Спати на годину довше: як впливає на шкіру перехід на зимовий час

Переведення годинників – традиція у майже 70 країнах світу, зокрема в більшості країн Європи. Поза межами Європи є різні варіації дати переходу на літній час і назад. У США, наприклад, є тенденція розширювати період дії літнього часу на кілька тижнів порівняно з європейським варіантом. Пристосуватися до нового режиму – справді додатковий стрес для організму, який трапляється з нами двічі на рік. Пропозиції скасувати переведення годинника висувають щороку, однак поки що цього скасування не відбулося. Розповідаємо більше про циркадні ритми, а також зв’язок стану шкіри та сну.

Перехід на літній час уперше запропонував Бенджамін Франклін у XVIII столітті. Однак така пропозиція була більше схожа про іронію, але обґрунтована саме з погляду економії. Відповідно до його позиції, свічки можна не використовувати у період між 20 березня і 20 вересня, заощаджуючи великі суми. Цю ідею втілити лише у 1916 році на теренах Німеччини. Практику переведення годинників двічі на рік запровадили в минулому столітті СРСР та деякі інші країни світу. Такий звичай був запроваджений для економії електроенергії і подовження світлового дня. Економія економією, але кожен організм переживає стрес і негативно реагує на таку зміну. Це дозволяє спати на годину довше і подовжить добу на одну годину.

ЩО ТАКЕ ЦИРКАДНІ РИТМИ?

Циркадні ритми – це циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів організму, пов’язані зі зміною дня і ночі. Інакше кажучи – це наш біологічний годинник, який притаманний не лише людям, а й іншим живим істотам, зокрема і для грибів, рослин і ціанобактерій. Цей біологічний механізм розвинувся еволюційно як спосіб пристосування до добового режиму нашої планети. Ми звикли сприймати зміну дня і ночі як даність, не замислюючись над тим, як вона впливає на нас і які процеси відбуваються у нашому організмі протягом доби. А водночас несвоєчасний і неповноцінний відпочинок, режим «сови», регулярні безсонні вихідні і навіть засинання перед телевізором або монітором здатні завдати нам значно більшої шкоди, ніж здається на перший погляд.

У багатьох під час цього переходу трапляються проблеми зі сном. Налагодити режим сну допомагають вечірні ритуали. Про це ми писали ТУТ.

Годинник тіла: як перехід на літній час впливає на сон та шкіру

Основна поради, аби налагодити режим, це потреба відкладати ґаджети за кілька годин до відходу до сну, вмикати приглушене тепле світло і закривати штори.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Цифровий детокс: розкіш чи необхідність

Цифровий детокс: розкіш чи необхідність

 

Тобто якщо ми збираємося лягати спати на годину раніше або на годину пізніше, то, відповідно, ми повинні за місяць до цієї події поступово по 15 хвилин на тиждень починати лягати раніше або пізніше, щоб дати можливість організму поступово переходити на новий біологічний ритм. Найважче це буде формуватися у людей похилого віку і дітей.

Деякі фахівці переконані, що біологічний годинник складався у людей еволюційно протягом багатьох мільйонів років, а час після переведення годинників завжди проявляє негативні медичні тенденції в стані людей: у них частіше трапляються всякі судинні катастрофи, вони частіше хворіють запальними захворюваннями.

ЯК ВПЛИВАЄ НЕДОСИПАННЯ НА ШКІРУ?

Під час недосипання шкіра втрачає здатність до регенерації. А нова звичка формується зазвичай від 30 до 90 днів. Тому коли ми переводимо годинник, то мінімум два місяці, а інколи і до півроку, ми можемо тільки звикати до цього. Тому у деяких людей адаптація до нових біологічних ритмів займає півроку. А вся адаптація – це робота людського організму, тобто він витрачає на це свої життєві сили, свою енергію і, відповідно, скільки він витратив, стільки йому і не вистачить для регуляції якихось інших життєво важливих функцій.

Цікавим фактом є те, що з 23:30 до 4:00 шкіра стає більш проникною: все, що ми наносимо, проникає і працює ефективніше. Але не варто забувати, що висока концентрація активних речовин може збільшити ризики побічних ефектів. Тому особливо варто звернути увагу на креми з вмістом ретинолу. Інтенсивні засоби тепер рекомендують наносити не на ніч, а на день.

Готуватися до переходу на зимовий час потрібно заздалегідь, бо на адаптацію до нового часу людині потрібен час. Для цього необхідно:

  • дотримуватися культури сну;
  • заздалегідь починати прокидатись та лягати спати трішки раніше;
  • перемістити звичні процеси, робити всі фізіологічні процеси у такому ритмі, як це було раніше.

 

ЧОМУ РАНОК ТАКИЙ ВАЖЛИВИЙ?

В організації циркадних ритмів велику роль відіграє саме ранок. Після пробудження ми потребуємо яскравого світла, натомість блакитне світло нам також потрібно навіть попри те, що від нього зараз активно захищаються. Завдяки цьому наш біологічний годинник заводиться. Тому відкривайте широко штори одразу після пробудження, щоб користуватися можливістю побачити сонце. Шкіра також живе за годинником, адже вночі інтенсивно втрачає вологу. Вранці люди зі шкірою, схильною до сухості, відчувають стягнутість. Вночі також активізується мікроциркуляція крові і лімфи, шкіра теплішає, поліпшується кровообіг, відбувається проліферація кератиноцитів.

 

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Як покращити якість сну та позбутись безсоння?

Без ґаджетів та кофеїну: як подолати безсоння

Спальне питання: як обрати постіль

Тріщини на п’ятах: причини виникнення та способи лікування

Що таке ретинол та як він впливає на нашу шкіру?

Масаж Тоффа: чому варто спробувати унікальну методику

Як зберегти молодість рук?

Сила мигдалю: як працює мигдалевий пілінг

 

 

 

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
_MG_1976
How to sleep (6)1111111111
chernobyl-by-craig-mazinv
LE CHARMIE
1376fjdkd111111111111
kids st
433752755_402492882529120_7619119416570274353_nу
IMG_0539
gorn ceramics
2