«Мені б твої проблеми»: що таке знецінення і як із ним боротися, – розповідає психологиня Олена Будько

«Буває і гірше», «Теж мені досягнення», «Нічого особливого», «Не засмучуйся, воно того не варте», «Було б від чого там втомитись», «А чому не краще», «Та хіба ти щось можеш» – фрази, які точно бодай раз у житті ви чули на свою адресу від батьків, партнерів, друзів і навіть самих себе. Луцька психологиня Олена Будько спеціально для Space mag. розповіла детальніше про те, що таке знецінення, якими є його мотиви та як із ним боротися.

ЗВІДКИ БЕРЕТЬСЯ ЗНЕЦІНЕННЯ?

 

Знецінення – один з найпоширеніших видів психологічного насильства, який недооцінюють. Воно настільки міцно увійшло в наш побут, що навіть на «дякую» ми звично відповідаємо «немає за що».

Звичка знецінювати себе та інших формується у дитинстві. Чим більше дитина терпіла принижень, відчувала себе нікчемною, тим сильніше вона намагатиметься довести власну важливість, бувши вже дорослою.

Знецінення має накопичувальний і руйнівний ефект у стосунках. Людина, яку знецінюють, починає втрачати відчуття власної цінності, вагомості, сумнівається у правильності власних бажань, вчиться «терпіти» і не здатна відстояти власну думку. Знецінена людина обростає образами, невпевненістю та сумнівами.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: «Якщо він такий чудовий, чому мені так погано?»: 5 книг про психологію взаємин

 

ОСНОВНІ МОТИВИ У БАЖАННІ ЗНЕЦІНЮВАТИ ІНШИХ:

 

  1. НИЗЬКА САМООЦІНКА. Підвищення власної внаслідок інших: «Та хіба то результат, а от в мене», «Ти нічого не розумієш, давай покажу».
  2. ЗАХИСТ. Людині, яка отримала болючий досвід у минулому, важко усвідомити відповідальність і прожити емоції. Досвід стосунків, у роботі чи дружбі: «Такі, як він/вона не вміють любити», «Я старався/лась, але ж він/вона…», «Та всі чоловіки…».
  3. Знецінення як МАНІПУЛЯЦІЯ. «Та кому ж ти треба, окрім мене», «Глянь на себе», «Ти занадто близько сприймаєш».
  4. НЕБАЖАННЯ БРАТИ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ. Часто люди знецінюють почуття інших, не намагаючись заглибитись у суть проблеми і допомагати. Особливо часто це роблять батьки, коли у них немає часу або сил на дитину: «Заспокойся, теж мені проблема», «Ой, не так сильно вже і болить», «Мені б твої турботи».

 

ЯКЩО ВИ ВІДЧУВАЄТЕ, ЩО ВАС ЗНЕЦІНЮЮТЬ:

 

  1. Намагайтесь дистанціюватись від таких людей. Якщо це рідні та близькі, то визначте комфортний для себе формат спілкування (частота і тривалість зустрічей, теми розмов тощо).
  2. Не виправдовуйтесь. Не намагайтесь довести людині протилежне, тому що ви лише поглибите токсичність розмови, даючи співрозмовнику більше можливостей звернути увагу на ваші «недоліки».
  3. Зміцнюйте свою самооцінку і визнайте власні успіхи, дозвольте іншим мати власну думку. Усвідомте, що ви усім подобатись не повинні. Це нормально.
  4. Говоріть відкрито, що вам неприємно і боляче відчувати таке ставлення. Якщо людина продовжує це робити, то задумайтесь, чи потрібна вона вам взагалі. Якщо це ваш партнер, то навіщо ви живете з цим партнером (яка вторинна вигода).

Але найбільш руйнівним є знецінення самого себе, коли людина не говорить про свої бажання і потреби, боїться висловити незгоду, щоб не образити, власні проблеми вважає не настільки важливими, жертвує собою заради інших та вважає свої почуття неважливими.

Знецінювати – це дозволяти нічого не змінювати у власному житті та лишатись пасивним.

Проявляйся! Бери відповідальність! Живи!

INSTAGRAM: @olena.budko

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Як підтримати близьку людину, яка зараз на війні?

Як поводитися з токсичними людьми?

Як скласти плани на рік та виконати усе задумане: поради психолога

Думка психологині: як відсутність батька впливає на особисте життя жінки

«Шукайте гойдалку або автомобіль»: практичні поради, як подолати надмірну тривожність

ПОПУЛЯРНЕ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
sidletskiy main
1647357888_15-gamerwall-pro-p-maidan-art-krasivie-oboi-21
-сайт-new (2)
19
 дроп Rooted in Nature (1)
HyperFocal: 0
d363b35d1a45
black fr
 06.11
Sisters BRUNCH копія1111111