ПТСР: як жити з посттравматичним стресовим розладом?

Цей рік приніс для кожного українця незліченну кількість випробувань. Кожен день ми боремося за право жити на своїй землі. Щоденно ми схиляємо голови перед подвигами наших героїв, які віддають все заради майбутнього нашої держави. Щоденно ми працюємо попри терор: без електроенергії, достатнього тепла і комфорту. Щодня ми перебуваємо на емоційних гойдалках, адже маємо чому радіти і сумувати. І кожен з нас, свідомо чи несвідомо, відчуває на собі відбиток цієї війни. За даними МОЗ, більша частина українців перебувають у зоні ризику розвитку ПТСР. Що це таке, як жити із цим станом та боротися з ним – у нашому матеріалі.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Як підвищити стресостійкість організму – розповідає нутриціологиня Наталія Тарапата

Що таке ПТСР?

ПТСР – посттравматичний стресовий розлад – це порушення психічного стану, яке може розвинутися після пережитої травматичної події. Водночас симптоми розладу з’являються не одразу, а через певний час, як правило, за три-шість місяців.

ПТСР – це стан, який змушує людину щоразу переживати ту подію, яка її травмувала. Відтворення події може бути настільки реальним, що здається, ніби це сталося щойно. Також посттравматичний стресовий розлад проявляється тривожністю через постійне почуття небезпеки. Звільнення з роботи, погана оцінка чи якась буденна ситуація не є приводом для ПТСР, тому що психологічна травма, через яку розвивається ПТСР, завжди пов’язана з надзвичайно загрозливою або катастрофічною ситуацією.

Людина з ПТСР може уникати розмов про подію чи бути поруч із людьми, які про неї нагадують. Вона може відсторонитися від близьких, втратити інтерес навіть до колись улюблених речей. ПТСР також виявляється у зловживанні алкоголем, сигаретами чи наркотиками. Є і фізичні прояви, як хронічний біль, головні болі, діарея, відчуття стиснення і печії за грудиною, судоми, біль в попереку. Можуть виникати суїцидальні думки.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Як підтримати близьку людину, яка зараз на війні?

У мене може бути ПТСР? Які симптоми?

ПТСР розвивається не у всіх – лише у 20-30% людей, які пережили травматичні події. До речі, психіатри вважають, що жінки переносять цей стан інакше, ніж чоловіки. Про наявність всього розладу можуть свідчити симптоми, які можна поділити на чотири категорії:

  1. Симптоми повторного переживання:
  • інтрузії – проживання травматичної події знову і знову;
  • флешбеки – повторні спогади з відчуттям перебування всередині події,
  • нічні жахи.
  1. Уникання нагадування, спогадів та думок про травму.
  2. Неконструктивні поведінкові рішення, когнітивні/емоційні порушення.
  3. Перезбудження, підвищена тривожність (посилене відчуття загрози).

Крім перелічених симптомів, які притаманні усім, жінки з посттравматичним стресовим розладом частіше відчувають депресію та тривогу, а також їм складніше справлятися зі своїми емоціями.

Чи може бути ПТСР у дітей?

Діти також можуть переживати посттравматичний стресовий розлад. Батьки мусять бути більш уважними до психологічного стану своїх дітей, оскільки можуть пов’язувати їхню нетипову поведінку зі звичайним зростанням, або віковими кризами через відтерміновану симптоматику ПТСР.

Прояви ПТСР у дітей різного віку:

  • у дошкільнят: страх самотності, потреба у додатковій увазі, погіршення режиму сну, безпричинний плач, спалахи гніву, замкненість тощо;
  • в учнів молодших класів: порушення сну, байдужість до навчання та хобі, страх перед майбутнім, невпевненість у собі, замкнутість, головний біль, проблеми з пам’яттю та концентрацією;
  • у підлітків: прояви агресії, головні й інші болі, недовіра, заниження самооцінки, безсоння, кошмари, дратівливість, апатія, труднощі з концентрацією, небезпечна поведінка, депресія.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: «Звуки війни»: як підтримати дитину та допомогти їй впоратися зі страхом

Як поводитися з дорослими та дітьми, у яких виявили ПТСР?

У жодному разі не можна повчати, докоряти чи відсторонюватися від людей з ПТСРом. Допомога передусім починається з вашої обізнаності про цей розлад: як він проявляється, як боротися з панічними атаками, як запобігти страшним спогадам, що накочуються зненацька. Особиста підтримка з боку близьких і рідних є одним із найважливіших чинників відновлення. Допоможіть людині створити безпечне середовище. Знайдіть разом знайти групу підтримки, яку веде фахівець. Чекати, доки мине саме по собі – взагалі не варіант.

Також важливо робити разом абсолютно буденні речі, які зовсім не пов’язані з травматичною подією. Спробуйте знайти спільне хобі, побувайте на природі, займіться фізичною активністю. Однак не будьте надто наполегливими, не змушуйте людину робити те, що їй не приносить задоволення і навіть не змушуйте зайвий раз говорити, коли їй не хочеться. Ви мусите бути терплячими, оскільки відновлення від ПТСР є тривалим процесом, що потребує сил.

Що ж стосується допомоги дитині з ПТСР, то правила не сильно різняться. Ви повинні стати моральною опорою для своєї дитини. Проявляйте максимальний спокій та рівновагу, адже діти дуже відчувають психологічний стан близьких і переносять його на себе. Проводьте час разом, займайтеся звичними для вас справами, повертайтеся до нормального ритму життя. Також для додаткової безпеки ви можете обмежити доступ дитини до інформаційного поля, адже певний контент може надто сильно вразити та травмувати її.

Якщо ж прояви ПТСР затягнулися на кілька місяців, не відтягуйте і зверніться за допомогою до фахівця. Пам’ятайте, що посттравматичний стресовий синдром підлягає лікуванню. Тому у разі появи його симптомів слід за будь-якої можливості звернутися по допомогу до сімейного лікаря, психіатра та фахівця із психічного здоров’я. Якщо ви звернетеся до сімейного лікаря, він може спрямувати вас до психолога чи психіатра для діагностики.

За матеріалами The Village Україна, Wonderzine Україна, МОЗ.

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Як долати стрес завдяки заняттям з йоги?

Як допомогти собі у стані невизначеності?

«Мені б твої проблеми»: що таке знецінення і як із ним боротися, – розповідає психологиня Олена Будько

Психологічні причини, чому вам не хочеться сексу

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
hijaluronnasl11111111
cover-1
IMG_7737глв11111111111
 кулонів Moments (1)
DiaDia_DenimDrop_Campaign11
EmptyName 70
bzqOfaWH7lafLruLlgg6o8zi11111111111
Merezhyvni red5
_MG_1976
_MG_9191 (3)j