План «Б»: все про екстрену контрацепцію

Екстрена (термінова, невідкладна) контрацепція, ефективність якої 75-98%, – це заходи, методи для запобігання небажаної вагітності у тих випадках (в період), коли існує велика ймовірність завагітніти (зачаття), а також її застосовують тоді, коли не було інших методів запобігання вагітності. Цей засіб не рекомендують застосовувати замість основного методу контрацепції.

Досліджуємо, що варто знати про ЕК і як правильно її застосовувати.

ЩО ТАКЕ ЕКСТРЕНА КОНТРАЦЕПЦІЯ?

Це вид контрацепції, який може зменшити ризик вагітності після статевого акту, але до встановлення вагітності. Метод не використовують як основний, його варто застосовувати лише в надзвичайних ситуаціях. Як і інші контрацептиви, екстрена контрацепція – це засіб контролю над народжуваністю. Різниця між ними полягає в тому, що ЕК застосовується постфактум після незахищеної близькості. Вперше екстрену контрацепцію як засіб уникнення небажаної вагітності стали застосовувати в середині 1960-х років.

ВИДИ ЕКСТРЕНОЇ КОНТРАЦЕПЦІЇ

Пігулки. Їх використовують для запобігання овуляції. Ні один препарат не перешкоджає імплантації заплідненої яйцеклітини або вже імплантованій вагітності, тобто не викликає аборт. Ці пігулки містять левоноргестрел, уліпристалу ацетат. Пігулки екстреної контрацепції не працюють як регулярний метод запобігання вагітності.

Внутрішньоматкова спіраль. Частинки міді змінюють ендометрій у порожнині матки та руйнують сперматозоїди.

Варто пам’ятати, що ЕК не захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Окремі види оральних контрацептивів можуть спрацювати як екстрена контрацепція, якщо прийняти підвищену дозу препарату. Однак такий метод може викликати побічні ефекти у вигляді нудоти, тому перед його застосуванням обов’язкова консультація гінеколога. Що стосується мідьбвмісної ВМС, то вона здатна замінити ЕК, якщо буде поміщена в матку в перші 5 днів після незахищеного статевого акту.

ЯК ПРАВИЛЬНО ВЖИВАТИ ПРЕПАРАТИ?

У випадку надзвичайної ситуації, намагайтеся вживати препарати зробити якомога швидше. Пігулки з левоноргестрелом, комбіновані оральні контрацептиви та міфепристон можна вживати протягом 72 годин після незахищеного статевого акту. Протягом 120 годин – уліпристалу ацетат і внутрішньоматкову спіраль.

ЯКИЙ РЕЗУЛЬТАТ?

Понад 95% – така ефективність екстреної контрацепції. Але на цей відсоток можуть впливати інші фактори, зокрема вага тіла, овуляція та швидкість вживання препарату після статевого акту. Краще використовувати внутрішньоматкову спіраль або уліпристалу ацетат, якщо в жінки є надлишкова вага, тобто індекс маси тіла становить понад 30. Екстрена контрацепція не працює, якщо жінка вже вагітна, водночас вона не перерве вагітності і не зашкодить дитині. Якщо ви думаєте, що ви вагітні, якомога швидше варто звернутися до лікаря або в центр планування сім’ї.

ЯК ЧАСТО ВИКОРИСТОВУВАТИ?

Краще обрати постійний метод контрацепції, намагаючись не використовувати екстрену постійно. Часте вживання таких пігулок може негативно впливати на організм загалом, бо у них велика доза активних речовин. Гормональну ЕК можна використовувати не частіше 3-4 разів на рік, тому що гормональна ЕК може спричинити порушення гормонального балансу та регулярність менструального циклу. Цим методом не варто зловживати. Якщо потреба використання ЕК виникає часто – варто проконсультуватися з гінекологом для оптимального підбору саме індивідуального методу контрацепції.

ЯК ЩОДО ПОБІЧНИХ ЕФЕКТІВ?

Безпечними є усі методи контрацепції, але можуть відрізнятися залежно від специфіки.

Біль унизу живота та незначні кров’янисті виділення, що виникають у результаті введення, характерні для мідної внутрішньоматкової спіралі.

Головний біль, біль у животі, нудота, блювання, порушення циклу, утома та запаморочення притаманні для препаратів у пігулках.

Якщо вас нудить упродовж двох перших годин, виникає блювання, то потрібно вжити препарат повторно, а також не забути про ліки проти блювоти. Після двох годин повторно вживати непотрібно.

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Підказка для дорослих: як обрати лубрикант? 18+

Чому жінки не можуть отримати оргазм? 18+

Скільки триває «нормальний» секс та як часто варто ним займатися –відповідає секс-педагогиня

5 незручних питань про секс

Чому люди розлучаються: основні причини та статистика

Як говорити з дітьми про секс?

Думка психологині: як відсутність батька впливає на особисте життя жінки

Цивільний шлюб: що варто знати

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
gattorre-jef-claesп
Alique-201811111111111
IMG_65111
ad4f49d96a6e111111111111
ann haustova
cy9n591глв1111111
T95_TAYLOR_K201320-006_MAIN-MODELS_01-RGBо
завантаженнят
1_
32 (1)