Як планувати особистий бюджет?

Набридло жити «від зарплати до зарплати»? Ви помічаєте, що гроші ніби випаровуються з вашого гаманця, і хочете зрозуміти, чому так відбувається і як це змінити? Тоді вам варто познайомитись із поняттям «планування бюджету». Щоб оптимізувати витрати і збільшити заощадження, достатньо лише кілька годин на місяць і кілька хвилин на прочитання цього матеріалу. Як планувати персональний бюджет – розповідаємо в матеріалі.

Особистий бюджет складається з трьох частин: планування, облік та контроль. Планування бюджету – необхідна складова сучасної людини, яка хоче контролювати свої доходи, витрати та бути фінансово грамотною. Якщо ви вперше робите план бюджету, радимо відкрити Excel, розробити місячні колонки та внеси такі категорії.

 

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Як навчитись планувати витрати та правильно розпоряджатись фінансами?

Як перестати жити «від зарплати до зарплати»

  • Доходи.

У цю колонку входить ваша зарплата, фріланс, депозити, пасивний дохід та інше (наприклад, якщо вам подарували гроші на день народження).

Витрати.

Передусім потрібно порахувати базові витрати. Розділіть їх на категорії: їжа, одяг, оренда житла, комуналка, пальне тощо. Якщо ви ніколи не фіксували, скільки витрачаєте на місяць, є безліч мобільних додатків, які зможуть полегшити цей процес, або звичайний та звичний всім Excel. Спробуйте фіксувати витрати за день, за тиждень та місяць. Так ви зможете побачити середню суму, яку ви витрачаєте на базові потреби. Також закладіть у цей розділ великі покупки, які збираєтесь зробити протягом року, та відпустку.

Заощадження.

Більшість фінансових тренерів рекомендують заощаджувати 20% від доходу. В окрему категорію заощаджень можна вивести «подушку безпеки». Це сума, яка відповідає сумі від трьох до шести місяців ваших витрат, і потрібна на той випадок, якщо ви деякий час залишитесь без роботи.

Ваші заощадження мають працювати на вас та приносити пасивний дохід. Для цього є багато інструментів: акції, депозити, недержавний пенсійний фонд, облігації тощо.

  • Для непередбачуваних обставин.

Варто враховувати у плануванні бюджету 10% витрат для непередбачуваних ситуацій, наприклад, терміновий похід до стоматолога. Якщо ви не використаєте ці гроші, то їх можна перевести в заощадження.

 

НА ЯКІ ФАКТОРИ ПОТРІБНО ЗВАЖАТИ ПІД ЧАС ПЛАНУВАННЯ БЮДЖЕТУ?

Курс валют

Плануйте бюджет в одній валюті. Якщо ви, наприклад, заробляєте в доларах, то витрати ведіть у цій же валюті. Почитайте, який курс в Україні на наступний рік очікує МВФ. Якщо зарплата в доларах, то на вас курс валют не впливає. Якщо ж у гривні, то ціна товарів, які імпортуються, виросте разом зі зміною курсу валют, тому ваші витрати виростуть, а заощадження можуть зменшитися відповідно.

Інфляція

Враховуйте інфляцію, бо від неї може змінитися вартість вашого споживчого кошика. Якщо знаєте, що інфляція може бути близько 5%, краще закласти це в бюджеті.

Фінансова мета

Подумайте, з якою метою ви це робите та для чого. Наприклад, щоби рано вийти на пенсію або зібрати гроші для купівлі квартири. Це буде мотивувати вас не забивати й перевіряти план щомісячно.

Важливо не лише зробити цей план, розписати ці пункти, а й взаємодіяти з ним. Потрібно контролювати, звірятись та корегувати таблицю впродовж визначеного терміну (місяць, квартал, рік). Початок складання бюджету – це тільки перший крок на довгому шляху до контролю особистих фінансів.

 

 

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

ФОП чи ТОВ: як зареєструвати власний бізнес?

Як перестати жити «від зарплати до зарплати»

Як правильно говорити з дітьми про гроші

Кохання чи недовіра: навіщо укладати шлюбний договір

Книги для фінансової грамотності дітей: як виростити фінансових геніїв

Куди віддати речі, які вам більше не потрібні

 

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
JUNA131111111111111111
rosabellaa
lidiyasmetana
Queenfluence_campaign2 copy
plashky-sajt-new-2-kopiya
img_8476-copy-copy
job_13762-kopyya-copy-copy
gunia2043-copy-copy
alizeegamberini-scaled-e1711013700888
diadia_men10-copy-copy