо ви впевнені, що клімакс – це жахливе явище й перший дзвіночок про неминучу старість, то очевидно, що ви проживатимете його надзвичайно складно. Але якщо ви розумієте, що це нормальний і природний процес, якийсь новий період у вашому житті, який передбачений природою для всіх жінок (без винятку!), то сприйняття клімаксу в такому ключі допоможе пройти його оптимально, використовуючи всі можливості.
Гормональна терапія. Можна покращити власний стан за допомогою статевих гормонів та пригнічення дії андрогенів (тестостерону і його похідних), кількість яких в менопаузі більшає. Однак перед цим варто обов’язково проконсультуватися з лікарем.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Менструальний біль: причини та способи його полегшити
Бездоганна шкіра у період менопаузи: поради та рекомендації
Інтимний чек-лист: як обрати гінеколога
ТОЧКА G: все про аугментацію інтимних зон гіалуроновою кислотою