Які є види гендерно зумовленого насильства?

У партнерстві з МВС України та урядом Великої Британії проєкт UNFPA Фонду ООН у галузі народонаселення створили застосунок «Крила», аби захистити українок від домашнього насильства під час повномасштабної війни. Застосунок «Крила» має вигляд звичайного менструального календаря, проте секретна функція SOS рятує життя викликає поліцію у разі небезпечної ситуації. 

Цей матеріал створено командою проєкту UNFPA Фонду ООН у співпраці з командою мобільного застосунку, який рятує життя при зіткненні з насильством та допомагає швидко зв’язатися з поліцією через кнопку SOS. Завантажуйте в AppStore та Google Play.

У першій частині ми розповідали про те як розпізнати гендерно зумовлене насильство та що робити постраждалим.

Визначають аж 14 видів гендерно зумовленого насильства. Пропонуємо їх розглянути детальніше, адже деякі з них не зовсім очевидні.

 

  • Фізичне насильство

До фізичного насильства відносяться не тільки побої, штовхання, ляпаси та інше нанесення тілесних ушкоджень. Це також і погрози, навмисне створення небезпечних для життя і здоров’я ситуацій, позбавлення їжі, депривація сну, примус до вживання наркотиків чи алкоголю, заборона виходити з дому або навпаки приходити до власного житла тощо.

За статистикою Американської національної коаліції проти домашнього насильства, 1 з 3 жінок зазнавали фізичного насильства з боку інтимного партнера. При цьому в культурі його інколи й досі виправдовують – ви ж знаєте ці випадки, коли дівчатка жаліються, що їх б’ють чи смикають за коси, а їм кажуть, мовляв, це так хлопчики виражають свою симпатію.

Пам’ятайте, що ваше тіло – недоторканне. Ви не можете «спровокувати» насильство, адже не ви приймаєте рішення вдарити чи штовхнути. Вся провина і відповідальність тільки на кривдникові. Ніхто не має права торкатися вас без вашої згоди, наносити шкоду здоров’ю, погрожувати, обмежувати пересування й доступ до житла та базових потреб. За це передбачена відповідальність, і кривдник має її понести.

 

  • Психологічне насильство

Рідко фізичне насильство стається без «підготовки» – зазвичай йому передує психологічне, яким злочинець намагається «зламати» психіку постраждалої. Безперечно, цей вид насильства може бути й сам по собі, і від цього він не стає менш небезпечним.

Психологічне насильство передбачає маніпуляції, обман, шантаж, приниження, висміювання, обра́зи, в тому числі у присутності інших людей, постійний контроль, погрози, ігнорування, безпідставну критику, позбавлення права на захист честі й гідності.

Сюди ж відноситься газлайтинг – явище, коли людину змушують сумніватися у своїй усвідомленості, пам’яті та відчуттях. Наприклад, чоловік зі злістю відповідає на питання дружини, а коли вона питає, чому він нервує, він починає доводити, що був повністю спокійний.

Або ж чоловік пообіцяв, прийти додому раніше, але ввечері почав заперечувати, що це казав, висміювати дружину і активно доводити, що вона це вигадала. Так жінка починає сумніватися у правильності своїх відчуттів і пам’яті та починає більше покладатися на слова партнера.

Психологічне насильство скоюють не тільки відверті нарциси-маніпулятори. Приклади можуть бути доволі прості: чоловік контролює дозвілля партнерки та її одяг фразами «Ти йдеш на вулицю в такій короткій спідниці?», «Тобто – ти збираєшся з подружками в нічний клуб? Ти що, шльондра?»

Або, наприклад, кричить на дружину, тому що вона не приготувала вечерю. Чи ображає її і принижує у присутності компанії, на кшталт «ой, ну що ви хочете, Ліна в нас не дуже розумна» чи «ти дійсно вирішила, що зможеш отримати те підвищення? Ти себе бачила взагалі?».

Також до насильства відноситься постійна критика, спрямована на те, щоб посіяти у партнерки сумніви в собі: «Як помітно, що ти набрала два кілограми, тобі терміново треба сідати на дієту», «У моєї мами борщ смачніший, тобі б у неї повчитися», «Я дивуюся, як тебе досі з роботи не звільнили».

Жінки, які довго піддаються психологічному насильству, звикають до такої атмосфери, намагаються підлаштуватися під настрій партнера і часто вважають себе винними у тому, що не «згладили ситуацію», не проявили «жіночу мудрість» чи якось своїми діями викликали таку поведінку кривдника.

Але кожній з нас варто пам’ятати, що ми не відповідаємо за почуття, емоції та вчинки інших людей і заслуговуємо гідного ставлення та життя у психологічно здоровій атмосфері.

 

  • Сексуальне насильство

Коли люди чують термін «сексуальне насильство», багато хто уявляє темний парк і ґвалтівника, що вибігає назустріч без одягу. Тому ми бачимо так багато порадників не ходити вночі самій та не носити короткі спідниці. Але, по-перше, цей вид насильства скоюють в основному знайомі люди, а не тільки маніяки на вулицях, а по-друге, спектр значно ширший.

Сексуальне насильство включає в себе зґвалтування, домагання чи натяки на секс, від яких жінка почувається незахищено й некомфортно. Це й дотики до інтимних частин тіла проти волі, і примус до сексу, збочених форм сексуальних відносин чи спостереження за діями сексуального характеру.

І неважливо, робить це незнайомець на вулиці, керівник чи ваш чоловік. В будь-якому випадку це неприпустимо. На жаль, багато жінок думають, що їхній партнер не може скоїти над ними сексуальне насильство – вони ж у шлюбі чи у стосунках, а отже він має «право» на секс із нею. Але це не так, кожен секс повинен відбуватися тільки за взаємною згодою й бажанням.

Кожна жінка має знати, що на неї не мають права тиснути і вмовляти на практику, якої вона не хоче, що завжди можна передумати і припинити процес в будь-який момент. А кожен чоловік повинен поважати це і знати, що навіть настирливі вмовляння на секс – це неприпустиме насильство.

 

  • Економічне насильство

Більшість фінансових ресурсів світу зосереджено в руках чоловіків, суспільство заохочує стереотипи «жінка – берегиня вогнища, а чоловік – здобувач і годувальник», тож не дивно, що від економічного насильства потерпають переважно жінки. Але як взагалі розпізнати цей вид злочину?

Ви стикнулися з економічним насильством, якщо:

  • Ваші зароблені гроші забирають, забороняють їх витрачати або вказують, на що саме ви маєте їх витрачати.

Це стосується і ситуацій, коли ви в декреті і не можете заробляти, але при цьому маєте щоразу випрошувати кошти, умовно, на прокладки, й доводити, чому вони вам потрібні. Знову ж таки, якщо ви в парі вирішили, що ви берете на себе домашні обов’язки, а чоловік – заробляння грошей, то бюджет у вас має бути спільний, і на якусь його частину ви маєте повне право. Тож не повинні принижуватися і випрошувати гроші, коли вам вони потрібні. У вас має бути постійний доступ до своєї частки бюждету.

  • Вам забороняють працювати або навчатися, йти на підвищення та брати більше роботи.

Чоловіки можуть маніпуляціями й шантажем змушувати жінок відмовлятися від кар‘єрного зросту, переходити на часткову зайнятість або звільнятися з роботи. «Воно тобі не треба, краще менше працюй, щоб встигала робити все по дому», «Я не хочу, щоб моя жінка працювала» і подібні заборони інколи романтизуються, але насправді вони спрямовані на те, щоб зробити жінку фінансово залежною від чоловіка. Бо куди ж вона піде, якщо в неї немає своїх грошей, ще й, наприклад, з дитиною на руках?

Звісно, якщо жінка сама не бажає працювати, це влаштовує обох, і пара проговорила, як буде розподілятися бюджет і як зробити до нього спільний доступ, в цьому немає проблеми. Але якщо жінка хоче заробляти власні гроші і розвиватися в кар’єрі, а їй забороняють напряму чи маніпуляціями – це насильство.

Також ви маєте справу з економічним насильством, якщо вас шантажують, псують ваші речі, змушують жебракувати чи випрошувати гроші у родичів/друзів, перешкоджають у доступі до житла, грошей, їжі та майна, на які ви маєте повне право.

 

  • Домашнє насильство

Домашнє насильство включає в себе фізичне, психологічне, сексуальне та економічне окремо або всі разом узяті. Масштаби домашнього насильства вражають: у деяких країнах показники насильства з боку чоловіка або партнера сягають 70%, а майже 40% убитих жінок гинуть від рук своїх партнерів. Велика частина вбивств відбувається, коли жінка намагається піти від насильника.

Аб’юзер намагається ізолювати постраждалу від зовнішнього світу, тому налаштовує її проти батьків, колег та друзів. «Навіщо вони тобі потрібні, якщо в тебе є я?», «Вони над тобою насміхаються за спиною, не спілкуйся з ними». Подібні маніпуляції кривдник використовує, щоб прив’язати жінку до себе та переконати, що їй немає до кого звернутися.

Крім того, наявність чоловіка в домі вважається неабиякою честю, тому деякі родичі чи друзі заохочують постраждалих «потерпіти, не виносити сміття з хати, бути поступливішою» та пробачити кривдника навіть після неодноразових актів насильства.

Коли жінка й так розгублена та в сумнівах, вона часто піддається на ці вмовляння, бо їй здається, що виходу немає. Але це не так. Кожна з нас заслуговує на гідне ставлення та життя в безпеці, і завжди є люди чи організації, які допоможуть це забезпечити.

Далі пропонуємо розібрати на прикладах менш поширені форми гендерно зумовленого насильства.

 

  • Переслідування

Переслідування або сталкінг включає в себе фізичне переслідування, телефонні дзвінки, повідомлення в соцмережах та листи, відправку небажаних подарунків, пошкодження майна тощо. Зазвичай це повторюване явище, яке спричиняє у постраждалої відчуття, що за нею постійно слідкують, тривогу, страх та відсутність безпеки.

 

  • Насильство в інституційному середовищі

Це насильство, що відбувається в державних установах, компаніях, навчальних та інших інституційних закладах, де є взаємодія між людьми. Це і сексуальне домагання на робочому місці – коли працівниці стикаються з непристойними коментарями, пропозиціями, загрозами, фізичним насильством тощо від колег або керівництва.

Сюди ж належить і дискримінація при наймі – коли жінок не беруть на роботу через їхню стать та гендерні стереотипи. І акушерське насильство при пологах та дискримінація при отриманні медичної допомоги, зловживання владою та насильство з боку поліції, домагання чи сексуальне насильство від викладачів чи однокурсників під час навчання тощо.

 

  • Каліцтво жіночих геніталій

Це жорстоке порушення прав людини, яке досі існує в деяких культурах у різних частинах світу. Воно передбачає видалення клітора, статевих губ та/або майже повне зшивання органів, щоб дівчина не могла отримувати сексуального задоволення.

Ця жахлива процедура робиться з метою «збереження чистоти та дівочої честі», підвищення шансів на весілля. Зазвичай це відбувається без анестезії та в нестерильних умовах, тому спричиняє довготривалі болі, інфекції, кровотечі та репродуктивні проблеми.

 

  • Злочини в ім’я так званої «честі»

Це насильство, яким піддають жінок в деяких релігійних громадах по всьому світу, якщо вони зробили щось «нечестиве»: зайнялися сексом до шлюбу, пережили зґвалтування, зрадили чоловіка чи навіть забажали розлучення. За це їх можуть закидати камінням, побити, ув’язнити у власному будинку, заборонити спілкуватися зі сторонніми людьми, чи навіть зґвалтувати та вбити. За оцінками ООН, від такої форми насильства потерпає близько 5000 жінок щороку.

 

  • Насильство у воєнних, конфліктних та постконфліктних ситуаціях

В умовах війни поширена «зброя» – зґвалтування, і страждають від нього в більшості жінки та діти. Також під час воєн, гуманітарних криз та надзвичайних ситуацій інколи відбуваються випадки сексуальної експлуатації та наруги від гуманітарних працівників, що надають допомогу постраждалим. Хоча переважна більшість з них порядно виконують свою роботу, але деякі зловживають владою, тож подібне трапляється.

 

  • Торгівля людьми

Це викрадення жінок або дівчаток та примус до роботи або – частіше – сексуальної експлуатації. При цьому в них часто забирають документи, піддають різним формам насильства, ґвалтують та забирають можливість хоч якось взаємодіяти із зовнішнім світом і захищати свої права.

Також до видів гендерно зумовленого насильства належать наступні, які не потребують додаткового пояснення.

  • Примусова стерилізація
  • Примусовий аборт чи вагітність
  • Примусовий шлюб

Проблема в тому, що ми часто думаємо, мовляв, ну так склалося, що жінки можуть постраждати від насильства. Так, до нас домагаються на роботі, так, нам страшно ввечері ходити по вулиці, так, інколи нам варто поступитися чоловіку і зайнятися з ним сексом, коли нам не хочеться, так, в деяких культурах жінок змушують виходити заміж проти своєї волі. Світ просто недружній до жінок, що тут поробиш?

Але ж ні – так не має бути, і на системному рівні це можна змінити. Звісно, на це треба не один рік і навіть не десяток, але поступово ми можемо зменшувати рівень гендерно зумовленого насильства і робити наш простір безпечнішим і комфортнішим.

У наступній частині статті ми розповімо, що робити, якщо ви чи ваші близькі люди зіткнулися з насильством.

Ознайомитись з додатком можна за посиланням.

 

Instagram: @_unfpa_ukraine_ 

Facebook: Фонд Народонаселення ООН в Україні – UNFPA Ukraine

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Що таке газлайтинг та як йому протистояти?

«Мені б твої проблеми»: що таке знецінення і як із ним боротися, – розповідає психологиня Олена Будько

Як розпізнати аб’юз та вийти з токсичних стосунків?

Як зупинити аб’юз – луцька психологиня Юлія Дзюба

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
_MG_1976
How to sleep (6)1111111111
chernobyl-by-craig-mazinv
LE CHARMIE
1376fjdkd111111111111
kids st
433752755_402492882529120_7619119416570274353_nу
IMG_0539
gorn ceramics
2