Ворог не гидує найцинічнішими методами ведення війни, зокрема і на інформаційних фронтах. Протистояти пропаганді російських державних ЗМІ та «незалежних» користувачів інтернету Україні доводиться уже багато років, натомість війна вивела інформаційні атаки на новий рівень. Інколи відрізнити фейки від справжніх доволі важко, але є певні ознаки, на які варто звернути увагу, перш ніж повірити новині, певному фото чи відео. Тому українцям нагадали прості та ефективні правила інформаційної гігієни, а ми зібрали їх в одному матеріалі.
- Перевірте інформаційний ресурс, який розповсюджує інформацію. Намагайтеся користуватися лише перевіреними та офіційними джерелами інформації. Пропаганда присутня в нашому житті щодня та має єдину мету – керувати думкою суспільства. Реклама пропагує не лише товари, послуги й торгові марки, але і певний спосіб життя. Новини розповідають, який політик є поганим, який – не дуже, а який – навіть, навпаки, дуже хорошим. Яка країна є агресором, а яка – жертвою. Чому у нас все дуже добре, або навпаки – все погано. Або про те, що у нас все погано – але в інших ще гірше.
- Пропаганду найчастіше використовують уряди, корпорації, некомерційні та комерційні організації для управління цінностями, ставленням до них і навіть знаннями.
- Зверніть увагу, чи відображає заголовок суть повідомлення. Більшість фейкових новин мають маніпулятивний заголовок, що не відповідає змісту повідомлення. Коли ви бачите, що автор явно схиляє вас до свого ставлення – це привід замислитись. Професійні та чесні журналісти мають просто висвітлювати події без оцінки, або ж оцінювати їх з різних боків.
- CAPS LOCK, знаки оклику, «терміновий репост» – ознаки фейковості. Вважайте за краще нейтральні повідомлення без емоційного забарвлення.
- Якщо інформація повідомляє анонім або взагалі немає посилання на джерело, інформації довіряти не варто. Завжди запитуйте себе: «Хто повідомив цю інформацію?» Велика кількість емоційно забарвлених прикметників – ознака маніпуляції. Новини такого типу закликають до людських цінностей, глибоких та сильних емоцій (захоплення, гнів, печаль, розчарування) і через них керують нашою свідомістю.
- Чарівні ліки, антивакцинація, лікування раку гомеопатією та інші абсурдні речі видають за реальні наукові дослідження з перебільшеними або помилковими твердженнями. Для правдоподібності додають якомога більше слів з наукової або схожої до неї лексики.
ЯК ПЕРЕВІРИТИ ФОТО ТА ВІДЕО?
Google Maps допоможе з’ясувати, чи дійсно відео зняли там, де каже автор. А за допомогою зворотного пошуку зображень, які є на низці вебсайтів, можна побачити, чи публікували це відео/фото раніше в інтернеті. Якщо так, це точна ознака того, що його переробили з попередньої події. Завжди перевіряйте, чи є ознаки того, що відео старе. Наприклад, яка на ньому погода? Якою мовою говорять люди, які там знаки дорожнього руху?
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Що таке метод статистичного психоаналізу та як він працює – розповідає луцька психологиня Вікторія Лащ
ЧИТАЙТЕ НОВИНИ МОВОЮ ОРИГІНАЛУ
Яким способом знання іноземної мови допоможе розпізнавати фейки? Все дуже просто: журналісти багатьох ЗМІ (зокрема, російських), знаючи про низький рівень знання англійської в постсоціалістичних країнах, посилаються у своїх новинах на західні ЗМІ. Посилаючись у своєму матеріалі, до прикладу, на авторитетну європейську газету, журналісти подають абсолютно іншу (їм вигідну) інформацію. Тож потрібно перевірити правдивість цього повідомлення безпосередньо на інтернет-сторінках першоджерел, а для цього варто добре володіти іноземною.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ПОШИРИЛИ ФЕЙК У FACEBOOK АБО INSTAGRAM?
Якщо ви поширили фейк, але майже одразу дізнались, що інформація неправдива і ніхто не встиг її побачити чи поширити, можете просто видалити сторіс чи публікацію. Якщо ваш допис з фейком поширили інші люди, відключіть можливість поширювати цей допис. Далі в описі до публікації напишіть, що інформація є фейковою. Опублікуйте інформацію і про те, що ваш допис був фейковим і не варто далі поширювати цю інформацію. Через кілька годин можете видалити допис. Якщо ви поширили фейкову інформацію в сторіс, то обов’язково після неї запишіть сторіс зі спростуванням.
Просто мовчки видаляти фейкову інформацію не варто, адже люди продовжать її поширювати з інших каналів.
ЯК ПЕРЕВІРИТИ ЛЮДЕЙ, ЯКІ ПИШУТЬ У ПРИВАТНІ ПОВІДОМЛЕННЯ?
В період війни, певно, майже кожен отримував підозрілі повідомлення від невідомих людей. У такому випадку, запитайте звідки (від кого) прийшла ця людина. Запитайте, чи хтось із ваших спільних знайомих може підтвердити її особу. Попросіть представитись, розказати про себе, дати посилання на соцмережі. Особливим приводом насторожитися є саме питання про місцеперебування.
Якщо вам пишуть незнайомці і не можуть підтвердити, що в них немає злих намірів, краще передавати цю інформацію (разом із контактами людини) в поліцію. Повідомлення про пересування ворожої техніки можна надсилати у STOP Russian War (спеціальний чат-бот у месенджері TELEGRAM, що дозволяє користувачам оперативно повідомляти нашим військовим про переміщення техніки окупантів).
ЯК ПРОТИСТОЯТИ ФЕЙКАМ?
Передусім не розповсюджувати їх. Навіть коли це приємна новина, автор якої сповіщає про визволення міста чи великі втрати у ворога. Якщо немає повної впевненості в правдивості інформації, краще не ризикувати. Ні в якому разі не можна «виправляти» фейки, що сповіщають про переміщення українських військ чи вибухи якихось об’єктів. Коментар про реальний стан справ може допомогти супротивнику.
Якщо вдалося розпізнати фейки, можна внести свій внесок у боротьбу з ними. Для цього потрібно звертатися зі скаргами на порушення правил до адміністрації соціальних мереж. Коли мова йде про популярний майданчик з великою авдиторією, блокування ресурсу хоча б на декілька днів принесе чималу користь в інформаційній війні.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
З яких елементів складається гардероб українського військового?
Відомі українські чоловіки, що вступили до лав ЗСУ
Пес Патрон, кіт Степан та лабрадор Красавчик: як тварини допомагають українським військовим
Про розлучення, зниження лібідо та взаємини на відстані під час війни – розповідає Елліс Мурр
More water: як визначити зневоднення організму та його уникнути