Як говорити з дитиною про секс – розповідає психолог-сексолог Володимир Юшманов

Психолог-сексолог Володимир Юшманов

У житті кожних батьків рано чи пізно настає момент, коли їм доводиться відповідати на незручні запитання свого чада. Одним із найскладніших моментів є питання про секс, оскільки не всі знають, що потрібно розповідати дитині. Разом із психологом-сексологом Володимиром Юшмановим даємо відповіді на найпоширеніші запитання, які стосуються сексуального виховання дітей.

У ЯКОМУ ВІЦІ ВАРТО ПОЧИНАТИ ГОВОРИТИ З ДИТИНОЮ ПРО СЕКС?

Найкраще, що ви можете зробити для своєї дитини у статевому вихованні, це зробити секс вільною темою для спілкування. Вона не повинна бути забороненою та охопленою таємницями. У цьому випадку дитина не буде відчувати сорому за «це», за свої думки/питання чи за свою «пісю». Вона завжди буде знати, що може звернутись до вас з будь-чим і ви поставитесь до неї з розумінням та повагою. Дитина не буде шукати відповіді в інтернеті чи в однолітків.

Щоб досягти цієї відкритості, варто почати розмовляти з дитиною про сексуальні теми ще тоді, коли вона вас зовсім не розуміє. Але тут варто розуміти, про ЩО та ЯК саме треба розповідати.

Також варто додати, що в країнах, де існує сексуальна освіта, діти починають займатись сексом на 2-3 роки пізніше, там низький рівень захворювань, які передаються статевим шляхом, а також низький відсоток дівчат, які стали неповнолітніми мамами.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Про розлучення, зниження лібідо та взаємини на відстані під час війни – розповідає Елліс Мурр

ЩО РОЗПОВІДАТИ ДІТЯМ ПРО СЕКС?

За своєю ініціативою батькам треба розказати досить мало речей: назви статевих органів, правила гігієни, правило «трусиків», правило «п’яти пальців», а в підлітковому віці – про презервативи та як підлітку починати статеве життя. Всі інші розмови – це відповіді на питання, які поставить вам сама дитина.

  • Назви статевих органів.

«Піся», «пісюн», «краник», «дірочка» тощо – всі ці слова прагнуть приховати справжню назву статевих органів. Діти не дурні. Вони доволі швидко розуміють, що якщо «це» не можна називати, то «це» соромно, гидко та взагалі погано. Їм відразу стає цікаво, чому саме їхні статеві органи покриті таємницею. У майбутньому такі діти мають ризик не отримувати задоволення від сексу: вони соромляться себе, свого партнера, свого тіла та взагалі будь-якої теми, яка стосується сексу.

Якщо ж діти знатимуть, що в них член або вульва, що в ерекції немає нічого поганого, що хлопчики та дівчата різні, то вони уникатимуть цих проблем у майбутньому. Також вони мають набагато менше шансів зацікавити ґвалтівника. Згідно з опитуваннями, злочинці обирають у жертву дитину, яку можна присоромити та змусити мовчати. А де ж тут сором, якщо дитина прямо каже: «Мама сказала нікому не показувати свою вульву»?

Якщо діти знатимуть назви своїх органів, могтимуть про них говорити, то їм буде легше повідомити, якщо щось буде боліти. Так дитина не буде звинувачувати себе і батькам буде легше пояснити як доглядати за статевими органами. До підліткового віку у дітей немає сексуальних стимулів: вони не хочуть сексу та не розуміють сексуальність. Діти навіть мастурбують не тому, що вони погані та хочуть маму чи тата, їм просто «цікаво та приємно» без прихованих намірів.

  • Гігієна статевих органів.

Статеві органи потрібно мити щодня. Обов’язково мити руки перед тим, як торкатись статевих органів. Після акту дефекації варто сходити в душ. Окремо дівчатам: митись треба теплою проточною водою у напрямку від лобка до вагіни. Між великими та малими статевими губами треба вимивати смегму (сальні виділення, що мають білуватий колір). Окремо для хлопчиків: потрібно вимивати смегму з-під крайньої плоті. Мошонку варто промивати холоднішою водою, ніж член.

  • Правило «Трусиків».

Це дуже просте правило треба пояснювати дитинці, яка вже може сама доглядати за статевими органами. «Все, що ховається у тебе під трусиками – це твоя особиста зона. Ніхто не має права туди дивитись чи чіпати тебе під трусиками. Винятком може бути лише мама або лікар у присутності мами та тільки після пояснення та твоєї згоди».

  • Правило «П’яти пальців».

Це правило потрібно пояснити дитині тоді, коли вона почне залишатися наодинці. Ми просимо її подивитись на свої пальці та уявити, що це найближчі люди, з якими вона може чимось поділитися та до яких може звернутись за допомогою. Ми просимо її назвати цих п’ять людей (не засмучуйтесь, якщо вас там нема). А потім питаємо, до кого вона звернеться у якійсь конкретній ситуації: «пальчик порізала», «іграшку загубила», «якийсь дядя просив показати, що під трусиками». Головний сенс правила – дитина повинна зрозуміти, до кого їй звертатись за допомогою. Рекомендую повторювати це правило час від часу, як і всі інші.

ЯК РОЗМОВЛЯТИ З ДІТЬМИ ПРО СЕКС?

З дитиною треба говорити про секс, дотримуючись цих правил:

  • Будьте впевнені у тому, що кажете. Якщо ви до кінця не впевнені, що хочете зараз про це розмовляти, то попросіть дитину поспілкуватись про це іншим разом та обов’язково виконайте обіцянку.
  • Говоріть спокійно. Це така ж звичайна тема, як їжа, прогулянки тощо. Не треба створювати навколо цієї теми таємниці чи жахіття. Ніколи не уникайте відповіді на дитячі питання.
  • Не залякуйте та не обманюйте дитину. Довіра дитини безцінна. Якщо ви будете нехтувати нею, то не дивуйтесь, якщо дитина перестане вам щось розповідати та запитувати.
  • Розмовляйте регулярно. Всі ці правила треба повторювати. Дитина просто не здатна запам’ятати всю необхідну інформацію з першого разу (а часто навіть з 20-го). Будьте терплячими, відповідаючи на однакові питання та розповідаючи однакові речі.
  • Розповідайте інформацію згідно з віком. Якщо ви не впевнені, коли та що саме треба розповідати, то запитайте, що дитина вже знає про своє питання. Може її достатньо буде виправити чи підтвердити. Якщо ж нічого не знає, то починайте з простих пояснень.

Наприклад, на питання «Звідки беруться діти?» можна відповісти: «Дорослі люди, як твої тато і мама, займаються сексом, а потім через 9 місяців у них може з’явитись дитина».

А що таке секс?

– Це те, що роблять дорослі люди, коли хочуть отримати задоволення чи народити діток.

А що означає народити?

– Це коли дитинка з’являється на світ з маминого животика. В тебе теж таке було і в цей день ми святкуємо твій день народження.

Зазвичай дитині достатньо поставити декілька питань та отримати на них декілька простих відповідей. Вона не поцікавиться у вас відразу чимось складним чи «ганебним», їй треба час. Навіть якщо її питання вже дійшли до складних, наприклад, «як дитинка потрапляє до мами в животик?», вам не треба описувати їй сцену з порнофільму. Можна відповісти: «Дитинка там з’являється та розвивається з двох маленьких клітинок: яйцеклітини, які завжди є у мами, та сперматозоїда, яким ділиться тато під час сексу. Коли ці клітини поєднуються, то дитинка починає рости, а потім народжується».

Я НЕ МОЖУ РОЗМОВЛЯТИ З ДИТИНОЮ ПРО СЕКС. ЩО РОБИТИ?

На жаль, часто так буває, що нам складно розмовляти про секс з дітьми, бо ніхто не розмовляв про це з нами. Якщо ви не можете подолати цей бар’єр, то зараз існує багато якісних книжок, які можна купувати дітям. Прибайте книжку для потрібного віку, прочитайте самі та вирішіть, чи підходить вона для вашої дитини.

Іnstagram: Yushmanov.Sex

TikTok: Yushmanov.Sex

Telegram: YushmanovSex

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Про запах вагінальних виділень, «нормальний» секс та утримання від нього: розповідає психологиня «У трусах»

Секстинг: переваги, небезпеки та правила безпечного інтимного листування

5 незручних питань про секс

Вся правда про засоби інтимної гігієни

Інтимна корекція: все про операції інтимних зон

Інтимний чек-лист: як обрати гінеколога

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
_MG_1976
How to sleep (6)1111111111
chernobyl-by-craig-mazinv
LE CHARMIE
1376fjdkd111111111111
kids st
433752755_402492882529120_7619119416570274353_nу
IMG_0539
gorn ceramics
2