Що потрібно знати про вплив гормональних контрацептивів: розповідає нутриціологиня Наталія Тарапата

Комбіновані оральні контрацептиви (або КОК) – розповсюджений сучасний засіб попередження небажаної вагітності. Через свою надійність, доступність та легкість у застосуванні КОК здобули неабияку популярність серед жінок. Але чи  всім підходять ці засоби і чи є вони цілком безпечними, як про це кажуть рекламні слогани?

Відповідь на це питання дізнаємося від сертифікованої луцької нутриціологині, авторки книги Food Secrets, ведучої ТВ-передач про правильне харчування, дієтологині модельної агенції MZM Models Наталії Тарапати.

Раніше Наталія Тарапата розповідала про 5 безпечних способів знизити вагу.

Спершу варто нагадати про те, що перед застосуванням будь-якого препарату необхідно ознайомитися з його детальним описом або вкладеною інструкцією. Передивитися протипокази, побічні явища тощо. Зазвичай вони обґрунтовані численними науковими дослідженнями і чесно перераховують ймовірні небажані наслідки, які ніхто не читає.

Головне, на що варто звернути увагу – це ризики тромбозів у випадку прийому КОК. Особливо якщо вже є схильність або, наприклад, спадковість у цій темі (серцево-судинні події у кровних родичів), якщо відомі генетичні дані щодо можливих порушень фолатного циклу. Для безпечного прийому КОК обов’язковими є попередня лабораторна діагностика ліпідного профілю та судинного стану для виключення цих ризиків.

У випадку схильності до тромбозів, особливо за умови мутацій у гомеостазі, такі препарати можуть порушувати згортання крові та робити кров густішою. На фоні прийому КОК спостерігалися збільшення агрегації тромбоцитів, порушення ліпідного профілю внаслідок підвищення атерогенних холестеринових фракцій. А враховуючи те, що під час прийому оральних контрацептивів зменшується нутрієнтний статус, відбувається збільшення гомоцистеїну, порушення цілісності судинної стінки та збільшення ризиків ендотеліальної дисфункції. Це все лише збільшує серцево-судинні ризики навіть у повністю здорової людини.

Також є дані про негативний вплив прийому КОК на жовчовідтік та ризики утворення каміння у жовчному міхурі. Тому жовчний міхур та жовч потрібно перевірити до початку прийому цих препаратів.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Без вус та безплідності: 5 міфів про гормональні контрацептиви

Можливо припустити, що КОК можна приймати обмежений термін лише повністю здоровим жінкам. У випадку тривалого використання такого препарату організм буде страждати у будь-якому випадку. Це підтверджують численні дослідження. Негативний вплив КОК торкнеться багатьох систем організму: робота нервової та репродуктивної систем, серцево-судинної системи, мітохондріальна функція, робота щитоподібної залози та детоксикаційні процеси тощо.

Окремої уваги заслуговують випадки, коли оральні контрацептиви призначають не за їхнім прямим призначенням, а для так званого «лікування» різних гормонозалежних порушень (від нерегулярного менструального циклу та ПМС до акне). КОК містять у складі синтетичні статеві гормони, які замінюють біологічні. Репродуктивна система на час прийому препаратів відключена, овуляція не здійснюється, власні гормони не синтезуються, що стирає симптоматику порушень естрогенового обміну і створює ілюзію лікування.

Ризиком пройму КОК, у такому випадку, є маскування гормональних проблем на роки. Адже, якщо виникла поломка з метаболізмом естрогенів, без комплексної роботи з органами детоксикації вона буде лише погіршуватися. Втім, на фоні прийому КОК, безсимптомно.

Дію оральних контрацептивів на жіночий організм продовжують досліджувати. Сьогодні можна спиратися на нещодавні результати досліджень на чисельних вибірках жінок, які свідчать про наступні ефекти прийому комбінованих оральних контрацептивів:

  • Підвищення онкоризику молочної залози на 24% (National Cancer Institute, Feb.2018/ PMID: 33925599).
  • Підвищення ризику цервікального раку на 10% під час прийому терміном до 5 років та на 60% у випадку більш тривалого терміну (National Cancer Institute, Feb. 2018).
  • Збільшення рівня ГЗСГ (глобуліну, що зв’язує статеві гормони) у 2-4 рази у випадку прийому КОК від 6 місяців. Навіть через рік після зупинки прийому цей показник нормалізувався не у всіх жінок. Це означає підвищену схильність до зв’язування (тобто деактивації) власних стероїдних гормонів. (PMID: 16681485). У результаті також зменшується лібідо, що не може не впливати на якість життя.
  • Порушення фолатного циклу та зменшення рівнів В9 та В12 на фоні прийому КОК. Такий ефект негативно впливає одразу на кілька сфер: на шлях метаболізму гомоцистеїну та печінкове метилювання, на судинний статус та детоксикаційний ресурс (PMID:7037144).
  • Порушення відтоку жовчі, а при тривалому прийомі ризики утворення каміння у ньому та ризики холецистектомії (видалення жовчного міхура). Особливий ризик для тих, хто має синдром Жильбера та генетичне порушення фази глюкуронідації. Дослідження проводили на 2 мільйонах жінок, які приймали різні форми оральних контрацептивів та підтвердили порушення жовчотоку та підвищене утворення каміння у жовчному міхурі (PMID:21502354).
  • Є дані про виснаження організму на такі важливі нутрієнти як Q10 (ризики зниження роботи мітохондрій, втрати енергії та когнітивних функцій), цинку, селену (зниження функції щитоподібної залози), магнію, серотоніну, вітаміну С (погіршення роботи нервової системи, неврози, депресії), вітамінів групи В (це знову робота мітохондрій, робота печінки, детокс, судинний захист тощо).

У моїй приватній практиці також зустрічались всі перераховані вище побічні ефекти прийому КОК, які потребували комплексного підходу та тривалої реабілітації.

Безумовно, рішення, чи приймати такі препарати чи шукати альтернативу, лишається за вами. Підходьте до рішення зважено, беручи до уваги результати наукових досліджень та свої особисті прагнення. Закінчити статтю хочеться цитатою американської гінекологині Джолен Брайтн з її книги «Beyond the Pills»:

«КОК ніяк не лікує захворювання, а лише затикає рот вашому організму, що страждає».

INSTAGRAM: @tarapatanataliia

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Про запах вагінальних виділень, «нормальний» секс та утримання від нього: розповідає психологиня «У трусах»

За календарем: чи варто довіряти календарному методу контрацепції

На кілька днів пізніше: чому виникає затримка менструації

Вся правда про засоби інтимної гігієни

Секрет інтимного здоров’я: психологічні причини жіночих хвороб

Що таке check-up організму та кому він необхідний

ПОПУЛЯРНЕ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
sidletskiy main
1647357888_15-gamerwall-pro-p-maidan-art-krasivie-oboi-21
-сайт-new (2)
19
 дроп Rooted in Nature (1)
HyperFocal: 0
d363b35d1a45
black fr
 06.11
Sisters BRUNCH копія1111111