Маєте багато справ, які можна було виконати окремо і вчасно, але ви відкладали цей момент до останнього? Робите все хаотично та без чіткого плану, лише коли дедлайни тріщать по швах? Вітаємо, ви входите до тих, кого заведено називати прокрастинаторами. Як перестати прокрастинувати і не відкладати справи «у довгий ящик» – розповідаємо у нашому матеріалі.
ЧОМУ МИ ПРОКРАСТИНУЄМО?
Якщо ви подумали, що перша причина прокрастинації – це лінь, то поспішаємо вас розчарувати. Насправді причини прокрастинації не такі й вже очевидні. До них відносять:
Страх припуститися помилки. Виникає під час виконання відповідального завдання або дуже складної роботи, яка потребує великого обсягу часу й зусиль. Це стосується і роботи, яку після виконання мають оцінити публічно. Людина настільки боїться провалу чи неминучого перенапруження, що деякий час підсвідомо ухиляється від перших кроків на шляху до мети.
Порушення балансу між роботою та життям. «Дороблю вдома», «Допишу ввечері», «Дорахую після вечері» – абсолютно неправильний тайм-менеджмент, який призводить до вигорання та подальшого ухиляння від роботи. Балансуйте!
Відволікання через постійний пошук «швидких задоволень». Ви прокрастинуєте, коли гортаєте соцмережі кожні 20 хвилин, часто відволікаєтесь на перекуси чи будь-які інші маленькі приємнощі, а робота стоїть на місці.
Негативна оцінка себе як професіонала. Прокрастинація в таких випадках іде пліч-о-пліч з думками про можливе звільнення чи зміну сфери діяльності.
Перфекціонізм. Інша сторона медалі, коли ми наче й наполегливо стараємось, аби все було ідеально, а насправді за продумуваннями і складаннями безлічі планів не робимо головної роботи.
ТЕХНІКИ РОБОТИ З ПРОКРАСТИНАЦІЄЮ
Працюємо за таймером. Коли у вас є час зробити якесь завдання, скажіть собі «я ставлю таймер на 20 хвилин і працюю рівно 20 хвилин, ні більше, ні менше». Можна поставити таймер на 10 хвилин, якщо справа вам здається зовсім нестерпною. Як це працює? Почати – це найскладніше. Кілька хвилин допомагають розігнатися.
Фрірайтинг. Суть полягає в тому, аби записувати свої думки суцільним потоком без рецензування. Дуже часто тривога пов’язана з невизначеністю, якимись страхами. Наприклад, я починаю писати «я відкладаю роботу над цією статтею, тому що мені важко підібрати слова, тому що тези нецікаві, про це вже говорили. У такий спосіб можна визначити основний страх і впоратися з ним.
Метод «подрібнення» завдань. Якщо помічаєте, що причиною прокрастинації є те, що ви не знаєте з чого почати, то тут вам допоможуть навички тайм-менеджменту. А саме розподіл великих справ на маленькі. Подумайте з яких частин складається ваше завдання і складіть план їх виконання.
Боротьба з перфекціонізмом. Навчіться дозволяти собі робити щось недосконало. З досвідом приходить розуміння, що прагнення виконати все ідеально не завжди йде на користь справі. Адже ідеал – це щось недосяжне, тож результат щоразу розчаровує.
Хваліть себе. Нагороджуйте себе після завершення кожного блоку роботи (влаштовуйте приємні активності).
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Що таке психосоматика і як вона працює під час війни – розповідає психологиня Елліс Мурр
Як жити далі під час війни: поради від психологині
Заздрість: негативна риса чи мотивація?
Як знайти мотивацію до тренувань: досвід луцької тренерки