Термін «емоційний інтелект» популяризував Деніел Гоулман в однойменній книзі. Це must read для будь-кого, оскільки завдяки їй перед вами розкриється нескінченний світ емоцій та почуттів, які впливають на ваше життя та життя інших людей. Чому нам так необхідно розуміти свої емоції та розрізняти емоції інших людей – розповідаємо у матеріалі.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Чому ми оцінюємо людей за зовнішнім виглядом?
Емоційний інтелект – це наша здатність розуміти свої емоції, керувати ними на благо собі та іншим. Наприклад, знімати стрес, керувати конфліктами, співпереживати тим, хто поруч, вибудовувати здорові стосунки. Емоційний інтелект допомагає нам бути успішнішими, будувати міцні взаємини, знати, що для нас важливіше, генерувати власний ресурс.
З ЧОГО СКЛАДАЄТЬСЯ ЕМОЦІОНАЛЬНИЙ ІНТЕЛЕКТ?
Самоконтроль. Ви здатні контролювати поведінку та імпульсивні почуття. Ви контролюєте власні емоції, просите допомоги, проявляєте ініціативу, виконуєте зобов’язання. Вмієте бути гнучкими, коли змінюються обставини.
Самосвідомість. Ви правильно розрізняєте свої емоції, знаєте, як вони на вас впливають. Ви знаєте, які у вас слабкі та сильні сторони.
Соціальна поінформованість. Ви розумієте емоції інших, можете виявляти співчуття. Також ви відстежуєте потребу піклуватися про інших та допомагати. Почуваєтеся впевнено у суспільстві.
Керування взаємовідносинами. Ви вмієте вибудовувати взаємини та підтримувати їх. Легко спілкуєтеся, мотивуєте та підтримуєте інших.
Мотивація. Ви можете бути прикладом для інших. Досягайте мети послідовно. Пам’ятайте: нас мотивує радість, сміх та щастя.
Соціальні навички. Ви можете коректно донести свою думку та побудувати комфортні взаємини.
НАВІЩО РОЗВИВАТИ ЕМОЦІОНАЛЬНИЙ ІНТЕЛЕКТ?
Високий рівень емоційного інтелекту допомагає легко орієнтуватися у соціальних питаннях на роботі, керувати командою, мотивувати колег. Як тільки навчитеся керувати емоціями, ви зможете впоратися зі стресом. Відсутність хронічного стресу зміцнює імунітет, уповільнює процеси старіння, дозволяє залишатися у ресурсі.
Неконтрольовані емоції можуть призвести до депресії, а вона своєю чергою до відчуття самотності та самоізоляції. Здорові емоційні стосунки допомагають нам повноцінно дружити, любити, співпрацювати. Коли ви перебуваєте в гармонії з собою, простіше бути в контакті з навколишнім світом.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: «Якщо він такий чудовий, чому мені так погано?»: 5 книг про психологію взаємин
«Якщо він такий чудовий, чому мені так погано?»: 5 книг про психологію взаємин
ЯК РОЗВИНУТИ ЕМОЦІЙНИЙ ІНТЕЛЕКТ?
- Розпізнавайте свої емоції.
Автор книги «Емоційний інтелект. Чому він може бути важливішим, ніж IQ» Деніел Гоулман стверджує, що у нас два розуми: «Ми маємо два розуми. Один думає, а інший відчуває». Щоб розвинути частина мозку, яка відповідає за почуття, почніть записувати в щоденник свої емоції. Якщо ви ще не ведете щоденника, почніть це заради свого емоційного інтелекту. Зробивши перший крок, важливо визначити, що ви відчуваєте, що є для вас тригером переживань. Не думайте, чому.
Поставте собі кілька корисних запитань.
- Що ви відчуваєте в різних ситуаціях?
- Ви сердитеся, коли вас критикують?
- Ви засмучуєтеся, коли люди вас ігнорують?
- Ви застигаєте, коли вся увага звернена на вас?
- Інтерпретуйте свої емоції.
Як тільки у вас з’явилося краще уявлення про те, як ви реагуєте на різні ситуації, настає час розібратися у своїй реакції. Знайдіть відповіді на такі запитання.
- Як ви відповідаєте людям, коли сердитеся?
- Що ви насправді думаєте про них?
- Що є першоджерелом ваших почуттів, що засмучує, що робить щасливим, сумним, злим?
Ваша мета – зрозуміти свої емоції.
- Керуйте своїми емоціями.
Це велика частина успіху. Лідер не йде за течією або енергією групи. Лідер задає атмосферу. Але перед тим, як визначити настрій всієї групи, вам необхідно навчитися формувати внутрішній настрій.
Дайте відповідь на низку запитань.
- Ви можете вийти зі стану смутку?
- Можете самі себе підбадьорити?
- Можете заспокоїти себе, якщо занадто схвильовані?
Якщо ні – працюйте над цим. Перед тим, як керувати емоціями, ви повинні навчитися їх розуміти.
Випробувавши ці кроки на собі, ви навчитеся розпізнавати свої емоції та ідентифікувати емоції інших людей.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Зрілість не має меж: як розпізнати в собі зрілу особистість?
Що таке газлайтинг та як йому протистояти?
Панічні атаки: причини, ознаки, профілактика та лікування
Заздрість: негативна риса чи мотивація?
«Шукайте гойдалку або автомобіль»: практичні поради, як подолати надмірну тривожність