У житті кожної жінка настає період менопаузи. Це природне явище, яке є досить неочікуване, неприємне та неминуче. Що відбувається з організмом жінки під час менопаузи? Чи справді є чого боятися та як можна запобігти симптомам, що турбують жінок під час менопаузи? І навіть якщо навіть вам до клімаксу ще далеко, варто бути обізнаною.
ЩО ТАКЕ КЛІМАКС?
Менопауза, більш відома як клімакс, – це завершення репродуктивного віку. Це природний процес, коли яєчники перестають продукувати естроген, прогестерон і тестостерон. Згасає репродуктивна функція: менструації припиняються, втрачається фертильність.
КОЛИ НАСТАЄ МЕНОПАУЗА?
У середньому клімакс наступає в 44–54 роки, але трапляється й ранній – до 40 років. На це впливають кілька чинників: проблеми зі щитоподібною залозою, неліковані гінекологічні захворювання, зокрема запального характеру, оперативні втручання, ЕКО. Лікарі фіксують менопаузу після 12 місяців відсутності місячних. Але є ще пременопауза.
ЩО ТАКЕ ПРЕМЕНОПАУЗА?
Пременопауза, або ж перехідний період. Вона стартує після 40, але може і раніше. У цей період яєчники починають виробляти менше естрогену, а в останні кілька років відбувається істотне зниження його рівня. І це відчувається як раптова втрата контролю над вагою, напади пітливості, порушення сну, перепади настрою.
Перші ознаки пременопаузи – це скорочення циклу та його нерегулярність. Умовно ситуація така: місяць-два місячних немає, потім вони знову три-чотири місяці йдуть. Це може продовжуватися рік-два.
У той момент, коли ви фіксуєте 12 місяців відсутності місячних, можна вважати, що розпочалась менопауза. Окрім відсутності ПМС є СИМПТОМИ, за якими можна визначити клімакс.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бездоганна шкіра у період менопаузи: поради та рекомендації
СИМПТОМИ КЛІМАКСУ
- Припливи. Це раптове відчуття жару, яке може тривати від 2 до 30 хвилин. Серед ознак – почервоніння обличчя або надмірне потовиділення і прискорене серцебиття. Відбувається це через зниження рівня естрогену в організмі в період клімаксу, що спричиняє порушення терморегуляції та судинну дисфункцію.
- Болісний секс. Під час переналаштування організму на менопаузу часто трапляється біль до, упродовж або одразу після статевого акту. У цей час також можуть атрофуватися вульва і піхва. Це стан, який викликає сухість і стоншення стінок піхви через зниження рівня естрогену. Проте менопауза – це не привід відмовлятись від сексу. Сьогодні є безліч вагінальних змазок, які допоможуть проникнення і секс більш комфортним.
Про те, як обрати лубрикант, ми писали ТУТ.
- Безсоння. Проблеми зі сном є ще одним поширеним симптомом менопаузи. Причин може бути безліч, у вас може виникнути безсоння через падіння рівня естрогену, який викликає припливи. Більш низький рівень цього гормону також може вплинути на сон.
- Зміни настрою. Такі симптоми від коливання рівня гормонів – це нормальна та звична річ під час менструального циклу.
- Нетримання сечі й опускання стінок піхви. Через гормональний дисбаланс починається слабкість тазового дна. Із сексом у таких випадках доводиться дійсно складно. Щоби запобігти цьому, потрібно регулярно відвідувати гінеколога. Лікар буде контролювати, чи є загроза виникнення такого симптому, та вчасно призначить терапію. Можна спробувати вправи Кегеля, але цим потрібно займатися регулярно впродовж мінімум пів року.
Більше про вправи Кегеля можна прочитати ТУТ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Не варто соромитись!», — лікарка про естетичну гінекологію
ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ З ОРГАНІЗМОМ ЖІНКИ В ПЕРІОД МЕНОПАУЗИ?
Естроген, прогестерон та тестостерон. Баланс цих гормонів визначає здоров’я жінки з погляду репродуктивної функції. Прогестерон знижується першим, як наслідок – зникають овуляції. Естроген знижується повільніше. В останню чергу зменшується рівень тестостерону. Зниження тестостерону спричиняє понижене лібідо, з життя зникає секс, світ перестає грати фарбами.
Також потрібно зважати на те, у якому стані жінка входить в період клімаксу. Якщо присутні супутні захворювання, шкідливі звички, відсутність сексу, нераціональне харчування, поганий сон, то усі симптоми можуть відчуватися сильніше.
ЯК СОБІ ДОПОМОГТИ?
Симптоми та прояви клімаксу будуть в будь-якому випадку, проте їхня інтенсивність залежить від здоров’я та способу життя жінки. У момент, коли ви зрозуміли, що у вас присутні більшість з симптомів, вам негайно потрібно звернутись до свого гінеколога. Адже лише лікар зможе призначити правильне лікування та рекомендації.
Але є рекомендації, яких ви можете дотримуватись і без рецепта лікаря.
- Повноцінний та регулярний сон. Сон має тривати 8 годин, причому засинати потрібно до 23 години. У першу глибоку фазу сну, яка починається до півночі, відбувається пік вивільнення мелатоніну. Він, своєю чергою, регулює гормон стресу – кортизол. За умови підвищеного рівня стресу кортизол залишається високим, тому рано чи пізно це починає руйнувати організм і наближати старість.
- Правильне харчування. У раціоні має бути достатньо рослинних білків, зелені, овочів і риби. У рослинній їжі містяться речовини з антиоксидантними та протизапальними властивостями, які перешкоджають тромбоутворенню, регулюють артеріальний тиск, активність ферментів, нормалізують рівень глюкози у крові.
- Активність. Якщо вам лінь відвідувати спортивний зал, візьміть за звичку ходити пішки на роботу чи просто знаходьте час на прогулянку.
Якщо в житті жінки є секс, здоровий спосіб життя, це багато в чому визначає якість її життя. Прояви клімаксу будуть у будь-якому випадку, але вони будуть значно меншими, ніж у випадку, коли жінка нехтує собою.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Секрет інтимного здоров’я: психологічні причини жіночих хвороб
Без крові: естетична корекція в гінекології в Луцьку
Гіпергідроз: чому виникає надмірна пітливість і як її подолати
Інтимна корекція: все про операції інтимних зон
Лімфодренаж, ендосфера та обгортання: процедури для швидкого схуднення
Синці під очима косметичного походження: чому з’являються та як їх прибрати?
Як позбутися папілом та бородавок?