Часто дівчата вважають, що рахувати «небезпечні» та «безпечні» дні – це дієвий спосіб, але насправді один із найненадійніших способів запобігання небажаної вагітності.
Метод вкрай дешевий або взагалі безкоштовний. Дізнаємося, чи варто взагалі вірити календарю, чи можна підвищити надійність цього методу, а також про те, як працюють застосунки для смартфона.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: План «Б»: все про екстрену контрацепцію
ЯК ПРАЦЮЄ «КАЛЕНДАРНИЙ» МЕТОД?
Календарний метод контрацепції, також метод Огіно-Кнауса – один із методів природного планування сім’ї. Його називають методом природної контрацепції з низькою ефективністю, в основі якого підрахунок «безпечних днів». Чим зумовлена його низька ефективність? Тим, що невелика кількість жінок мають стабільний регулярний менструальний цикл, у більшості коливання часу настання овуляції залежать від великої кількості факторів, які врахувати неможливо. Відсутність захисту від ІПСШ – додатковий мінус. Хоча менструальний цикл зазвичай триває майже місяць, вагітність може наступити лише протягом кількох діб після овуляції. Якщо додати кілька днів, протягом яких сперматозоїди залишаються активними, вийде шість-сім фертильних (тобто, сприятливих для зачаття) днів.
Однак побачити овуляцію можна лише на ультразвуковому обстеженні, а передбачити її дату точно неможливо. Щоправда, можна орієнтуватися на довжину місячного циклу та використовувати формули, щоб приблизно визначити фертильний період.
Вести менструальний календар варто упродовж хоча б восьми місяців, а краще за рік. Класичний календарний метод – це обчислення «небезпечних» та «безпечних» днів на основі довжини циклу. Після цього із тривалості найкоротшого циклу вираховується перший фертильний день, та якщо з тривалості найтривалішого – останній. Під час фертильних днів ймовірність вагітності висока, отже, потрібно або уникати сексу, або користуватися презервативами.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: 5 незручних питань про секс
Зрозуміло, що точність розрахунків та ефективність такої контрацепції – не надто точна та надійна, особливо якщо у вас нерегулярний менструальний цикл. Щоб визначити період фертильності надійніше, можна вимірювати базальну температуру, тобто температуру тіла рано-вранці, відразу після пробудження. Річ у тім, що вона трохи знижується за день до овуляції, а потім підвищується на 0,3-0,6 градуса.
Спеціальні термометри визначення базальної температури відрізняються від звичайних тим, що вимірюють з точністю до двох знаків після коми. Після пробудження потрібно виміряти температуру під язиком, а потім порівняти показники, створивши власний графік.
ОСНОВНІ ПЕРЕВАГИ
Цей метод немає побічних ефектів. Хоча гормональні контрацептиви вдосконалюються щороку, іноді їх підбір займає дуже багато часу, а ідеальний знайти так складно. Нещодавно було підтверджено, що гормональна контрацепція, включаючи таблетки та внутрішньоматкові пристрої, на 40% підвищує ймовірність посилення депресивних станів. З іншого боку, гормональні препарати показані багатьом жінкам для корекції надлишку андрогенів (чоловічих статевих гормонів), лікування акне або болючих менструацій.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: На кілька днів пізніше: чому виникає затримка менструації
Однак у фертильні дні доведеться користуватися презервативами або відмовитися від сексу, якщо вагітність для вас у цей час небажана. Якщо вагітність не плануєте спеціально, але й не лякає вас, то добре б нормалізувати спосіб життя, вилікувати хронічні захворювання, якщо вони є, і підвищити рухову активність. У будь-якому випадку календарний метод вимагає зосередженості та гарного режиму сну.
НЕДОЛІКИ МЕТОДУ
Вимірювати температуру, рахувати дні та вести календар набагато складніше, аніж випити пігулку. Тут варто забути про спонтанний секс навіть для пари, яка існує вже давно, а тим паче й з новими партнерами. Проте у таких випадках завжди потрібно користуватися презервативами, щоб захистити себе не тільки від вагітності, а й від інфекцій. І все ж основна проблема календарного методу – низька надійність: його індекс Перля* становить від 9 до 40, тобто вагітність може наступити у 40 жінок зі 100 (!) за рік.
*Для оцінки ефективності контрацепції використовується індекс Перля: це показник кількості вагітностей на 100 жінок на рік, які використовують будь-який метод запобігання.
ДОДАТКИ-ПОМІЧНИКИ МЕТОДУ
Програми, що мають на меті запобігання вагітності, зводилися здебільшого до нагадувань про прийом таблеток і трекерів, що повідомляють, коли настав час змінити гормональне вагінальне кільце. Але у лютому 2017 року NATURAL CYCLES став першим у світі додатком для смартфона, зареєстрованим як контрацептивний медичний пристрій. Німецька організація Tüv Süd сертифікувала сервіс як перевірений засіб контрацепції. Це одна із організацій, яка займається клінічними випробуваннями медикаментів для Міністерства охорони здоров’я країни. Додаток призначений допомогти жінкам відстежувати їхню фертильність. Додаток передбачає дні, в які жінка фертильна. Ці дні можна використовувати для планування вагітності та контрацепції.
Жінці не доводиться креслити графіки – потрібно щоранку вимірювати температуру під язиком чутливим термометром і вносити їх, а решту додаток зробить самотужки з допомогою математичних алгоритмів.
Гінекологи не вважають такі календарні обчислення та утримання від інтимної близькості протягом декількох днів методом контрацепції. Усе тому що, визначити початок овуляції самостійно неможливо, оскільки сперматозоїди здатні жити у вагіні до 7 днів. Менструальний цикл збивається також часто. Календарний метод контрацепції підходить подружнім парам, які не проти появи дитини й не турбуватимуться, якщо це трапиться раптово.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Секстинг: переваги, небезпеки та правила безпечного інтимного листування
Скільки триває «нормальний» секс та як часто варто ним займатися – відповідає секс-педагогиня
Як говорити з дітьми про секс?
Жіночі презервативи: у чому особливість та переваги фемідонів